Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przebuduje rejestry: CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców)
oraz systemu PESEL (Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności). W ostatnich miesiącach doszło do kilkunastu awarii, które powodowały przerwy w pracy rejestrów, dlatego * *resort zdecydował o ich modernizacji. Usprawnienia mają przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności systemów informatycznych.
Przeprowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przegląd systemów informatycznych wykazał, że wiele urządzeń, a także część elementów oprogramowania, powinno zostać wycofane z eksploatacji, ze względu na awaryjność i wysoki koszt napraw. Resort szacuje, że dzięki przekształceniom rejestrów PESEL i CEPiK uda się obniżyć koszty ich utrzymania o 30 proc. W ciągu 5 lat ma to dać około 120 mln zł oszczędności. Przebudowa systemów powinna zakończyć się w 2015 roku.
Modernizacja rejestru PESEL zostanie sfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu pl.ID. Natomiast modernizacja ewidencji pojazdów i kierowców będzie finansowana z Funduszu Celowego CEPiK. Koszty modernizacji przy szacowanych oszczędnościach powinny zwrócić się w ciągu kilku lat.
W związku z przebudową PESEL i CEPiK, która będzie miała wpływ m.in. na wzrost funkcjonalności rejestrów, MSW podjęło także decyzję o znowelizowaniu przepisów dotyczących ewidencji ludności i dowodów osobistych. Zmiany, w częściach związanych z wykorzystaniem systemu Centralnej Ewidencji Kierowców, będzie wymagała także ustawa o Kierujących Pojazdami, w obszarze nadzoru nad kierowcami._ _
Resort przygotował i przekazał do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o Ewidencji Ludności i ustawy o Dowodach Osobistych. Terminy wejścia w życie nowelizowanych przepisów będą zbieżne z momentem uruchomienia nowego systemu. W kontekście przebudowy rejestru CEPiK konieczne będzie także dostosowanie terminów wejścia w życie tych przepisów ustawy o Kierujących Pojazdami, które będą wykorzystywały nowe funkcjonalności systemu.
Zmodernizowany rejestr PESEL wraz z innymi systemami, zrealizowanymi w ramach projektu pl.ID, umożliwi w 2015 roku wejście w życie nowych przepisów dotyczących ewidencji ludności i dowodów osobistych oraz zniesienie obowiązku meldunkowego na początku 2016 r.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Burza wokół obowiązku meldunkowego Politycy PiS uważają, że obowiązek meldunkowy powinien być utrzymany. | |
U lekarza będzie wystarczył PESEL Do weryfikacji tego, czy pacjent jest ubezpieczony będzie wystarczył dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. | |
Wydadzą na to 70 milionów złotych. Warto? Jeszcze dziś Sejm zajmie się Centralnym Wykazem Ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. |