Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porady
06.11.2007 00:00

Prowadzenie akt osobowych pracowników

Pytanie: Pracownik został zatrudniony w naszej placówce od 1.09.2007 r. warunkowo, za zgodą pracodawcy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Pracownik został zatrudniony w naszej placówce od 1.09.2007 r. warunkowo, za zgodą pracodawcy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W części A akt osobowych pracownika wpięto pismo z warunkową zgodą pracodawcy na dopuszczenie go do pracy bez orzeczenia lekarskiego. Następnie w dniu 6.11.2007 r. dostarczył do pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie. Do której części akt osobowych należy wpiąć takie orzeczenie lekarskie?

Odpowiedź: Zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji...

Tagi: porady, prawo pracy, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz