Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porady
26.06.2006 00:00

Wypożyczenie pracownika innej firmie

Pytanie: Pracownik jednej firmy zatrudniony na stanowisku kierownika jednostki organizacyjnej typowo usługowej na rzecz osób trzecich przez kilka miesięcy faktycznie wykonuje innego rodzaju pracę dla...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Pracownik jednej firmy zatrudniony na stanowisku kierownika jednostki organizacyjnej typowo usługowej na rzecz osób trzecich przez kilka miesięcy faktycznie wykonuje innego rodzaju pracę dla innej firmy (organizowanie a obecnie już pośredniczenie w obrocie paliwami). Wynagrodzenie otrzymuje z macierzystego zakładu pracy mimo faktycznego nie świadczenia pracy w nim - pracodawcę łączy z ta drugą firmą nieformalna ustna umowa o "wypożyczeniu, użyczeniu pracownika". Czy w takiej sytuacji właściwym rozwiązaniem będzie zatrudnienie tego pracownika w nowym zakładzie pracy na podstawie art. 23 z indeksem 1 Kodeksu Pracy skoro nie będzie przejęcia ani zadań ani części zakładu pracy przez nowego pracodawcę? Dotychczasowy pracodawca nadal będzie musiał kogoś zatrudniać na stanowisku kierownika wydziału, który to wydział pozostaje u tego pracodawcy. Czy takie przejęcie zakładu pracy w rozumieniu art. 23(1) par. 1 KP ma miejsce także wówczas, gdy jest to fikcyjne "porozumienie" dwóch pracodawców, a samą
czynność należałoby uznać w ostateczności za bezskuteczną wobec pracownika?

Odpowiedź: Nie jest dla nas do końca jasne, dlaczego powołują się Państwo na przepis art. 23 1 kp, który mówi przejściu zakładu pracy lub jego części na innego...

Tagi: porady, prawo pracy, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz