Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kary dla menadżerów za naruszenie prawa konkurencji

0
Podziel się:

Menedżerowie będą odpowiadać tylko za porozumienia między firmami w sprawie ustalania cen zakupu lub sprzedaży towarów oraz zmowy przetargowe.

Kary dla menadżerów za naruszenie prawa konkurencji
(Ron Chapple Studios<br>/Dreamstime.com)

Jedna z propozycji nowelizacji ustawy z 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów dotyczy poważnej finansowej i osobistej odpowiedzialności menedżerów (osób fizycznych pełniących funkcje kierownicze). Obejmuje ona dopuszczenie przez danego menedżera do naruszenia przez spółkę zakazu praktyk ograniczających konkurencję w postaci porozumień antykonkurencyjnych.

W dotychczasowym projekcie nowelizacji ustawy zakres odpowiedzialności obejmował nie tylko kary za praktyki (porozumienia) ograniczające konkurencję (np. zmowy cenowe), ale także za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Oznaczałoby to więc osobistą i finansową odpowiedzialność menedżerów (oprócz odpowiedzialności samej spółki) np. za reklamę nieuczciwą albo wprowadzającą w błąd, czy też za stosowanie niedozwolonych postanowień umownych. Na aprobatę zasługuje usunięcie tego rozszerzonego i niejednoznacznego zakresu odpowiedzialności.

W świetle obecnego projektu nowelizacji menedżerowie mają bowiem odpowiadać _ wyłącznie _za dopuszczenie przez nich do naruszenia przez zarządzaną spółkę zakazu zawierania antykonkurencyjnych porozumień, określonego w art. 6 Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz art. 101 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Są wśród nich m.in. porozumienia między przedsiębiorcami w sprawie ustalania cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów, ograniczanie dostępu do rynku, zmowy przetargowe, czy też stosowanie w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji.

Biorąc pod uwagę nowość tej sankcji w polskim prawie konkurencji oraz jej istotną wysokość, warto na bieżąco monitorować postęp prac nad projektem nowelizacji i już teraz przygotować odpowiednie procedury w spółkach lub dokonać przeglądu istniejących.

Czytaj więcej w Money.pl
Łączysz firmy? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa Prezes urzędu wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, jeśli w jej wyniku konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona.
Ten przepis jest nadużywany w przetargach Zamawiający powinien korzystać z zatrzymania wadium tylko i wyłącznie w celu zapobieżenia zmowom wykonawców.
Mała firma? Uważaj, mogą cię skontrolować Jeżeli UOKiK stwierdzi, że np. warsztaty samochodowe w danym mieście stosują wyższe ceny niż gdzie indziej, a ich właściciele się znają - może wszcząć kontrolę.

Autor jest radca prawnym w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)