Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
10.10.2006 12:09

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Czy jeżeli ciąża przypadała w czasie trwania urlopu wychowawczego to po urodzeniu dziecka przysługuje urlop macierzyński w pełnym wymiarze? W jaki sposób wówczas wyliczana jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Podziel się
Dodaj komentarz

Zgodnie z art. 180 kp urlop macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze określonym w ustawie (odpowiednio 16,18, 26 tygodni), gdzie ustawa wskazuje także termin udzielenia takiego urlopu. Są to tygodnie przypadające bezpośrednio po narodzinach dziecka (z ewentualnością uzyskania urlopu w wymiarze 2 tygodni przed planowaną datą porodu). Urlop wychowawczy przeznaczony jest na regenerację sił po porodzie oraz opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem, stąd też urlop ten nie może być przesuwany. Należy wskazać w tym miejscy, iż pracownica, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, nie jest pokrzywdzona finansowo, gdyż uzyska zasiłek macierzyński.

Tagi: prawo, porady, prawo rodzinne
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz