Sygnatura: | Dziennik Ustaw 1998 nr 92 poz. 584 |
Tytu³: | Umowa miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym, sporz±dzona w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r |
Data og³oszenia: | 1998-07-21 |
Data wejscia w ¿ycie: | 1998-01-14 |
584
UMOWA
miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym,
sporz±dzona w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r.
Rz±d Rzeczypospolitej Polskiej i Rz±d Republiki Federalnej Niemiec,
w duchu przyjaznych stosunków miêdzy obu Pañstwami,
na podstawie Umowy miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o wspó³pracy kulturalnej z dnia 14 lipca 1997 r.,
zgodnie z artyku³em 25 ustêp 2 Traktatu z dnia 17 czerwca 1991 r. zawartego pomiêdzy Rzecz±pospolit± Polsk± a Republik± Federaln± Niemiec o dobrym s±siedztwie i przyjaznej wspó³pracy,
pragn±c rozwijaæ wspó³pracê miêdzy Umawiaj±cymi siê Stronami na polu nauki i edukacji oraz w celu u³atwienia studentom obu Pañstw kontynuacji studiów w kraju partnera,
ze ¶wiadomo¶ci± tego, co dla obu Pañstw w szkolnictwie wy¿szym wspólne,
uzgodni³y, co nastêpuje:
(1) „Szko³± wy¿sz±” w rozumieniu niniejszej umowy jest ka¿da instytucja w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Federalnej Niemiec, której w my¶l przepisów prawnych danego Pañstwa przyznano status szko³y wy¿szej. Szko³y wy¿sze, do których siê niniejsza umowa odnosi, s± wyliczone w obydwu wykazach za³±czonych do niniejszej umowy jako za³±cznik nr 1 i za³±cznik nr 3. Dzia³aj±ca na podstawie artyku³u 7 Sta³a Komisja Ekspertów mo¿e te wykazy zmieniaæ za obopóln± zgod±.
(2) Niniejsza umowa dotyczy kontynuacji studiów, studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych, przewodów doktorskich oraz u¿ywania tytu³ów i stopni naukowych. Nie dotyczy ona studiów o regulaminowym czasie trwania poni¿ej trzech lat.
(3) Niniejsza umowa znajduje zastosowanie tak¿e wtedy, gdy w Rzeczypospolitej Polskiej postêpowanie, zwi±zane z przewodem doktorskim, ma miejsce w naukowych instytutach badawczych uprawnionych do nadawania stopnia doktora b±d¼ doktora habilitowanego. Instytuty te s± wymienione w wykazie stanowi±cym za³±cznik nr 2. Ustêp 1 zdanie 3 stosuje siê odpowiednio.
(1) W celach zgodnych z postanowieniem artyku³u 1 ustêp 2 zalicza siê b±d¼ uznaje wzajemnie, na wniosek, odpowiednie okresy studiów, wyniki i egzaminy, stosownie do postanowieñ ustêpów 2 do 7. Uznanie mo¿e siê wi±zaæ z warunkami, je¶li zamierzone studia tego wymagaj±.
(2) Zaliczenie b±d¼ uznanie okresu studiów, wyników i egzaminów mo¿e nast±piæ po dostarczeniu przez studentów za¶wiadczeñ o uzyskanych wynikach, przypisanych dla tego okresu studiów.
(3) Okres studiów, wyniki i egzaminy, zaliczone lub zdane w niemieckich szko³ach wy¿szych, okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, w toku studiów, których ukoñczenie umo¿liwia bezpo¶rednio dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego, uznane bêd±, na wniosek, na odpowiednich studiach w polskich szko³ach wy¿szych, okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, w toku studiów, których ukoñczenie umo¿liwia bezpo¶rednio dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego. Dodatkowe wymagania w zakresie kwalifikacji z danego kierunku studiów bêd± odpowiednio uwzglêdnione, stosownie do uregulowañ dotycz±cych danej szko³y wy¿szej.
(4) Okres studiów, wyniki i egzaminy, zaliczone lub zdane w polskich szko³ach wy¿szych okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, na studiach magisterskich albo innych równowa¿nych, których ukoñczenie umo¿liwia bezpo¶rednio dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego, uznane bêd±, na wniosek, na odpowiednich studiach w niemieckich szko³ach wy¿szych okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, w toku studiów, których ukoñczenie umo¿liwia bezpo¶rednio dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego. Dodatkowe wymagania w zakresie kwalifikacji z danego kierunku studiów bêd± odpowiednio uwzglêdnione, stosownie do uregulowañ dotycz±cych danej szko³y wy¿szej.
(5) Wyniki studiów i egzaminów, które zosta³y uzyskane w niemieckich wy¿szych szko³ach zawodowych lub odpowiednim toku studiów w uniwersytetach niemieckich/zbiorczych szko³ach wy¿szych, bêd±, na wniosek, zaliczone lub uznane w polskich szko³ach wy¿szych, w toku studiów, o których mowa w ustêpie 4 zdanie 1, odpowiednio do obowi±zuj±cych w Republice Federalnej Niemiec zasad ich uznawania.
(6) Wyniki studiów i egzaminów, które zosta³y uzyskane w polskich szko³ach wy¿szych, okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, w toku studiów zawodowych lub pierwszego stopnia, bêd± zaliczone w niemieckich szko³ach wy¿szych, w toku studiów okre¶lonych w ustêpie 3 zdanie 1, odpowiednio do obowi±zuj±cych w Rzeczypospolitej Polskiej zasad ich uznawania. Dodatkowe wymagania w zakresie kwalifikacji z danego kierunku studiów bêd± odpowiednio uwzglêdnione, stosownie do uregulowañ dotycz±cych danej szko³y wy¿szej.
(7) Przy dopuszczaniu do egzaminów pañstwowych ze strony Republiki Federalnej Niemiec obowi±zuj± przewidziane niniejsz± umow± zaliczenia b±d¼ uznanie, stosownie do obowi±zuj±cych w tym zakresie przepisów prawnych.
(1) Aby umo¿liwiæ podjêcie studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych, jak i zgodnie z postanowieniami ustêpu 2 niniejszego artyku³u odno¶nie do dopuszczenia do przewodu doktorskiego w uniwersytetach i innych równouprawnionych szko³ach wy¿szych drugiego pañstwa oraz pozosta³ych naukowych instytutach badawczych, odpowiednio do artyku³u 1 ustêp 3, dokumenty ukoñczenia studiów wy¿szych bêd±, na wniosek, uznane przez kompetentne instytucje, je¿eli i o ile ich posiadacz uprawniony jest do podjêcia studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych lub otwarcia przewodu doktorskiego w instytucji Pañstwa, na którego terytorium ukoñczy³ studia.
(2) Tytu³ lub stopieñ naukowy uzyskany w niemieckiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1, lub ¶wiadectwo z³o¿enia egzaminu pañstwowego, umo¿liwiaj±ce dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego w niemieckiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1, uznane bêd± za podstawê do otwarcia przewodu doktorskiego prowadz±cego do uzyskania polskiego stopnia doktora.
(3) Dyplom magisterski lub dyplom równowa¿ny, uzyskany w polskiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1, uznany bêdzie za podstawê do otwarcia przewodu doktorskiego w odpowiedniej dziedzinie w niemieckiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1.
(4) Dodatkowe wymogi w zakresie kwalifikacji w okre¶lonej dziedzinie nauki lub sztuki uwzglêdnione bêd± odpowiednio do przepisów danej szko³y wy¿szej. Poza tym znajduje zastosowanie odpowiednio artyku³ 2 ustêp 1 zdanie 2.
(5) Stopieñ doktorski mo¿e byæ podstaw± dopuszczenia do przewodu habilitacyjnego w drugim pañstwie. Decyzje podejmuje w³a¶ciwa jednostka organizacyjna szko³y wy¿szej b±d¼ instytut badawczy okre¶lony w artykule 1 ustêp 3.
Niniejsze postanowienia ogólne nie wykluczaj± porozumieñ miêdzy uniwersytetami i innymi szko³ami wy¿szymi obu Pañstw, jak równie¿ naukowymi instytutami badawczymi, okre¶lonymi w artykule 1 ustêp 3, mog±cych oddzia³ywaæ korzystnie na mobilno¶æ studentów i pracowników nauki, je¿eli dopuszczaj± to w³a¶ciwe krajowe przepisy prawne.
(1) Tytu³ami i stopniami naukowymi w rozumieniu umowy s±:
- ka¿dy tytu³, którego nazwa zawiera cz³on „dyplomowany”, tytu³ magistra, licencjata oraz stopieñ doktora i doktora habilitowanego, przyznany przez niemieck± szko³ê wy¿sz± okre¶lon± w artykule 1 ustêp 1;
- ka¿dy tytu³ zawodowy licencjata, in¿yniera, magistra, magistra in¿yniera, magistra sztuki i magistra edukacji, uzyskany w wyniku ukoñczenia studiów w polskiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1, oraz ka¿dy stopieñ naukowy doktora lub doktora habilitowanego, uzyskany w polskiej szkole wy¿szej lub w naukowym instytucie badawczym, okre¶lonych w artykule 1 ustêp 3.
(2) Posiadacz tytu³u lub stopnia naukowego, wymienionego w ustêpie 1, ma prawo u¿ywania go w Republice Federalnej Niemiec. Wyj±tki mo¿liwe s± wtedy, gdy tytu³ zwi±zany z ukoñczeniem studiów przyznawany jest tylko przez szko³y wy¿sze jednego pañstwa, podczas gdy szko³y wy¿sze drugiego pañstwa po ukoñczeniu odpowiednich studiów tytu³ów nie przyznaj±. U¿ywanie wymaga zgody w³a¶ciwego urzêdu.
(3) Nale¿y u¿ywaæ tytu³ów i stopni naukowych zawsze w brzmieniu oryginalnym, z podaniem nazwy jednostki przyznaj±cej; mo¿liwie dos³owne t³umaczenie tytu³ów i stopni naukowych do³±cza siê ewentualnie w nawiasie.
(4) Skróty stosuje siê w formie ustalonej b±d¼ w formie przyjêtej w Pañstwie przyznania tytu³u lub stopnia naukowego, z podaniem nazwy jednostki przyznaj±cej.
(5) Je¶li tytu³ lub stopieñ oryginalny, jego forma skrócona lub t³umaczenie mo¿e prowadziæ do mylenia go z tytu³em lub stopniem naukowym b±d¼ zastrze¿on± nazw± zawodu, przyznawanym lub przyznawan± przez drug± Stronê po spe³nieniu zdecydowanie ró¿nych warunków, to mo¿na otrzymaæ zgodê na u¿ywanie tytu³u lub stopnia naukowego w formie ró¿nej od orygina³u, ale zgodnej z jego tre¶ci±.
(6) Bez zmian pozostaj± istniej±ce mo¿liwo¶ci zmiany lub nostryfikacji tytu³ów i stopni naukowych zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi, je¶li zachodzi ich rzeczywista ekwiwalencja.
(7) W Rzeczypospolitej Polskiej uprawnienie do u¿ywania tytu³ów i stopni naukowych, wymienionych w ustêpie 1, zachodzi po przeprowadzonej nostryfikacji dokonanej zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami. Uregulowania niniejszej umowy zostan± uwzglêdnione przy podejmowaniu decyzji odno¶nie do zwolnienia z postêpowania nostryfikacyjnego b±d¼ z czê¶ci postêpowania nostryfikacyjnego.
(8) Prawo do u¿ywania tytu³ów i stopni naukowych w Pañstwie strony drugiej nie obejmuje prawa do wykonywania zawodu (effectus civilis).
Je¿eli zgodnie z artyku³ami 3 i 5 dokonane zostanie uznanie b±d¼ zaliczenie ukoñczenia studiów polskich b±d¼ niemieckich, przyjmuje siê za podstawê nastêpuj±cy schemat:
Rzeczpospolita Polska
|
Republika Federalna Niemiec
|
1. magister (lub równowa¿ny dyplom), magister in¿ynier, magister sztuki, magister edukacji
|
dyplom uniwersytecki z podaniem kierunku (np. Diplomingenieur), Magister Artium, pierwszy egzamin pañstwowy
|
2. doktor
|
stopieñ doktora z podaniem kierunku (np. Dr. rer. nat.)
|
3. doktor habilitowany |
Dr. habil. |
(1) W celu omawiania problemów, które wynikn± w nastêpstwie stosowania niniejszej umowy, ustanawia siê Sta³± Komisjê Ekspertów, która bêdzie sk³adaæ siê najwy¿ej z sze¶ciu cz³onków mianowanych przez ka¿d± z Umawiaj±cych siê Stron. Komisja Ekspertów ma za zadanie obserwowaæ rozwój systemów szkolnictwa wy¿szego i dbaæ o w³a¶ciwe rzeczowe stosowanie niniejszej umowy i jej dalszy rozwój. Umawiaj±ce siê Strony przeka¿± sobie wykaz cz³onków Komisji drog± dyplomatyczn±.
(2) Spotkania Sta³ej Komisji Ekspertów odbywaæ siê bêd± na ¿yczenie jednej ze stron. Miejsce obrad bêdzie ka¿dorazowo uzgadniane.
(1) Umowa niniejsza wejdzie w ¿ycie, gdy obie Umawiaj±ce siê Strony poinformuj± siê, poprzez wymianê not, ¿e spe³nione zosta³y niezbêdne wewn±trzpañstwowe warunki dla wej¶cia w ¿ycie niniejszej umowy. Za dzieñ wej¶cia w ¿ycie uznaje siê dzieñ dorêczenia ostatniej noty.
(2) Umowa niniejsza obowi±zuje na okres piêciu lat. Okres ten przed³u¿a siê automatycznie o kolejne dwa lata, je¿eli ¿adna z Umawiaj±cych siê Stron nie wypowie umowy na pi¶mie w terminie sze¶ciu miesiêcy.
Sporz±dzono w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r. w dwóch egzemplarzach, ka¿dy w jêzykach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty maj± jednakow± moc.
Z upowa¿nienia Rz±du Rzeczypospolitej Polskiej
|
Z upowa¿nienia Rz±du Republiki Federalnej Niemiec
|
S. Pastuszka |
J. Bauch |
PROTOKÓ£ NR 1
Rz±d Rzeczypospolitej Polskiej i Rz±d Republiki Federalnej Niemiec w zwi±zku z podpisaniem Umowy miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym przyjê³y nastêpuj±ce uzgodnienie, które stanowi integraln± czê¶æ umowy:
Strony umowy uzgadniaj±, ¿e zawarte w artykule 6 zestawienie dyplomów ukoñczenia studiów powinno w odpowiednim czasie zostaæ uzupe³nione w sposób nastêpuj±cy:
- Rzeczpospolita Polska: in¿ynier, licencjat,
- Republika Federalna Niemiec: dyplom, stopieñ wy¿szej szko³y zawodowej (b±d¼ porównywalny stopieñ uniwersytetu lub wy¿szej szko³y zbiorczej),z podaniem kierunku studiów (np. Diplomingenieur FH - in¿ynier dyplomowany wy¿szej szko³y zawodowej).
Rz±d Rzeczypospolitej Polskiej przypisuje du¿e znaczenie do rozwoju studiów, które zakoñczone bêd± uzyskaniem dyplomu in¿yniera b±d¼ licencjata; studia te trwaj± w Polsce od trzech do czterech lat. Aktualnie trwa proces ich ostatecznego kszta³towania siê, zarówno z uwagi na czas ich trwania, jak równie¿ ich tre¶ci programowe.
Rz±d Republiki Federalnej Niemiec potwierdza gotowo¶æ, by w odpowiednim czasie, na ¿yczenie strony polskiej, podj±æ dyskusjê w Komisji Ekspertów odno¶nie do uzupe³nienia artyku³u 6 umowy, stosuj±c artyku³ 7 umowy. Komisja Ekspertów mo¿e w odpowiednim czasie zaproponowaæ uzgodnione za obopóln± zgod± uzupe³nienia w drodze wymiany not miêdzy Umawiaj±cymi siê Stronami.
Sporz±dzono w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r. w dwóch egzemplarzach, ka¿dy w jêzykach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty maj± jednakow± moc.
Z upowa¿nienia Rz±du Rzeczypospolitej Polskiej
|
Z upowa¿nienia Rz±du Republiki Federalnej Niemiec
|
S. Pastuszka |
J. Bauch |
PROTOKÓ£ NR 2
Rz±d Rzeczypospolitej Polskiej i Rz±d Republiki Federalnej Niemiec w zwi±zku z podpisaniem Umowy miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym przyjê³y nastêpuj±ce uzgodnienie, które stanowi integraln± czê¶æ umowy.
Umawiaj±ce siê Strony akceptuj± wymienione poni¿ej rozbie¿no¶ci miêdzy tekstami polskim i niemieckim umowy, wynikaj±ce z odmienno¶ci terminologii z zakresu szkolnictwa wy¿szego, u¿ywanej w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Federalnej Niemiec:
Artyku³ 1 ustêp 2 |
|
tekst polski: |
dotyczy kontynuacji studiów, studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych, przewodów doktorskich |
tekst niemiecki: |
gilt für die Fortsetzung eines Studiums, für ein weiteres Studium, für die Vorbereitung auf die Promotion |
|
|
Artyku³ 1 ustêp 2 oraz artyku³ 5 ustêp 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 |
|
tekst polski: |
tytu³y i stopnie naukowe |
tekst niemiecki: |
Grade |
|
|
Artyku³ 2 ustêp 3 i 4, artyku³ 3 ustêp 1, 2 |
|
test polski: |
dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego |
tekst niemiecki: |
Zulassung zum Promotionsverfahren |
|
|
Artyku³ 2 ustêp 3, 4 i 6 (ostatnie zdanie) |
|
tekst polski: |
wymagania w zakresie kwalifikacji z danego kierunku studiów |
tekst niemiecki: |
fachwissenschaftliche Qualifikations-anforderungen |
|
|
Artyku³ 2 ustêp 5 i 6 |
|
tekst polski: |
zasad ich uznawania |
tekst niemiecki: |
Anerkennungsregelungen |
|
|
Artyku³ 2 ustêp 5 |
|
tekst polski: |
w toku studiów, o których mowa w ustêpie 4 zdanie 1 |
tekst niemiecki: |
für den universitären Studiengang |
|
|
Artyku³ 2 ustêp 6 |
|
tekst polski: |
w toku studiów zawodowych lub pierwszego stopnia |
tekst niemiecki: |
in einem „Studium der ersten Stufe” |
|
|
Artyku³ 3 ustêp 1 |
|
tekst polski: |
studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych |
tekst niemiecki: |
weiteres Studium |
|
|
Artyku³ 3 ustêp 1 |
|
tekst polski: |
do podjêcia studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych lub otwarcia przewodu doktorskiego |
tekst niemiecki: |
zur Aufnahme eines Ergänzungsstudiums und eines weiterführenden Studiums oder zur Zulassung zum Promotionsverfahren |
|
|
Artyku³ 3 ustêp 2 i 3 |
|
tekst polski: |
podstawa do otwarcia przewodu doktorskiego |
tekst niemiecki: |
Voraussetzung für die Zulassung zum Promotionsverfahren |
|
|
Artyku³ 3 ustêp 4 |
|
tekst polski: |
wymogi w zakresie kwalifikacji w okre¶lonej dziedzinie nauki lub sztuki |
tekst niemiecki: |
fachwissenschaftliche Qualifikations-anforderungen |
|
|
Artyku³ 3 ustêp 5 |
|
tekst polski: |
w³a¶ciwa jednostka organizacyjna szko³y wy¿szej |
tekst niemiecki: |
die zuständige Fakultät |
|
|
Artyku³ 5 ustêp 1 |
|
tekst polski: |
ka¿dy tytu³, którego nazwa zawiera cz³on „dyplomowany”, tytu³ magistra, licencjata oraz stopieñ doktora |
tekst niemiecki: |
jeder Diplom-, Magister-, Lizentiaten- und Doktorgrad |
|
|
Artyku³ 5 ustêp 1 |
|
tekst polski: |
tytu³ zawodowy licencjata, in¿yniera, magistra, magistra in¿yniera, magistra sztuki i magistra edukacji |
tekst niemiecki: |
Lizentiaten-, Ingenieur- und Magister-grad, die Grade des Magisteringenieurs, des Magisters der Kunst und des Magisters der Edukation |
|
|
Artyku³ 5 ustêp 3 i 4 |
|
tekst polski: |
jednostki przyznaj±ce |
tekst niemiecki: |
der verleihenden Institution |
|
|
Artyku³ 5 ustêp 4 |
|
tekst polski: |
w pañstwie przyznania tytu³u lub stopnia naukowego |
tekst niemiecki: |
im Herkunftsland. |
Ponadto Umawiaj±ce siê Strony uzgodni³y, ¿e Sta³a Komisja Ekspertów, powo³ana zgodnie z postanowieniami artyku³u 7 umowy, dokona podczas pierwszego posiedzenia aktualizacji za³±czników nr 1 i 2 do umowy.
Sporz±dzono w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r. w dwóch egzemplarzach, ka¿dy w jêzykach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty maj± jednakow± moc.
Z upowa¿nienia Rz±du Rzeczypospolitej Polskiej
|
Z upowa¿nienia Rz±du Republiki Federalnej Niemiec
|
S. Pastuszka |
J. Bauch |
Za³±cznik nr 1
WYKAZ PAÑSTWOWYCH ORAZ UZNANYCH PRZEZ PAÑSTWO SZKÓ£ WY¯SZYCH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
1. Uniwersytety |
|
Bia³ystok |
Uniwersytet w Bia³ymstoku |
Gdañsk |
Uniwersytet Gdañski |
Katowice |
Uniwersytet ¦l±ski |
Kraków |
Uniwersytet Jagielloñski |
Lublin |
Katolicki Uniwersytet Lubelski |
|
Uniwersytet Marii Curie-Sk³odowskiej |
£ód¼ |
Uniwersytet £ódzki |
Opole |
Uniwersytet Opolski |
Poznañ |
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza |
Szczecin |
Uniwersytet Szczeciñski |
Toruñ |
Uniwersytet Miko³aja Kopernika |
Warszawa |
Uniwersytet Warszawski |
Wroc³aw |
Uniwersytet Wroc³awski |
|
|
2. Wy¿sze szko³y pedagogiczne |
|
Bydgoszcz |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna |
Czêstochowa |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna |
Kielce |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna im. Jana Kochanowskiego |
Kraków |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej |
Olsztyn |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna |
Rzeszów |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna |
S³upsk |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna |
Warszawa |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej |
Zielona Góra |
Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna im. Tadeusza Kotarbiñskiego |
|
|
3. Akademie ekonomiczne |
|
Katowice |
Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego |
Kraków |
Akademia Ekonomiczna |
Poznañ |
Akademia Ekonomiczna |
Warszawa |
Szko³a G³ówna Handlowa |
Wroc³aw |
Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego |
|
|
4. Politechniki i wy¿sze szko³y in¿ynierskie |
|
Bia³ystok |
Politechnika Bia³ostocka |
Czêstochowa |
Politechnika Czêstochowska |
Gdañsk |
Politechnika Gdañska |
Gliwice |
Politechnika ¦l±ska |
Kielce |
Politechnika ¦wiêtokrzyska |
Koszalin |
Politechnika Koszaliñska |
Kraków |
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanis³awa Staszica |
|
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Ko¶ciuszki |
£ód¼ |
Politechnika £ódzka |
Lublin |
Politechnika Lubelska |
Opole |
Politechnika Opolska |
Poznañ |
Politechnika Poznañska |
Radom |
Politechnika Radomska im. Kazimierza Pu³askiego |
Rzeszów |
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego £ukasiewicza |
Szczecin |
Politechnika Szczeciñska |
Warszawa |
Politechnika Warszawska |
Wroc³aw |
Politechnika Wroc³awska |
Zielona Góra |
Politechnika Zielonogórska |
|
|
5. Akademie rolnicze |
|
Bydgoszcz |
Akademia Techniczno-Rolnicza im. J. J. ¦niadeckich |
Kraków |
Akademia Rolnicza im. Hugona Ko³³±taja |
Lublin |
Akademia Rolnicza |
Olsztyn |
Akademia Rolniczo-Techniczna im. Micha³a Oczapowskiego |
Poznañ |
Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego |
Siedlce |
Wy¿sza Szko³a Rolniczo-Pedagogiczna |
Szczecin |
Akademia Rolnicza |
Warszawa |
Szko³a G³ówna Gospodarstwa Wiejskiego |
Wroc³aw |
Akademia Rolnicza |
|
|
6. Akademie teologiczne |
|
Warszawa |
Akademia Teologii Katolickiej |
|
Chrze¶cijañska Akademia Teologiczna |
|
|
7. Wy¿sze szko³y medyczne |
|
Bia³ystok |
Akademia Medyczna |
Bydgoszcz |
Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera |
Gdañsk |
Akademia Medyczna |
Katowice |
¦l±ska Akademia Medyczna |
Lublin |
Akademia Medyczna |
£ód¼ |
Akademia Medyczna |
Poznañ |
Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego |
Szczecin |
Pomorska Akademia Medyczna |
Warszawa |
Akademia Medyczna |
Wroc³aw |
Akademia Medyczna im. Piastów ¦l±skich |
|
|
8. Wy¿sze szko³y muzyczne |
|
Bydgoszcz |
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego |
Gdañsk |
Akademia Muzyczna im. Stanis³awa Moniuszki |
Katowice |
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego |
Kraków |
Akademia Muzyczna |
£ód¼ |
Akademia Muzyczna |
Poznañ |
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego |
Warszawa |
Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina |
Wroc³aw |
Akademia Muzyczna im. Karola Lipiñskiego |
|
|
9. Wy¿sze szko³y sztuk plastycznych |
|
Gdañsk |
Akademia Sztuk Piêknych |
Kraków |
Akademia Sztuk Piêknych im. Jana Matejki |
£ód¼ |
Akademia Sztuk Piêknych im. W³adys³awa Strzemiñskiego |
Poznañ |
Akademia Sztuk Piêknych |
Warszawa |
Akademia Sztuk Piêknych |
Wroc³aw |
Akademia Sztuk Piêknych |
|
|
10. Wy¿sze szko³y teatralne i filmowe |
|
Kraków |
Pañstwowa Wy¿sza Szko³a Teatralna im. Ludwika Solskiego |
£ód¼ |
Pañstwowa Wy¿sza Szko³a Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera |
Warszawa |
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza |
|
|
11. Wy¿sze szko³y morskie |
|
Gdynia |
Wy¿sza Szko³a Morska |
Szczecin |
Wy¿sza Szko³a Morska |
|
|
12. Akademie wychowania fizycznego |
|
Gdañsk-Oliwa |
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jêdrzeja ¦niadeckiego |
Katowice |
Akademia Wychowania Fizycznego |
Kraków |
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronis³awa Czecha |
Poznañ |
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego |
Warszawa |
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Pi³sudskiego |
Wroc³aw |
Akademia Wychowania Fizycznego |
|
|
13. Wy¿sze szko³y papieskie |
|
Poznañ |
Papieski Wydzia³ Teologiczny |
Kraków |
Papieska Akademia Teologiczna |
Kraków |
Wydzia³ Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego |
Warszawa |
Papieski Wydzia³ Teologiczny |
Wroc³aw |
Papieski Wydzia³ Teologiczny |
Za³±cznik nr 2
WYKAZ INSTYTUTÓW BADAWCZYCH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ POSIADAJ¡CYCH UPRAWNIENIA DO NADAWANIA STOPNI NAUKOWYCH
1. Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk |
|
|
|
Dziekanów Le¶ny |
Instytut Ekologii |
Gdañsk |
Instytut Budownictwa Wodnego |
|
Instytut Maszyn Przep³ywowych |
Gliwice |
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej |
|
Instytut In¿ynierii Chemicznej |
Jab³onna |
Instytut Fizjologii i ¯ywienia Zwierz±t |
Jastrzêbiec |
Instytut Genetyki i Hodowli Zwierz±t |
Kraków |
Instytut Botaniki im. W³adys³awa Szafera |
|
Instytut Farmakologii |
|
Instytut Jêzyka Polskiego |
|
Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni |
|
Instytut Mechaniki Górotworu |
|
Instytut Metalurgii i In¿ynierii Materia³owej im. Aleksandra Krupkowskiego |
|
Instytut Ochrony Pracy |
|
Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierz±t |
Lublin |
Instytut Agrofizyki |
£ód¼ |
Centrum Badañ Molekularnych i Makromolekularnych |
Olsztyn |
Instytut Rozrodu Zwierz±t i Badañ ¯ywno¶ci |
Poznañ |
Instytut Chemii Bioorganicznej |
|
Instytut Genetyki Ro¶lin |
|
Instytut Fizyki Molekularnej |
Kórnik |
Instytut Dendrologii |
Sopot |
Instytut Oceanologii |
Warszawa |
Centrum Astronomiczne im. Miko³aja Kopernika |
|
Instytut Archeologii i Etnologii |
|
Instytut Badañ Literackich |
|
Instytut Badañ Systemowych |
|
Instytut Biochemii i Biofizyki |
|
Instytut Biocybernetyki i In¿ynierii Biomedycznej |
|
Instytut Biologii Do¶wiadczalnej im. Marcelego Nenckiego |
|
Instytut Chemii Fizycznej |
|
Instytut Chemii Organicznej |
|
Instytut Filozofii i Socjologii |
|
Instytut Fizyki |
|
Instytut Geofizyki |
|
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania |
|
Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla |
|
Instytut Historii Nauki |
|
Instytut Matematyczny |
|
Instytut Nauk Ekonomicznych |
|
Instytut Nauk Geologicznych |
|
Instytut Nauk Prawnych |
|
Instytut Paleobiologii im. Romana Koz³owskiego |
|
Instytut Parazytologii im. Witolda Stefañskiego |
|
Instytut Podstaw Informatyki |
|
Instytut Podstawowych Problemów Techniki |
|
Instytut Psychologii |
|
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa |
|
Instytut Slawistyki |
|
Instytut Sztuki |
|
Instytut - Centrum Medycyny Do¶wiadczalnej i Klinicznej |
|
Muzeum i Instytut Zoologii |
|
Instytut Studiów Politycznych |
Wroc³aw |
Instytut Immunologii i Terapii Do¶wiadczalnej im. Ludwika Hirszfelda |
|
Instytut Niskich Temperatur i Badañ Strukturalnych im. W³odzimierza Trzebiatowskiego |
Zabrze |
Instytut Podstaw In¿ynierii ¦rodowiska |
|
|
2. Resortowe instytuty naukowo-badawcze |
|
|
|
Falenty |
Instytut Melioracji i U¿ytków Zielonych |
Gdynia |
Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej |
|
Morski Instytut Rybacki |
Gliwice |
Instytut Metalurgii ¯elaza im. Stanis³awa Staszica |
Katowice |
G³ówny Instytut Górnictwa |
Kraków |
Instytut Fizyki J±drowej im. Henryka Niewodniczañskiego |
|
Instytut Odlewnictwa |
|
Instytut Zootechniki |
Lublin |
Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chod¼ki |
£ód¼ |
Instytut Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera |
Olsztyn |
Instytut Rybactwa ¦ródl±dowego |
Otwock-¦wierk |
Instytut Energii Atomowej |
|
Instytut Problemów J±drowych im. Andrzeja So³tana |
Poznañ |
Instytut Ochrony Ro¶lin |
|
Instytut Technologii Drewna |
|
Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego |
Pu³awy |
Instytut Uprawy, Nawo¿enia i Gleboznawstwa |
|
Pañstwowy Instytut Weterynaryjny |
Radzików |
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Ro¶lin |
Skierniewice |
Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa |
|
Instytut Warzywnictwa |
Sosnowiec |
Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia ¦rodowiskowego |
Warszawa |
Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Sk³odowskiej-Curie |
|
Instytut Badawczy Le¶nictwa |
|
Instytut Badañ Edukacyjnych |
|
Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa |
|
Instytut Chemii i Techniki J±drowej |
|
Instytut Chemii Przemys³owej im. Ignacego Mo¶cickiego |
|
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki ¯ywno¶ciowej |
|
Instytut Elektrotechniki |
|
Instytut Energetyki |
|
Instytut Geodezji i Kartografii |
|
Instytut Gru¼licy i Chorób P³uc |
|
Instytut Hematologii i Transfuzjologii |
|
Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysi±clecia Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego |
|
Centralny Instytut Ochrony Pracy |
|
Instytut Leków |
|
Instytut £±czno¶ci |
|
Instytut Matki i Dziecka |
|
Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego |
|
Instytut Mechaniki Precyzyjnej |
|
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej |
|
Instytut Organizacji i Zarz±dzania w Przemy¶le „ORGMASZ” |
|
Instytut Psychiatrii i Neurologii |
|
Instytut Reumatologiczny |
|
Instytut Rozwoju i Studiów Strategicznych |
|
Instytut Techniki Budowlanej |
|
Instytut Technologii Elektronowej |
|
Instytut Technologii Materia³ów Elektronicznych |
|
Pañstwowy Instytut Geologiczny |
|
Pañstwowy Zak³ad Higieny |
|
Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka |
|
Instytut Organizacji Zarz±dzania i Ekonomiki Przemys³u Budowlanego „ORGBUD” |
|
|
3. Samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego |
|
|
|
Warszawa |
Centrum Medyczne Kszta³cenia Podyplomowego |
|
Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa |
Za³±cznik nr 3
WYKAZ PAÑSTWOWYCH ORAZ UZNANYCH PRZEZ PAÑSTWO SZKÓ£ WY¯SZYCH W REPUBLICE FEDERALNEJ NIEMIEC
I. Pañstwowe oraz uznane przez pañstwo szko³y wy¿sze z prawem nadawania stopnia doktora |
|
|
|
I. 1. Uniwersytety i równowa¿ne szko³y wy¿sze1) |
|
|
|
Aachen |
Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen |
Augsburg |
Universität Augsburg |
Bamberg |
Otto-Friedrich-Universität Bamberg |
Bayreuth |
Universität Bayreuth |
Benediktbeuern |
Philosophisch-Theologische Hochschule der Salesianer Don Boscos Benediktbeuern - Theologische Fakultät |
Berlin |
E.A.P. Europäische Wirtschaftshochschule Berlin e.V. |
Berlin |
Freie Universität Berlin |
Berlin |
Humboldt- Universität zu Berlin |
Berlin |
Technische Universität Berlin |
Bielefeld |
Kirchliche Hochschule Bethel |
Bielefeld |
Universität Bielefeld |
Bochum |
Ruhr-Universität Bochum |
Bonn |
Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn |
Braunschweig |
Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig |
Bremen |
Universität Bremen |
Chemnitz |
Technische Universität Chemnitz-Zwickau |
Clausthal-Zellerfeld |
Technische Universität Clausthal |
Cottbus |
Brandenburgische Technische Universität Cottbus |
Darmstadt |
Technische Universität Darmstadt |
Dortrnund |
Universität Dortmund |
Dresden |
Technische Universität Dresden |
Duisburg |
Gerhard-Mercator-Universität - Gesamthochschule Duisburg |
Düsseldorf |
Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf |
Eichstätt |
Katholische Universität Eichstätt |
Erfurt |
Pädagogische Hochschule Erfurt |
Erfurt |
Philosophisch-Theologisches Studium Erfurt - Staatlich anerkannte Wissenschaftliche Hochschule |
Erfurt |
Universität Erfurt |
Erlangen |
Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg |
Essen |
Universität - Gesamthochschule Essen |
Flensburg |
Bildungswissenschaftliche Hochschule Flensburg - Universität |
Frankfurt a.d. Oder |
Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder) |
Frankfurt am Main |
Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen Frankfurt am Main |
Frankfurt am Main |
Johann Wolfgang Goethe - Universität Frankfurt am Main |
Freiberg |
Technische Universität - Bergakademie Freiberg |
Freiburg |
Pädagogische Hochschule Freiburg |
Freiburg/Breisgau |
Albert-Ludwigs-Universität Freiburg im Breisgau |
Fulda |
Theologische Fakultät Fulda |
Gieβen |
Justus-Liebig-Universität Gieβen |
Göttingen |
Georg-August-Universität Göttingen |
Greifswald |
Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald |
Hagen |
Fern Universität - Gesamthochschule Hagen |
Halle/S. |
Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg |
Hamburg |
Hochschule für Wirtschaft und Politik Hamburg |
Hamburg |
Universität Hamburg |
Hamburg |
Technische Universität Hamburg-Harburg |
Hannover |
Medizinische Hochschule Hannover |
Hannover |
Tierärztliche Hochschule Hannover |
Hannover |
Universität Hannover |
Heidelberg |
Hochschule für Jüdische Studien Heidelberg |
Heidelberg |
Pädagogische Hochschule Heidelberg |
Heidelberg |
Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg |
Hildesheim |
Universität Hildesheim |
Ilmenau |
Technische Universität Ilmenau |
Jena |
Friedrich-Schiller-Universität Jena |
Kaiserslautern |
Universität Kaiserslautern |
Karlsruhe |
Pädagogische Hochschule Karlsruhe |
Karlsruhe |
Universität Fridericiana zu Karlsruhe (Technische Hochschule) |
Kassel |
Universität Gesamothochschule Kassel |
Kiel |
Christian-Albrechts-Universität zu Kiel |
Mainz |
Universität Koblenz-Landau |
Köln |
Deutsche Sporthochschule Köln |
Köln |
Universität zu Köln |
Konstanz |
Universität Konstanz |
Leipzig |
Handelshochschule Leipzig |
Leipzig |
Universität Leipzig |
Lübeck |
Medizinische Universität zu Lübeck |
Ludwigsburg |
Pädagogische Hochschule Ludwigsburg |
Lüneburg |
Universität Lüneburg |
Magdeburg |
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg |
Mainz |
Johannes Gutenberg-Universität Mainz |
Mannheim |
Universität Mannheim |
Marburg |
Philipps-Universität Marburg |
München |
Hochschule für Philosophie |
München |
Technische Universität München |
München |
Ludwig-Maximilians-Universität München |
Münster |
Philosophisch-Theologische Hochschule der Franziskaner und Kapuziner |
Münster |
Westfälische Wilhelms-Universität Münster |
Neuendettelsau |
Augustana-Hochschule Neuendettelsau |
Oberursel |
Lutherische Theologische Hochschule Oberursel |
Oestrich-Winkel |
European Business School Oestrich-Winkel |
Oldenburg |
Carl von Ossietzky Universität Oldenburg |
Osnabrück |
Universität Osnabrück |
Paderborn |
Theologische Fakultät Paderborn |
Paderborn |
Universität-Gesamthochschule - Paderborn |
Passau |
Universität Passau |
Potsdam |
Universität Potsdam |
Regensburg |
Universität Regensburg |
Rostock |
Universität Rostock |
Saarbrücken |
Universität des Saarlandes |
Sankt Augustin |
Philosophisch-Theologische Hochschule SVD Sankt Augustin |
Schwäbisch Gmünd |
Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmünd |
Siegen |
Universität-Gesamthochschule - Siegen |
Speyer |
Hochschule für Verwaltungswissenschaften Speyer |
Stuttgart |
Universität Hohenheim |
Stuttgart |
Universität Stuttgart |
Trier |
Theologische Fakultät Trier |
Trier |
Universität Trier |
Tübingen |
Eberhard-Karls-Universität Tübingen |
Ulm |
Universität Ulm |
Vallendar |
Theologische Hochschule Vallendar der Pallottiner |
Vallendar |
Wissenschaftliche Hochschule für Unternehmensführung (WHU) Otto-Beisheim-Hochschule |
Vechta |
Hochschule Vechta |
Weimar |
Bauhaus-Universität Weimar |
Weingarten |
Pädagogische Hochschule Weingarten |
Witten |
Private Universität Witten/Herdecke GmbH |
Wuppertal |
Krichliche Hochschule Wuppertal |
Wuppertal |
Bergische Universität - Gesamthochschule Wuppertal |
Würzburg |
Bayerische Julius-Maximilians-Universität Wurzburg |
Zittau |
Internationales Hochschulinstitut Zittau (IHI) |
|
|
I. 2. Wy¿sze szko³y plastyczne i muzyczne |
|
|
|
Berlin |
Hochschule der Künste Berlin |
Braunschweig |
Hochschule für Bildende Künste Braunschweig |
Detmold |
Hochschule für Musik Detmold |
Düsseldorf |
Robert-Schumann-Hochschule Düsseldorf |
Essen |
Folkwang-Hochschule Essen |
Frankfurt am Main |
Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main |
Hamburg |
Hochschule für Musik und Theater Hamburg |
Hamburg |
Hochschule für Bildende Künste Hamburg |
Hannover |
Hochschule für Musik und Theater Hannover |
Köln |
Hochschule für Musik Köln |
Weimar |
Hochschule für Musik „Franz Liszt” Weimar |
|
|
II. Pañstwowe oraz uznane przez pañstwo szko³y wy¿sze bez prawa nadawania stopnia doktora |
|
|
|
II. 1. Wy¿sze szko³y zawodowe |
|
|
|
Aachen |
Fachhochschule Aachen |
Aalen |
Fachhochschule Aalen - Hochschule für Technik |
Amberg |
Fachhochschule Amberg-Weiden - Hochschule für Technik und Wirtschaft |
Ansbach |
Fachhochschule Ansbach |
Augsburg |
Fachhochschule Augsburg |
Berlin |
Technische Fachhochschule Berlin |
Berlin |
Katholische Fachhochschule Berlin (KFB) - staatlich anerkannte Fachhochschule für Sozialwesen |
Berlin |
Fachhochschule für Wirtschaft Berlin |
Berlin |
Fachhochschule für Verwaltung und Rechtspflege Berlin |
Berlin |
Fachhochschule für Technik und Wirtschaft Berlin |
Berlin |
Alice-Salomon-Fachhochschule für Sozialarbeit und Sozialpädagogik Berlin |
Berlin |
Evangelische Fachhochschule Berlin - Fachhochschule für Sozialarbeit und Sozialpädagogik |
Biberach |
Fachhochschule Biberach - Hochschule für Bauwesen und Wirtschaft |
Bielefeld |
Fachhochschule Bielefeld |
Bingen |
Fachhochschule Bingen |
Bochum |
Evangelische Fachhochschule Rheinland-Westfalen-Lippe |
Bochum |
Technische Fachhochschule Georg Agricola für Rohstoff, Energie und Umwelt zu Bochum - Staatlich anerkannte Fachhochschule der DMT |
Bochum |
Fachhochschule Bochum |
Bonn |
Fachhochschule für das öffentliche Bibliothekswesen Bonn |
Brandenburg |
Fachhochschule Brandenburg |
Bremen |
Hochschule Bremen |
Bremerhaven |
Hochschule Bremerhaven |
Coburg |
Fachhochschule Coburg |
Darmstadt |
Fachhochschule Darmstadt |
Darmstadt |
Evangelische Fachhochschule Darmstadt |
Deggendorf |
Fachhochschule Deggendorf |
Dieburg |
Deutsche Telekom - Fachhochschule Dieburg |
Dortmund |
International School of Management ISM Dortmund |
Dortmund |
Fachhochschule Dortmund |
Dresden |
Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden (FH) |
Dresden |
Evangelische Fachhochschule für Sozialarbeit Dresden |
Düsseldorf |
Fachhochschule Düsseldorf |
Eberswalde |
Fachhochschule Eberswalde |
Emden |
Fachhochschule Ostfriesland |
Erfurt |
Fachhochschule Erfurt |
Essen |
Fachhochschule für Oekonomie und Management (FOM) - Staatlich anerkannte Fachhochschule für Berufstätige |
Esslingen |
Fachhochschule Esslingen - Hochschule für Technik |
Esslingen |
Fachhochschule Esslingen - Hochschule für Sozialwesen |
Flensburg |
Fachhochschule Flensburg |
Frankfurt am Main |
Hochschule für Bankwirtschaft (HfB) - Private Fachhochschule der Bankakademie |
Frankfurt am Main |
Fachhochschule Frankfurt am Main |
Freiburg |
Katholische Fachhochschule Freiburg - staatlich anerkannt - Hochschule für Sozialwesen, Religionspädagogik und Pflege |
Freiburg |
Hochschule für Soziale Arbeit, Diakonie und Religionspädagogik - Evangelische Fachhochschule Freiburg |
Freising |
Fachhochschule Weihenstephan |
Fulda |
Fachhochschule Fulda |
Furtwangen |
Fachhochschule Furtwangen - Hochschule für Technik |
Gelsenkirchen |
Fachhochschule Gelsenkirchen |
Gieβen |
Fachhochschule Gieβen-Friedberg |
Göttingen |
Private Fachhochschule Göttingen |
Hamburg |
Fachhochschule Hamburg |
Hamburg |
Evangelische Fachhochschule für Sozialpädagogik der „Diakonenanstalt des Rauhen Hauses” Hamburg |
Hannover |
Fachhochschule für die Wirtschaft - staatlich anerkannt |
Hannover |
Fachhochschule Hannover |
Hannover |
Evangelische Fachhochschule Hannover |
Heide |
Fachhochschule Westküste - Hochschule für Wirtschaft und Technik |
Heidelberg |
Fachhochschule Heidelberg - Staatlich anerkannte Fachhochschule der SRM-Gruppe |
Heilbronn |
Fachhochschule Heilbronn - Hochschule für Technik und Wirtschaft |
Hildesheim |
Fachhochschule Hildesheim-Holzminden |
Hof |
Fachhochschule Hof |
Idstein |
Private Fachhochschule Fresenius |
Ingolstadt |
Fachhochschule Ingolstadt |
Iserlohn |
Märkische Fachhochschule Iserlohn |
Isny/Allgäu |
Fachhochschule Isny - „Naturwissenschaftlich-Technische Akademie Prof. Dr. Grübler” |
Jena |
Fachhochschule Jena |
Kaiserslautern |
Fachhochschule Kaiserslautern |
Karlsruhe |
Fachhochschule Karlsruhe - Hochschule für Technik |
Kempten |
Fachhochschule Kempten - Neu-Ulm-Hochschule für Technik und Wirtschaft |
Kiel |
Muthesius-Hochschule - Fachhochschule für Kunst und Gestaltung |
Kiel |
Fachhochschule Kiel |
Koblenz |
Fachhochschule Koblenz |
Köln |
Katholische Fachhochschule Nordrhein-Westfalen |
Köln |
Rheinische Fachhochschule Köln |
Köln |
Fachhochschule Köln |
Konstanz |
Fachhochschule Konstanz - Hochschule für Technik, Wirtschaft und Gestaltung |
Köthen |
Fachhochschule Anhalt |
Krefeld |
Fachhochschule Niederrhein |
Lahr |
Süddeutsche Hochschule für Berufstätige - Staatlich anerkannte Fachhochschule der AKAD |
Landshut |
Fachhochschule Landshut - Hochschule für Wirtschaft - Sozialwesen - Technik |
Leipzig |
Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig (FH) |
Leipzig |
Ostdeutsche Hochschule für Berufstätige Leipzig |
Leipzig |
Deutsche Telekom Fachhochschule Leipzig |
Lemgo |
Fachhochschule Lippe |
Lübeck |
Fachhochschule Lübeck |
Ludwigsburg |
Evangelische Fachhochschule für Diakonie der Karlshöhe Ludwigsburg - Staatlich anerkannte Fachhochschule für Sozialwesen und Religionspädagogik |
Ludwigshafen |
Fachhochschule Ludwigshafen - Hochschule für Wirtschaft |
Ludwigshafen |
Evangelische Fachhochschule für Sozialwesen Ludwigshafen |
Lüneburg |
Fachhochschule Nordostniedersachsen |
Magdeburg |
Fachhochschule Magdeburg |
Mainz |
Katholische Fachhochschule Mainz |
Mainz |
Fachhochschule Mainz |
Mannheim |
Fachhochschule für Technik Mannheim |
Mannheim |
Städtische Fachhochschule für Gestaltung Mannheim |
Mannheim |
Fachhochschule Mannheim - Hochschule für Technik und Gestaltung |
Mannheim |
Fachhochschule Mannheim - Hochschule für Sozialwesen |
Merseburg |
Fachhochschule Merseburg |
Mittweida |
Hochschule für Technik und Wirtschaft Mittweida (FH) |
Moritzburg |
Evangelische Fachhochschule für Religionspädagogik und Gemeindediakonie Moritzburg |
München |
Katolische Stiftungsfachhochschule München |
München |
Fachhochschule München |
Münster |
Fachhochschule Münster |
Neubrandenburg |
Fachhochschule Neubrandenburg |
Nürnberg |
Georg-Simon-Ohm-Fachhochschule Nürnberg |
Nürnberg |
Evangelische Fachhochschule Nürnberg |
Nürtingen |
Staatlich anerkannte Fachhochschule für Kunsttherapie |
Nürtingen |
Fachhochschule Nürtingen - Hochschule für Wirtschaft, Landwirtschaft und Landespflege |
Offenburg |
Fachhochschule Offenburg - Hochschule für Technik und Wirtschaft |
Oldenburg |
Fachhochschule Oldenburg |
Osnabrück |
Fachhochschule Osnabrück |
Ottersberg |
Freie Kunst-Studienstätte Ottersberg |
Paderborn |
Fachhochschule der Wirtschaft |
Pforzheim |
Fachhochschule Pforzheim - Hochschule für Gestaltung, Technik und Wirtschaft |
Pinnelberg |
Nordakademie Pinneberg - Staatlich anerkannte private Fachhochschule mit dualen Studiengängen |
Potsdam |
Fachhochschule Potsdam |
Regensburg |
Fachhochschule Regensburg |
Rendsburg |
Hochschule für Berufstätige Rendsburg - Staatlich anerkannte Fachhochschule der AKAD |
Reutlingen |
Fachhochschule Reutlingen - Hochschule für Technik und Wirtschaft |
Reutlingen |
Evangelische Fachhochschule für Sozialwesen Reutlingen |
Riedlingen |
Kolping-Fachhochschule Riedlingen |
Rosenheim |
Fachhochschule Rosenheim |
Rottenburg am Neckar |
Fachhochschule Rottenburg - Hochschule für Forstwirtschaft |
Saarbrücken |
Katholische Fachhochschule für Soziale Arbeit Saarbrücken |
Saarbrücken |
Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes |
Saarbrücken |
Fachhochschule für Bergbau Saarbrücken |
Sankt Augustin |
Fachhochschule Rhein-Sieg |
Schmalkalden |
Fachhochschule Schmalkalden |
Schwäbisch Gmünd |
Fachhochschule Schwäbisch Gmünd - Hochschule für Gestaltung |
Senftenberg |
Fachhochschule Lausitz |
Sigmaringen |
Fachhochschule Albstadt-Sigmaringen - Hochschule für Technik und Wirtschaft |
Stendal |
Fachhochschule Altmark |
Stralsund |
Fachhochschule Stralsund |
Stuttgart |
Merz Akademie - Hochschule für Gestaltung Stuttgart - Staatlich anerkannte Fachhochschule |
Stuttgart |
Fachhochschule Stuttgart - Hochschule für Technik |
Stuttgart |
Fachhochschule Stuttgart - Hochschule für Druck |
Stuttgart |
Fachhochschule Stuttgart - Hochschule für Bibliotheks-und Informationswesen (HBI) |
Trier |
Fachhochschule Trier |
Ulm |
Fachhochschule Ulm - Hochschule für Technik |
Vechta |
Katholische Fachhochschule Norddeutschland |
Wedel |
Fachhochschule Wedel |
Weingarten |
Fachhochschule Ravensburg-Weingarten |
Wernigerode |
Fachhochschule Harz |
Wiesbaden |
Fachhochschule Wiesbaden |
Wildau |
Technische Fachhochschule Wildau |
Wilhelmshaven |
Fachhochschule Wilhelmshaven |
Wismar |
Hochschule Wismar - Fachhochschule für Technik, Wirtschaft und Gestaltung |
Wolfenbüttel |
Fachhochschule Braunschweig- Wolfenbüttel |
Worms |
Fachhochschule Worms |
Würzburg |
Fachhochschule Würzburg - Schweinfurt - Aschaffenburg |
Zittau |
Hochschule für Technik, Wirtschaft und Sozialwesen Zittau/Görlitz (FN) |
Zwickau |
Westsächsische Hochschule Zwickau |
|
|
II. 2. Wy¿sze szko³y plastyczne i muzyczne |
|
|
|
Berlin |
Kunsthochschule Berlin-Weiβensee - Hochschule für Gestaltung |
Berlin |
Hochschule für Schauspielkunst „Ernst Busch” |
Berlin |
Hochschule für Musik „Hanns Eisler” Berlin |
Bremen |
Hochschule für Künste |
Dresden |
Hochschule für Musik „Carl Maria von Weber” Dresden |
Dresden |
Hochschule für Kirchenmusik der Evangelisch-Lutherischen Landeskirche Sachsens |
Dresden |
Hochschule für Bildende Künste Dresden |
Düsseldorf |
Kunkstakademie Düsseldorf |
Esslingen |
Hochschule für Kirchenmusik der Evangelischen Landeskirche in Württemberg |
Frankfurt am Main |
Staatliche Hochschule für Bildende Künste (Stadelschule) Frankfurt am Main |
Freiburg |
Staatliche Hochschule für Musik Freiburg im Breisgau |
Halle |
Burg Giebichenstein - Hochschule für Kunst und Design Halle |
Halle |
Evangelische Hochschule für Kirchenmusik |
Heidelberg |
Hochschule für Kirchenmusik der Evangelischen Landeskirche in Baden |
Herford |
Hochschule für Kirchenmusik der Evangelischen Kirche von Westfalen |
Karlsruhe |
Staatliche Hochschule für Musik Karlsruhe |
Karlsruhe |
Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe |
Karlsruhe |
Staatliche Akademie der Bildenden Künste Karlsruhe |
Köln |
Kunsthochschule für Medien Köln |
Leipzig |
Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy” Leipzig |
Leipzig |
Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig |
Lübeck |
Musikhochschule Lübeck |
Mannheim |
Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Heidelberg Mannheim |
München |
Hochschule für Musik in München |
München |
Akademie der Bildenden Künste München |
Münster |
Kunstakademie Münster - Hochschule für Bildende Künste |
Nürnberg |
Akademie der Bildenden Künste Nürnberg |
Offenbach |
Hochschule für Gestaltung Offenbach |
Rostock |
Hochschule für Musik und Theater |
Saarbrücken |
Hochschule des Saarlandes für Musik und Theater |
Saarbrücken |
Hochschule der Bildenden Künste Saar |
Stuttgart |
Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart |
Stuttgart |
Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart |
Trossingen |
Staatliche Hochschule für Musik Trossingen |
Würzburg |
Hochschule für Musik Würzburg |
|
|
II. 3. Inne szko³y wy¿sze |
|
|
|
München |
Hochschule für Fernsehen und Film |
Potsdam |
Hochschule für Film und Fernsehen „Konrad Wolf” Potsdam-Babelsberg. |