Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiana stanowiska pracy po urlopie wychowawczym

0
Podziel się:

Czy jeżeli pracodawca po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego proponuje inne stanowisko, niższą pensję oraz inne uposażenie, to czy jest to równoznaczne z wypowiedzeniem warunków pracy i jeżeli pracownik tego nie przyjmie, ze zwolnieniem za wypowiedzeniem ze strony Pracodawcy?

Czy jeżeli pracodawca po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego proponuje mu inne stanowisko, niższą pensję oraz inne uposażenie, to czy jest to równoznaczne z wypowiedzeniem warunków pracy i jeżeli pracownik tego nie przyjmie, ze zwolnieniem za wypowiedzeniem ze strony pracodawcy?

Zgodnie z treścią art. 1864. kodeksu pracy pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Istniejące orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, iż dopuszczalne jest wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy w trybie określonym w art. 42 k.p. pracownicy czy innej osobie powracającej do pracy po urlopie wychowawczym , jeżeli istnieje uzasadniona przyczyna wypowiedzenia (np. pracodawca nie dysponuje stanowiskiem zarówno dotychczasowym jak i równorzędnym, które odpowiada kwalifikacjom pracownicy, dostępne stanowiska pracy są wynagradzane w sposób mniej korzystny). W takim przypadku zastosowanie art. 42 kp może w konsekwencji doprowadzić do rozwiązania stosunku pracy, jeśli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych przez pracodawcę warunków.

prawo
porady
prawo pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)