Notowania

porady
15.02.2009 00:00

Zmiana nazwiska dziecka

Pytanie: Dziecko pochodzi ze związku Polki i obcokrajowca. Nosi nazwisko ojca, który ma zasądzone alimenty. Matka chce jednak zmienić nazwisko dziecka na swoje. Ojciec nie jest pozbawiony władzy...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Dziecko pochodzi ze związku Polki i obcokrajowca. Nosi nazwisko ojca, który ma zasądzone alimenty. Matka chce jednak zmienić nazwisko dziecka na swoje. Ojciec nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. W Polsce przebywa bardzo sporadycznie. Czy wobec braku zgody ojca, należy złożyć wniosek do USC i jednocześnie do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska czy najpierw do sądu, a potem ewentualnie z postanowieniem sądowym wystąpić do kierownika USC? Jaka jest opłata od obydwu wniosków? Co należy przedłożyć do wniosków?

Odpowiedź: Konieczność rozstrzygnięcia sporu przez sąd opiekuńczy w razie braku zgody drugiego rodzica na zmianę nazwiska małoletniego dziecka wynika z art. 5 ust. 3...

Tagi: porady, prawo rodzinne, porady prawne, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz