Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To wspólnik zrobi dla firmy. Obowiązkowo

0
Podziel się:

Dopłata to przymusowa pożyczka dla spółki, w sytuacji kryzysowej lub przy inwestycjach. Jak ustalić jej wysokość?

To wspólnik zrobi dla firmy. Obowiązkowo
(MarcusPhoto1/iStockphoto)

Dopłata jest formą wewnętrznej przymusowej pożyczki wspólników na rzecz spółki, stosowaną - co do zasady - w związku z czasowymi trudnościami finansowymi spółki, potrzeba jej dokapitalizowania bądź koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

Obowiązek wniesienia dopłaty przez wspólników może nałożyć na nich jedynie umowa spółki. Wynika to z art. 159 k.s.h., który stanowi, iż jeżeli na wspólnika mają być nałożone, oprócz wniesienia wkładów na pokrycie udziałów, inne szczególne obowiązki wobec spółki, należy to pod rygorem bezskuteczności wobec spółki dokładnie określić w umowie spółki. Zarówno w przypadku pierwotnej umowy, jak i zmiany umowy spółki, wprowadzenie dopłaty wymaga zgody wszystkich wspólników, w więc powinna zapaść jednomyślnie.

Prawo spółek

Potwierdza to sentencja wyroku Sądu apelacyjnego w Katowicach z 03 kwietnia 2003 roku, zgodnie z którym bez względu na sposób sformułowania postanowienia wprowadzającego do umowy spółki instytucję dopłat nieprzewidzianą wcześniej w pierwotnym brzmieniu umowy, zawsze wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, do których ta konstrukcja prawna się odnosi (OSA 2004/8/24).

Zawarte w umowie zobowiązanie do wniesienia dopłaty może mieć charakter ogólny, dlatego w razie zaistnienia takiej konieczności nałożenie konkretnej dopłaty wymagać będzie powzięcia uchwały, określającej termin i wysokość dopłat. Uchwała realizująca postanowienia umowy spółki dotyczące dopłat nie wymaga już zgody wszystkich wspólników, gdyż ta została wyrażona wcześniej przy wprowadzaniu instytucji dopłat.

Zgodnie z art.. 177 k.s.h. § 1, dopłaty są określane w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Relacja miedzy wysokością dopłaty a wartością udziału może być wyrażona za pomocą iloczynu (wielokrotność), iloraz bądź procentowo. Nie może jednak określić jej przez podanie konkretnej kwoty, ponieważ nie będzie ona wyrażała tej samej relacji w stosunku do wszystkich wspólników. Można więc przyjąć, że wspólnik, który ma większa liczbę udziałów, będzie w większym stopniu obciążony obowiązkiem dopłat, co potwierdza treść art. 177 § 2 k.s.h.

Autor jest mecenasem z Kancelarii Prawniczej Rachelski i Wspólnicy

Więcej na temat spółek czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t141338.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/walne;zgromadzenie;spoznione;ale;uchwaly;wazne,13,0,895245.html) Walne zgromadzenie spóźnione, ale uchwały ważne Naruszenie ustawowego terminu do odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki z o.o. nie powoduje nieważności podjętych na nim uchwał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t125355.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/skutki;bledow;przy;nabywaniu;udzialow;w;spolkach,14,0,818190.html) Skutki błędów przy nabywaniu udziałów w spółkach Jeżeli dojdzie do sprzedania udziałów bez wymaganej zgody spółki - zbycie jest nieważne. Brak zezwolenia UOKiK, jeśli jest wymagany, naraża strony umowy na poważne kary.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t47498.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;sa;rodzaje;spolek;w;polsce,153,0,801689.html) Jakie są rodzaje spółek w Polsce Polskie prawo przewiduje możliwość założenia sześciu rodzajów spółek. Od cywilnych począwszy, a na akcyjnych skończywszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/zobacz;jak;zarejestrowac;spolke;z;o;o;,130,0,727426.html) Zobacz, jak zarejestrować spółkę z o.o. Już za 5 tys. złotych założysz spółkę, w której nie ryzykujesz całym majątkiem.
wiadomości
prawo spółek
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria Rachelski
KOMENTARZE
(0)