Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie

2
Podziel się:
Zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie

Czy za zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie, w którym to powinnam zrobić (3 miesiące?) grozi mi odpowiedzialność karna?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć:

  1. Za zgłoszenie pracownika do Zakładu ubezpieczeń Społecznych po terminie (siedem dni) ustawodawca nie przewidział pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osoby zobowiązanej ustawowo do dokonania zgłoszenia.
  2. Przewidziana została natomiast kara grzywny.

_ *Podstawa prawna: *Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U.1998.137.887) _

*Uzasadnienie: *
Ustawa z dnia 13 października 1998 roku w artykule 6 § 1 przedstawia katalog podmiotów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu. Wśród podmiotów wymienionych w art. 6 § 1 znajdują się osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami. W art. 36 wyżej wymienionej ustawy czytamy: ,,Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych".

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osób określonych w art. 6 ust. 1 pkt 1-4, 6-9a, 11, 12, 18a-21, ust. 2 i ust. 2a, duchownych będących członkami zakonów lub klasztorów oraz osób współpracujących, o których mowa w art. 8 ust. 11, należy do płatnika składek.

W ustawie tej ustawodawca określił także termin w jakim podmiot zgłaszający zobowiązany jest dokonać zgłoszenia. Termin ten jest siedmiodniowy.

Za niedokonanie zgłoszenia w ustawowym terminie 7 dni w art. 98§1 pkt 2 ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości do 5000 zł (słownie: piec tysięcy złotych).

prawo
prawo podatkowe
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(2)
Elek
2 lata temu
Prosty przykład.A czy tobie nigdy nie zdarzyło się np zapomnieć czegoś z domu? W kwestiach ZUS czy us jest zawsze tyle rzeczy że najzwyczajniej ludzką rzeczą jest zapomnieć. Czemu od razu na czarno. Zgłosić można po terminie z datą wsteczną i tyle.
Jackie
3 lata temu
To chyba śmiesznie niska kara za działania na szkodę pracownika. Dlatego jest taka patologia w Polsce z zatrudnianiem na czarno.