Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ułatwienia dla przedsiębiorców. Mniej procedur przy zakładaniu firmy

Ci, którzy będą zakładać działalność gospodarczą, krócej będą czekać na wydanie przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia o nadaniu NIP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Otnaydur/Dreamstime.com)

Przyjęte przepisy zakładają m.in. wyeliminowanie wynikającego z art. 209 § 1 Kodeksu pracy obowiązku składania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszeń (oraz ich zmian) co do miejsca, rodzaju, zakresu prowadzonej działalności, a także zmian technologii i profilu produkcji.

Oprócz tego, część obowiązków informacyjnych spoczywających na pracodawcach ma zostać przerzucona organy państwa. Chodzi o wykorzystanie danych zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Główny Urząd Statystyczny, z których będą korzystać Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowej Inspekcja Sanitarna.

Natomiast ci, którzy będą zakładać działalność gospodarczą, krócej będą czekać na wydanie przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia o nadaniu NIP. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie czas oczekiwania skróci się z 14 do 3 dni.

Powyższe zmiany mają według rządu doprowadzić do zmniejszenia o 1/3 liczby procedur obowiązujących przy rejestracji firmy, co z kolei powinno poprawić pozycję Polski w rankingu Banku Światowego _ Doing Business _, dotyczącego barier dla prowadzenia biznesu w różnych krajach świata.

Czytaj więcej w Money.pl
Leasing auta z zagranicy. Co z podatkiem? Polski przedsiębiorca jest zobowiązany do pobrania podatku _ u źródła _ od wypłacanego czynszu leasingowego lub czynszu najmu dla zagranicznej firmy.
Ministerstwo chce uprościć fakturowanie Resort finansów zamierza zmienić przepisy dotyczące m.in. obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania i fakturowania.
Ten system pomoże firmom i skróci kolejki Kampanię promującą nowe rozwiązanie celnicy przeprowadzą w sierpniu na przejściach granicznych we wschodniej Polsce.
Tagi: prowadzenie firmy w polsce, nip, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo spółek, porady, porady prawne, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz