Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PESEL i CEPIK będą modernizowane

0
Podziel się

Zmodernizowany rejestr PESEL umożliwi wejście w życie nowych przepisów dotyczących ewidencji ludności i dowodów osobistych oraz zniesienie obowiązku meldunkowego na początku 2016 r.

PESEL i CEPIK będą modernizowane
(.shock/iStockphoto)
bEgwSpOt

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przebuduje rejestry: CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców)
oraz systemu PESEL (Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności). W ostatnich miesiącach doszło do kilkunastu awarii, które powodowały przerwy w pracy rejestrów, dlatego * *resort zdecydował o ich modernizacji. Usprawnienia mają przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności systemów informatycznych.

Przeprowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przegląd systemów informatycznych wykazał, że wiele urządzeń, a także część elementów oprogramowania, powinno zostać wycofane z eksploatacji, ze względu na awaryjność i wysoki koszt napraw. Resort szacuje, że dzięki przekształceniom rejestrów PESEL i CEPiK uda się obniżyć koszty ich utrzymania o 30 proc. W ciągu 5 lat ma to dać około 120 mln zł oszczędności. Przebudowa systemów powinna zakończyć się w 2015 roku.

Modernizacja rejestru PESEL zostanie sfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu pl.ID. Natomiast modernizacja ewidencji pojazdów i kierowców będzie finansowana z Funduszu Celowego CEPiK. Koszty modernizacji przy szacowanych oszczędnościach powinny zwrócić się w ciągu kilku lat.

bEgwSpOv

W związku z przebudową PESEL i CEPiK, która będzie miała wpływ m.in. na wzrost funkcjonalności rejestrów, MSW podjęło także decyzję o znowelizowaniu przepisów dotyczących ewidencji ludności i dowodów osobistych. Zmiany, w częściach związanych z wykorzystaniem systemu Centralnej Ewidencji Kierowców, będzie wymagała także ustawa o Kierujących Pojazdami, w obszarze nadzoru nad kierowcami._ _

Resort przygotował i przekazał do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o Ewidencji Ludności i ustawy o Dowodach Osobistych. Terminy wejścia w życie nowelizowanych przepisów będą zbieżne z momentem uruchomienia nowego systemu. W kontekście przebudowy rejestru CEPiK konieczne będzie także dostosowanie terminów wejścia w życie tych przepisów ustawy o Kierujących Pojazdami, które będą wykorzystywały nowe funkcjonalności systemu.

Zmodernizowany rejestr PESEL wraz z innymi systemami, zrealizowanymi w ramach projektu pl.ID, umożliwi w 2015 roku wejście w życie nowych przepisów dotyczących ewidencji ludności i dowodów osobistych oraz zniesienie obowiązku meldunkowego na początku 2016 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Burza wokół obowiązku meldunkowego Politycy PiS uważają, że obowiązek meldunkowy powinien być utrzymany.
U lekarza będzie wystarczył PESEL Do weryfikacji tego, czy pacjent jest ubezpieczony będzie wystarczył dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.
Wydadzą na to 70 milionów złotych. Warto? Jeszcze dziś Sejm zajmie się Centralnym Wykazem Ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia.
bEgwSpOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)