Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
10.10.2006 14:21

Sprawdzanie sytuacji prawnej nieruchomości

Zamierzam zakupić nieruchomość w postaci działki budowlanej. Chciałabym sprawdzić czy działka należy rzeczywiście do właściciela czy nie jest ustanowiona na niej żadna hipoteka, czy nie ma obciążeń w postaci innych długów bądź osób trzecich. Jak i gdzie mogę sprawdzić moje wątpliwości dotyczące działki?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Zamierzam zakupić nieruchomość w postaci działki budowlanej, Chciałabym sprawdzić czy działka należy rzeczywiście do właściciela czy nie jest ustanowiona na niej żadna hipoteka, czy nie ma obciążeń w postaci innych długów bądź osób trzecich. Jak i gdzie mogę sprawdzić moje wątpliwości dotyczące działki? *

W przypadku nabywania nieruchomości należy obowiązkowo sprawdzić jej sytuację prawną określoną w księdze wieczystej i przeznaczenie nieruchomości określone w planie zagospodarowania przestrzennego.

Sytuacja prawna nieruchomości określona jest w księdze wieczystej. Zasada jawności ksiąg wieczystych pozwala na swobodny wgląd w księgę wieczystą. Należy dokładnie sprawdzić kto jest wpisany w księdze jako właściciel, czy w księdze nie ma wpisanej hipoteki lub uciążliwych służebności.

Podstawową sprawą jest ustalenie czy sprzedający jest faktycznie właścicielem nieruchomości. Informacje na ten temat znajdziemy w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości przez sąd rejonowy. _ W przypadku nabywania nieruchomości należy obowiązkowo sprawdzić jej sytuację prawną określoną w księdze wieczystej i przeznaczenie gruntu określone w planie zagospodarowania przestrzennego.właściwy dla położenia nieruchomości. _ Zgodnie z zasadą jawności ksiąg wieczystych każdy ma prawo wglądu do księgi wieczystej. W II dziale księgi wieczystej znajduje się informacja dotycząca właściciela.
W działach III i IV księgi uzyskamy informację o obciążeniach na nieruchomości (hipoteka, służebności, dożywocie).

Poza dokładnym sprawdzeniem księgi wieczystej należy sprawdzić przeznaczenie nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego. Informację o ewidencji uzyskamy we właściwym starostwie powiatowym.

W przypadku gdy dana gmina nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego należy sprawdzić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy dostępne w urzędzie gminy.
Plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego zawiera informację na temat przeznaczenia nieruchomości: czy jest to działka budowlana czy rolna itd.

Jeżeli gmina nie posiada opracowań planistycznych, niezbędne jest potwierdzenie przeznaczenia nieruchomości w formie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Kolejną ważną sprawą jest sprawdzenie czy na działce lub w jej zasięgu znajdują się przyłącza – woda, gaz, prąd, kanalizacji a jeżeli nie to jakie są możliwości ich doprowadzenia i ile to może kosztować.

Tagi: prawo, porady, prawo cywilne
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz