Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozwiązanie umowy o prace wysłane listem poleconym

0
Podziel się:

Wysłałem oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę pracownikowi listem poleconym. Z jakim dniem dochodzi do rozwiązania tego stosunku pracy?

Zgodnie z art. 300 kp, w sprawach nieuregulowanych w kodeksie pracy znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Rozwiązanie umowy o pracę jest złożeniem oświadczenia woli. Kwestię składania oświadczeń woli innej osobie i ich skuteczność reguluje art. 61 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

W myśl tego przepisu, oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę jest oświadczeniem pracodawcy skierowanym do pracownika i staje się skuteczne z momentem dojścia tego oświadczenia do pracownika w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią.

Najlepiej zatem oświadczenie takie wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Data odbioru listu poleconego będzie datą rozwiązania umowy o pracę.

Należy zwrócić uwagę, że uporczywe nieodbieranie przez pracownika przesyłki złożonej w urzędzie pocztowym nie stanowi przeszkody do uznania, że oświadczenie pracodawcy nie doszło do pracownika w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią. W takim przypadku oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę staje się skuteczne z upływem terminu odbioru przez pracownika przesyłki ponownie awizowanej, gdyż pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią przesyłki, jednakże świadomie tego nie uczynił. Odmienna sytuacja może występować, gdy pracownik przebywał w tym czasie poza swoim miejscem zamieszkania (np. w szpitalu) i dlatego nie mógł odebrać oświadczenia. Dlatego dla stwierdzenia konkretnej daty, w której doszło do rozwiązania stosunku pracy należy spadać każdorazowo okoliczności danej sprawy.

prawo
porady
prawo pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)