Money.pl

Prawo

Akty prawne

Ujednolicone akty prawne

Umowa miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym, sporz±dzona w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r
Umowa miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym, sporz±dzona w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r
Sygnatura:Dziennik Ustaw 1998 nr 92 poz. 584
Tytu³:Umowa miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym, sporz±dzona w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r
Data og³oszenia:1998-07-21
Data wejscia w ¿ycie:1998-01-14

 

 

584

 

UMOWA

 

miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym,

 

sporz±dzona w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r.

 

 

Rz±d Rzeczypospolitej Polskiej i Rz±d Republiki Federalnej Niemiec,

 

w duchu przyjaznych stosunków miêdzy obu Pañstwami,

 

na podstawie Umowy miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o wspó³pracy kulturalnej z dnia 14 lipca 1997 r.,

 

zgodnie z artyku³em 25 ustêp 2 Traktatu z dnia 17 czerwca 1991 r. zawartego pomiêdzy Rzecz±pospolit± Polsk± a Republik± Federaln± Niemiec o dobrym s±siedztwie i przyjaznej wspó³pracy,

 

pragn±c rozwijaæ wspó³pracê miêdzy Umawiaj±cymi siê Stronami na polu nauki i edukacji oraz w celu u³atwienia studentom obu Pañstw kontynuacji studiów w kraju partnera,

 

ze ¶wiadomo¶ci± tego, co dla obu Pañstw w szkolnictwie wy¿szym wspólne,

 

uzgodni³y, co nastêpuje:

 

Artyku³ 1

 

(1) „Szko³± wy¿sz±” w rozumieniu niniejszej umowy jest ka¿da instytucja w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Federalnej Niemiec, której w my¶l przepisów prawnych danego Pañstwa przyznano status szko³y wy¿szej. Szko³y wy¿sze, do których siê niniejsza umowa odnosi, s± wyliczone w obydwu wykazach za³±czonych do niniejszej umowy jako za³±cznik nr 1 i za³±cznik nr 3. Dzia³aj±ca na podstawie artyku³u 7 Sta³a Komisja Ekspertów mo¿e te wykazy zmieniaæ za obopóln± zgod±.

 

(2) Niniejsza umowa dotyczy kontynuacji studiów, studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych, przewodów doktorskich oraz u¿ywania tytu³ów i stopni naukowych. Nie dotyczy ona studiów o regulaminowym czasie trwania poni¿ej trzech lat.

 

(3) Niniejsza umowa znajduje zastosowanie tak¿e wtedy, gdy w Rzeczypospolitej Polskiej postêpowanie, zwi±zane z przewodem doktorskim, ma miejsce w naukowych instytutach badawczych uprawnionych do nadawania stopnia doktora b±d¼ doktora habilitowanego. Instytuty te s± wymienione w wykazie stanowi±cym za³±cznik nr 2. Ustêp 1 zdanie 3 stosuje siê odpowiednio.

 

Artyku³ 2

 

(1) W celach zgodnych z postanowieniem artyku³u 1 ustêp 2 zalicza siê b±d¼ uznaje wzajemnie, na wniosek, odpowiednie okresy studiów, wyniki i egzaminy, stosownie do postanowieñ ustêpów 2 do 7. Uznanie mo¿e siê wi±zaæ z warunkami, je¶li zamierzone studia tego wymagaj±.

 

(2) Zaliczenie b±d¼ uznanie okresu studiów, wyników i egzaminów mo¿e nast±piæ po dostarczeniu przez studentów za¶wiadczeñ o uzyskanych wynikach, przypisanych dla tego okresu studiów.

 

(3) Okres studiów, wyniki i egzaminy, zaliczone lub zdane w niemieckich szko³ach wy¿szych, okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, w toku studiów, których ukoñczenie umo¿liwia bezpo¶rednio dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego, uznane bêd±, na wniosek, na odpowiednich studiach w polskich szko³ach wy¿szych, okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, w toku studiów, których ukoñczenie umo¿liwia bezpo¶rednio dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego. Dodatkowe wymagania w zakresie kwalifikacji z danego kierunku studiów bêd± odpowiednio uwzglêdnione, stosownie do uregulowañ dotycz±cych danej szko³y wy¿szej.

 

(4) Okres studiów, wyniki i egzaminy, zaliczone lub zdane w polskich szko³ach wy¿szych okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, na studiach magisterskich albo innych równowa¿nych, których ukoñczenie umo¿liwia bezpo¶rednio dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego, uznane bêd±, na wniosek, na odpowiednich studiach w niemieckich szko³ach wy¿szych okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, w toku studiów, których ukoñczenie umo¿liwia bezpo¶rednio dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego. Dodatkowe wymagania w zakresie kwalifikacji z danego kierunku studiów bêd± odpowiednio uwzglêdnione, stosownie do uregulowañ dotycz±cych danej szko³y wy¿szej.

 

(5) Wyniki studiów i egzaminów, które zosta³y uzyskane w niemieckich wy¿szych szko³ach zawodowych lub odpowiednim toku studiów w uniwersytetach niemieckich/zbiorczych szko³ach wy¿szych, bêd±, na wniosek, zaliczone lub uznane w polskich szko³ach wy¿szych, w toku studiów, o których mowa w ustêpie 4 zdanie 1, odpowiednio do obowi±zuj±cych w Republice Federalnej Niemiec zasad ich uznawania.

 

(6) Wyniki studiów i egzaminów, które zosta³y uzyskane w polskich szko³ach wy¿szych, okre¶lonych w artykule 1 ustêp 1, w toku studiów zawodowych lub pierwszego stopnia, bêd± zaliczone w niemieckich szko³ach wy¿szych, w toku studiów okre¶lonych w ustêpie 3 zdanie 1, odpowiednio do obowi±zuj±cych w Rzeczypospolitej Polskiej zasad ich uznawania. Dodatkowe wymagania w zakresie kwalifikacji z danego kierunku studiów bêd± odpowiednio uwzglêdnione, stosownie do uregulowañ dotycz±cych danej szko³y wy¿szej.

 

(7) Przy dopuszczaniu do egzaminów pañstwowych ze strony Republiki Federalnej Niemiec obowi±zuj± przewidziane niniejsz± umow± zaliczenia b±d¼ uznanie, stosownie do obowi±zuj±cych w tym zakresie przepisów prawnych.

 

Artyku³ 3

 

(1) Aby umo¿liwiæ podjêcie studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych, jak i zgodnie z postanowieniami ustêpu 2 niniejszego artyku³u odno¶nie do dopuszczenia do przewodu doktorskiego w uniwersytetach i innych równouprawnionych szko³ach wy¿szych drugiego pañstwa oraz pozosta³ych naukowych instytutach badawczych, odpowiednio do artyku³u 1 ustêp 3, dokumenty ukoñczenia studiów wy¿szych bêd±, na wniosek, uznane przez kompetentne instytucje, je¿eli i o ile ich posiadacz uprawniony jest do podjêcia studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych lub otwarcia przewodu doktorskiego w instytucji Pañstwa, na którego terytorium ukoñczy³ studia.

 

(2) Tytu³ lub stopieñ naukowy uzyskany w niemieckiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1, lub ¶wiadectwo z³o¿enia egzaminu pañstwowego, umo¿liwiaj±ce dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego w niemieckiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1, uznane bêd± za podstawê do otwarcia przewodu doktorskiego prowadz±cego do uzyskania polskiego stopnia doktora.

 

(3) Dyplom magisterski lub dyplom równowa¿ny, uzyskany w polskiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1, uznany bêdzie za podstawê do otwarcia przewodu doktorskiego w odpowiedniej dziedzinie w niemieckiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1.

 

(4) Dodatkowe wymogi w zakresie kwalifikacji w okre¶lonej dziedzinie nauki lub sztuki uwzglêdnione bêd± odpowiednio do przepisów danej szko³y wy¿szej. Poza tym znajduje zastosowanie odpowiednio artyku³ 2 ustêp 1 zdanie 2.

 

(5) Stopieñ doktorski mo¿e byæ podstaw± dopuszczenia do przewodu habilitacyjnego w drugim pañstwie. Decyzje podejmuje w³a¶ciwa jednostka organizacyjna szko³y wy¿szej b±d¼ instytut badawczy okre¶lony w artykule 1 ustêp 3.

 

Artyku³ 4

 

Niniejsze postanowienia ogólne nie wykluczaj± porozumieñ miêdzy uniwersytetami i innymi szko³ami wy¿szymi obu Pañstw, jak równie¿ naukowymi instytutami badawczymi, okre¶lonymi w artykule 1 ustêp 3, mog±cych oddzia³ywaæ korzystnie na mobilno¶æ studentów i pracowników nauki, je¿eli dopuszczaj± to w³a¶ciwe krajowe przepisy prawne.

 

Artyku³ 5

 

(1) Tytu³ami i stopniami naukowymi w rozumieniu umowy s±:

 

- ka¿dy tytu³, którego nazwa zawiera cz³on „dyplomowany”, tytu³ magistra, licencjata oraz stopieñ doktora i doktora habilitowanego, przyznany przez niemieck± szko³ê wy¿sz± okre¶lon± w artykule 1 ustêp 1;

- ka¿dy tytu³ zawodowy licencjata, in¿yniera, magistra, magistra in¿yniera, magistra sztuki i magistra edukacji, uzyskany w wyniku ukoñczenia studiów w polskiej szkole wy¿szej, okre¶lonej w artykule 1 ustêp 1, oraz ka¿dy stopieñ naukowy doktora lub doktora habilitowanego, uzyskany w polskiej szkole wy¿szej lub w naukowym instytucie badawczym, okre¶lonych w artykule 1 ustêp 3.

 

(2) Posiadacz tytu³u lub stopnia naukowego, wymienionego w ustêpie 1, ma prawo u¿ywania go w Republice Federalnej Niemiec. Wyj±tki mo¿liwe s± wtedy, gdy tytu³ zwi±zany z ukoñczeniem studiów przyznawany jest tylko przez szko³y wy¿sze jednego pañstwa, podczas gdy szko³y wy¿sze drugiego pañstwa po ukoñczeniu odpowiednich studiów tytu³ów nie przyznaj±. U¿ywanie wymaga zgody w³a¶ciwego urzêdu.

 

(3) Nale¿y u¿ywaæ tytu³ów i stopni naukowych zawsze w brzmieniu oryginalnym, z podaniem nazwy jednostki przyznaj±cej; mo¿liwie dos³owne t³umaczenie tytu³ów i stopni naukowych do³±cza siê ewentualnie w nawiasie.

 

(4) Skróty stosuje siê w formie ustalonej b±d¼ w formie przyjêtej w Pañstwie przyznania tytu³u lub stopnia naukowego, z podaniem nazwy jednostki przyznaj±cej.

 

(5) Je¶li tytu³ lub stopieñ oryginalny, jego forma skrócona lub t³umaczenie mo¿e prowadziæ do mylenia go z tytu³em lub stopniem naukowym b±d¼ zastrze¿on± nazw± zawodu, przyznawanym lub przyznawan± przez drug± Stronê po spe³nieniu zdecydowanie ró¿nych warunków, to mo¿na otrzymaæ zgodê na u¿ywanie tytu³u lub stopnia naukowego w formie ró¿nej od orygina³u, ale zgodnej z jego tre¶ci±.

 

(6) Bez zmian pozostaj± istniej±ce mo¿liwo¶ci zmiany lub nostryfikacji tytu³ów i stopni naukowych zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi, je¶li zachodzi ich rzeczywista ekwiwalencja.

 

(7) W Rzeczypospolitej Polskiej uprawnienie do u¿ywania tytu³ów i stopni naukowych, wymienionych w ustêpie 1, zachodzi po przeprowadzonej nostryfikacji dokonanej zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami. Uregulowania niniejszej umowy zostan± uwzglêdnione przy podejmowaniu decyzji odno¶nie do zwolnienia z postêpowania nostryfikacyjnego b±d¼ z czê¶ci postêpowania nostryfikacyjnego.

 

(8) Prawo do u¿ywania tytu³ów i stopni naukowych w Pañstwie strony drugiej nie obejmuje prawa do wykonywania zawodu (effectus civilis).

 

Artyku³ 6

 

Je¿eli zgodnie z artyku³ami 3 i 5 dokonane zostanie uznanie b±d¼ zaliczenie ukoñczenia studiów polskich b±d¼ niemieckich, przyjmuje siê za podstawê nastêpuj±cy schemat:

 

Rzeczpospolita Polska

 

Republika Federalna Niemiec

 

1. magister (lub równowa¿ny dyplom), magister in¿ynier, magister sztuki, magister edukacji

 

dyplom uniwersytecki z podaniem kierunku (np. Diplomingenieur), Magister Artium, pierwszy egzamin pañstwowy

 

2. doktor

 

stopieñ doktora z podaniem kierunku (np. Dr. rer. nat.)

 

3. doktor habilitowany

Dr. habil.

 

Artyku³ 7

 

(1) W celu omawiania problemów, które wynikn± w nastêpstwie stosowania niniejszej umowy, ustanawia siê Sta³± Komisjê Ekspertów, która bêdzie sk³adaæ siê najwy¿ej z sze¶ciu cz³onków mianowanych przez ka¿d± z Umawiaj±cych siê Stron. Komisja Ekspertów ma za zadanie obserwowaæ rozwój systemów szkolnictwa wy¿szego i dbaæ o w³a¶ciwe rzeczowe stosowanie niniejszej umowy i jej dalszy rozwój. Umawiaj±ce siê Strony przeka¿± sobie wykaz cz³onków Komisji drog± dyplomatyczn±.

 

(2) Spotkania Sta³ej Komisji Ekspertów odbywaæ siê bêd± na ¿yczenie jednej ze stron. Miejsce obrad bêdzie ka¿dorazowo uzgadniane.

 

Artyku³ 8

 

(1) Umowa niniejsza wejdzie w ¿ycie, gdy obie Umawiaj±ce siê Strony poinformuj± siê, poprzez wymianê not, ¿e spe³nione zosta³y niezbêdne wewn±trzpañstwowe warunki dla wej¶cia w ¿ycie niniejszej umowy. Za dzieñ wej¶cia w ¿ycie uznaje siê dzieñ dorêczenia ostatniej noty.

 

(2) Umowa niniejsza obowi±zuje na okres piêciu lat. Okres ten przed³u¿a siê automatycznie o kolejne dwa lata, je¿eli ¿adna z Umawiaj±cych siê Stron nie wypowie umowy na pi¶mie w terminie sze¶ciu miesiêcy.

 

Sporz±dzono w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r. w dwóch egzemplarzach, ka¿dy w jêzykach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty maj± jednakow± moc.

 

 

Z upowa¿nienia Rz±du Rzeczypospolitej Polskiej

 

Z upowa¿nienia Rz±du Republiki Federalnej Niemiec

 

S. Pastuszka

J. Bauch

 

PROTOKÓ£ NR 1

 

Rz±d Rzeczypospolitej Polskiej i Rz±d Republiki Federalnej Niemiec w zwi±zku z podpisaniem Umowy miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym przyjê³y nastêpuj±ce uzgodnienie, które stanowi integraln± czê¶æ umowy:

 

Strony umowy uzgadniaj±, ¿e zawarte w artykule 6 zestawienie dyplomów ukoñczenia studiów powinno w odpowiednim czasie zostaæ uzupe³nione w sposób nastêpuj±cy:

 

- Rzeczpospolita Polska: in¿ynier, licencjat,

- Republika Federalna Niemiec: dyplom, stopieñ wy¿szej szko³y zawodowej (b±d¼ porównywalny stopieñ uniwersytetu lub wy¿szej szko³y zbiorczej),z podaniem kierunku studiów (np. Diplomingenieur FH - in¿ynier dyplomowany wy¿szej szko³y zawodowej).

 

Rz±d Rzeczypospolitej Polskiej przypisuje du¿e znaczenie do rozwoju studiów, które zakoñczone bêd± uzyskaniem dyplomu in¿yniera b±d¼ licencjata; studia te trwaj± w Polsce od trzech do czterech lat. Aktualnie trwa proces ich ostatecznego kszta³towania siê, zarówno z uwagi na czas ich trwania, jak równie¿ ich tre¶ci programowe.

 

Rz±d Republiki Federalnej Niemiec potwierdza gotowo¶æ, by w odpowiednim czasie, na ¿yczenie strony polskiej, podj±æ dyskusjê w Komisji Ekspertów odno¶nie do uzupe³nienia artyku³u 6 umowy, stosuj±c artyku³ 7 umowy. Komisja Ekspertów mo¿e w odpowiednim czasie zaproponowaæ uzgodnione za obopóln± zgod± uzupe³nienia w drodze wymiany not miêdzy Umawiaj±cymi siê Stronami.

 

Sporz±dzono w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r. w dwóch egzemplarzach, ka¿dy w jêzykach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty maj± jednakow± moc.

 

 

Z upowa¿nienia Rz±du Rzeczypospolitej Polskiej

 

Z upowa¿nienia Rz±du Republiki Federalnej Niemiec

 

S. Pastuszka

J. Bauch

 

PROTOKÓ£ NR 2

 

Rz±d Rzeczypospolitej Polskiej i Rz±d Republiki Federalnej Niemiec w zwi±zku z podpisaniem Umowy miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wy¿szym przyjê³y nastêpuj±ce uzgodnienie, które stanowi integraln± czê¶æ umowy.

 

Umawiaj±ce siê Strony akceptuj± wymienione poni¿ej rozbie¿no¶ci miêdzy tekstami polskim i niemieckim umowy, wynikaj±ce z odmienno¶ci terminologii z zakresu szkolnictwa wy¿szego, u¿ywanej w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Federalnej Niemiec:

 

Artyku³ 1 ustêp 2

tekst polski:

dotyczy kontynuacji studiów, studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych, przewodów doktorskich

tekst niemiecki:

gilt für die Fortsetzung eines Studiums, für ein weiteres Studium, für die Vorbereitung auf die Promotion

 

 

Artyku³ 1 ustêp 2 oraz artyku³ 5 ustêp 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8

tekst polski:

tytu³y i stopnie naukowe

tekst niemiecki:

Grade

 

 

Artyku³ 2 ustêp 3 i 4, artyku³ 3 ustêp 1, 2

test polski:

dopuszczenie do otwarcia przewodu doktorskiego

tekst niemiecki:

Zulassung zum Promotionsverfahren

 

 

Artyku³ 2 ustêp 3, 4 i 6 (ostatnie zdanie)

tekst polski:

wymagania w zakresie kwalifikacji z danego kierunku studiów

tekst niemiecki:

fachwissenschaftliche Qualifikations-anforderungen

 

 

Artyku³ 2 ustêp 5 i 6

tekst polski:

zasad ich uznawania

tekst niemiecki:

Anerkennungsregelungen

 

 

Artyku³ 2 ustêp 5

tekst polski:

w toku studiów, o których mowa w ustêpie 4 zdanie 1

tekst niemiecki:

für den universitären Studiengang

 

 

Artyku³ 2 ustêp 6

tekst polski:

w toku studiów zawodowych lub pierwszego stopnia

tekst niemiecki:

in einem „Studium der ersten Stufe”

 

 

Artyku³ 3 ustêp 1

tekst polski:

studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych

tekst niemiecki:

weiteres Studium

 

 

Artyku³ 3 ustêp 1

tekst polski:

do podjêcia studiów uzupe³niaj±cych i podyplomowych lub otwarcia przewodu doktorskiego

tekst niemiecki:

zur Aufnahme eines Ergänzungsstudiums und eines weiterführenden Studiums oder zur Zulassung zum Promotionsverfahren

 

 

Artyku³ 3 ustêp 2 i 3

tekst polski:

podstawa do otwarcia przewodu doktorskiego

tekst niemiecki:

Voraussetzung für die Zulassung zum Promotionsverfahren

 

 

Artyku³ 3 ustêp 4

tekst polski:

wymogi w zakresie kwalifikacji w okre¶lonej dziedzinie nauki lub sztuki

tekst niemiecki:

fachwissenschaftliche Qualifikations-anforderungen

 

 

Artyku³ 3 ustêp 5

tekst polski:

w³a¶ciwa jednostka organizacyjna szko³y wy¿szej

tekst niemiecki:

die zuständige Fakultät

 

 

Artyku³ 5 ustêp 1

tekst polski:

ka¿dy tytu³, którego nazwa zawiera cz³on „dyplomowany”, tytu³ magistra, licencjata oraz stopieñ doktora

tekst niemiecki:

jeder Diplom-, Magister-, Lizentiaten- und Doktorgrad

 

 

Artyku³ 5 ustêp 1

tekst polski:

tytu³ zawodowy licencjata, in¿yniera, magistra, magistra in¿yniera, magistra sztuki i magistra edukacji

tekst niemiecki:

Lizentiaten-, Ingenieur- und Magister-grad, die Grade des Magisteringenieurs, des Magisters der Kunst und des Magisters der Edukation

 

 

Artyku³ 5 ustêp 3 i 4

tekst polski:

jednostki przyznaj±ce

tekst niemiecki:

der verleihenden Institution

 

 

Artyku³ 5 ustêp 4

tekst polski:

w pañstwie przyznania tytu³u lub stopnia naukowego

tekst niemiecki:

im Herkunftsland.

 

Ponadto Umawiaj±ce siê Strony uzgodni³y, ¿e Sta³a Komisja Ekspertów, powo³ana zgodnie z postanowieniami artyku³u 7 umowy, dokona podczas pierwszego posiedzenia aktualizacji za³±czników nr 1 i 2 do umowy.

 

Sporz±dzono w Warszawie dnia 23 lipca 1997 r. w dwóch egzemplarzach, ka¿dy w jêzykach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty maj± jednakow± moc.

 

 

Z upowa¿nienia Rz±du Rzeczypospolitej Polskiej

 

Z upowa¿nienia Rz±du Republiki Federalnej Niemiec

 

S. Pastuszka

J. Bauch

 

Za³±cznik nr 1

 

 

WYKAZ PAÑSTWOWYCH ORAZ UZNANYCH PRZEZ PAÑSTWO SZKÓ£ WY¯SZYCH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 


1. Uniwersytety

Bia³ystok

Uniwersytet w Bia³ymstoku

Gdañsk

Uniwersytet Gdañski

Katowice

Uniwersytet ¦l±ski

Kraków

Uniwersytet Jagielloñski

Lublin

Katolicki Uniwersytet Lubelski

 

Uniwersytet Marii Curie-Sk³odowskiej

£ód¼

Uniwersytet £ódzki

Opole

Uniwersytet Opolski

Poznañ

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Szczecin

Uniwersytet Szczeciñski

Toruñ

Uniwersytet Miko³aja Kopernika

Warszawa

Uniwersytet Warszawski

Wroc³aw

Uniwersytet Wroc³awski

 

 

2. Wy¿sze szko³y pedagogiczne

Bydgoszcz

Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna

Czêstochowa

Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna

Kielce

Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna im. Jana Kochanowskiego

Kraków

Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej

Olsztyn

Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna

Rzeszów

Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna

S³upsk

Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna

Warszawa

Wy¿sza Szko³a Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Zielona Góra

Wy¿sza Szko³a Pedagogiczna im. Tadeusza Kotarbiñskiego

 

 

3. Akademie ekonomiczne

Katowice

Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego

Kraków

Akademia Ekonomiczna

Poznañ

Akademia Ekonomiczna

Warszawa

Szko³a G³ówna Handlowa

Wroc³aw

Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego

 

 

4. Politechniki i wy¿sze szko³y in¿ynierskie

Bia³ystok

Politechnika Bia³ostocka

Czêstochowa

Politechnika Czêstochowska

Gdañsk

Politechnika Gdañska

Gliwice

Politechnika ¦l±ska

Kielce

Politechnika ¦wiêtokrzyska

Koszalin

Politechnika Koszaliñska

Kraków

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanis³awa Staszica

 

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Ko¶ciuszki

£ód¼

Politechnika £ódzka

Lublin

Politechnika Lubelska

Opole

Politechnika Opolska

Poznañ

Politechnika Poznañska

Radom

Politechnika Radomska im. Kazimierza Pu³askiego

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego £ukasiewicza

Szczecin

Politechnika Szczeciñska

Warszawa

Politechnika Warszawska

Wroc³aw

Politechnika Wroc³awska

Zielona Góra

Politechnika Zielonogórska

 

 

5. Akademie rolnicze

Bydgoszcz

Akademia Techniczno-Rolnicza im. J. J. ¦niadeckich

Kraków

Akademia Rolnicza im. Hugona Ko³³±taja

Lublin

Akademia Rolnicza

Olsztyn

Akademia Rolniczo-Techniczna im. Micha³a Oczapowskiego

Poznañ

Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego

Siedlce

Wy¿sza Szko³a Rolniczo-Pedagogiczna

Szczecin

Akademia Rolnicza

Warszawa

Szko³a G³ówna Gospodarstwa Wiejskiego

Wroc³aw

Akademia Rolnicza

 

 

6. Akademie teologiczne

Warszawa

Akademia Teologii Katolickiej

 

Chrze¶cijañska Akademia Teologiczna

 

 

7. Wy¿sze szko³y medyczne

Bia³ystok

Akademia Medyczna

Bydgoszcz

Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera

Gdañsk

Akademia Medyczna

Katowice

¦l±ska Akademia Medyczna

Lublin

Akademia Medyczna

£ód¼

Akademia Medyczna

Poznañ

Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego

Szczecin

Pomorska Akademia Medyczna

Warszawa

Akademia Medyczna

Wroc³aw

Akademia Medyczna im. Piastów ¦l±skich

 

 

8. Wy¿sze szko³y muzyczne

Bydgoszcz

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego

Gdañsk

Akademia Muzyczna im. Stanis³awa Moniuszki

Katowice

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego

Kraków

Akademia Muzyczna

£ód¼

Akademia Muzyczna

Poznañ

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego

Warszawa

Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina

Wroc³aw

Akademia Muzyczna im. Karola Lipiñskiego

 

 

9. Wy¿sze szko³y sztuk plastycznych

Gdañsk

Akademia Sztuk Piêknych

Kraków

Akademia Sztuk Piêknych im. Jana Matejki

£ód¼

Akademia Sztuk Piêknych im. W³adys³awa Strzemiñskiego

Poznañ

Akademia Sztuk Piêknych

Warszawa

Akademia Sztuk Piêknych

Wroc³aw

Akademia Sztuk Piêknych

 

 

10. Wy¿sze szko³y teatralne i filmowe

Kraków

Pañstwowa Wy¿sza Szko³a Teatralna im. Ludwika Solskiego

£ód¼

Pañstwowa Wy¿sza Szko³a Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera

Warszawa

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza

 

 

11. Wy¿sze szko³y morskie

Gdynia

Wy¿sza Szko³a Morska

Szczecin

Wy¿sza Szko³a Morska

 

 

12. Akademie wychowania fizycznego

Gdañsk-Oliwa

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jêdrzeja ¦niadeckiego

Katowice

Akademia Wychowania Fizycznego

Kraków

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronis³awa Czecha

Poznañ

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego

Warszawa

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Pi³sudskiego

Wroc³aw

Akademia Wychowania Fizycznego

 

 

13. Wy¿sze szko³y papieskie

Poznañ

Papieski Wydzia³ Teologiczny

Kraków

Papieska Akademia Teologiczna

Kraków

Wydzia³ Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego

Warszawa

Papieski Wydzia³ Teologiczny

Wroc³aw

Papieski Wydzia³ Teologiczny


 

Za³±cznik nr 2

 

 

WYKAZ INSTYTUTÓW BADAWCZYCH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ POSIADAJ¡CYCH UPRAWNIENIA DO NADAWANIA STOPNI NAUKOWYCH

 


1. Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk

 

Dziekanów Le¶ny

Instytut Ekologii

Gdañsk

Instytut Budownictwa Wodnego

 

Instytut Maszyn Przep³ywowych

Gliwice

Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej

 

Instytut In¿ynierii Chemicznej

Jab³onna

Instytut Fizjologii i ¯ywienia Zwierz±t

Jastrzêbiec

Instytut Genetyki i Hodowli Zwierz±t

Kraków

Instytut Botaniki im. W³adys³awa Szafera

 

Instytut Farmakologii

 

Instytut Jêzyka Polskiego

 

Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni

 

Instytut Mechaniki Górotworu

 

Instytut Metalurgii i In¿ynierii Materia³owej im. Aleksandra Krupkowskiego

 

Instytut Ochrony Pracy

 

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierz±t

Lublin

Instytut Agrofizyki

£ód¼

Centrum Badañ Molekularnych i Makromolekularnych

Olsztyn

Instytut Rozrodu Zwierz±t i Badañ ¯ywno¶ci

Poznañ

Instytut Chemii Bioorganicznej

 

Instytut Genetyki Ro¶lin

 

Instytut Fizyki Molekularnej

Kórnik

Instytut Dendrologii

Sopot

Instytut Oceanologii

Warszawa

Centrum Astronomiczne im. Miko³aja Kopernika

 

Instytut Archeologii i Etnologii

 

Instytut Badañ Literackich

 

Instytut Badañ Systemowych

 

Instytut Biochemii i Biofizyki

 

Instytut Biocybernetyki i In¿ynierii Biomedycznej

 

Instytut Biologii Do¶wiadczalnej im. Marcelego Nenckiego

 

Instytut Chemii Fizycznej

 

Instytut Chemii Organicznej

 

Instytut Filozofii i Socjologii

 

Instytut Fizyki

 

Instytut Geofizyki

 

Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania

 

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla

 

Instytut Historii Nauki

 

Instytut Matematyczny

 

Instytut Nauk Ekonomicznych

 

Instytut Nauk Geologicznych

 

Instytut Nauk Prawnych

 

Instytut Paleobiologii im. Romana Koz³owskiego

 

Instytut Parazytologii im. Witolda Stefañskiego

 

Instytut Podstaw Informatyki

 

Instytut Podstawowych Problemów Techniki

 

Instytut Psychologii

 

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa

 

Instytut Slawistyki

 

Instytut Sztuki

 

Instytut - Centrum Medycyny Do¶wiadczalnej i Klinicznej

 

Muzeum i Instytut Zoologii

 

Instytut Studiów Politycznych

Wroc³aw

Instytut Immunologii i Terapii Do¶wiadczalnej im. Ludwika Hirszfelda

 

Instytut Niskich Temperatur i Badañ Strukturalnych im. W³odzimierza Trzebiatowskiego

Zabrze

Instytut Podstaw In¿ynierii ¦rodowiska

 

 

2. Resortowe instytuty naukowo-badawcze

 

Falenty

Instytut Melioracji i U¿ytków Zielonych

Gdynia

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej

 

Morski Instytut Rybacki

Gliwice

Instytut Metalurgii ¯elaza im. Stanis³awa Staszica

Katowice

G³ówny Instytut Górnictwa

Kraków

Instytut Fizyki J±drowej im. Henryka Niewodniczañskiego

 

Instytut Odlewnictwa

 

Instytut Zootechniki

Lublin

Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chod¼ki

£ód¼

Instytut Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera

Olsztyn

Instytut Rybactwa ¦ródl±dowego

Otwock-¦wierk

Instytut Energii Atomowej

 

Instytut Problemów J±drowych im. Andrzeja So³tana

Poznañ

Instytut Ochrony Ro¶lin

 

Instytut Technologii Drewna

 

Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego

Pu³awy

Instytut Uprawy, Nawo¿enia i Gleboznawstwa

 

Pañstwowy Instytut Weterynaryjny

Radzików

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Ro¶lin

Skierniewice

Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa

 

Instytut Warzywnictwa

Sosnowiec

Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia ¦rodowiskowego

Warszawa

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Sk³odowskiej-Curie

 

Instytut Badawczy Le¶nictwa

 

Instytut Badañ Edukacyjnych

 

Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa

 

Instytut Chemii i Techniki J±drowej

 

Instytut Chemii Przemys³owej im. Ignacego Mo¶cickiego

 

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki ¯ywno¶ciowej

 

Instytut Elektrotechniki

 

Instytut Energetyki

 

Instytut Geodezji i Kartografii

 

Instytut Gru¼licy i Chorób P³uc

 

Instytut Hematologii i Transfuzjologii

 

Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysi±clecia Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego

 

Centralny Instytut Ochrony Pracy

 

Instytut Leków

 

Instytut £±czno¶ci

 

Instytut Matki i Dziecka

 

Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego

 

Instytut Mechaniki Precyzyjnej

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

 

Instytut Organizacji i Zarz±dzania w Przemy¶le „ORGMASZ”

 

Instytut Psychiatrii i Neurologii

 

Instytut Reumatologiczny

 

Instytut Rozwoju i Studiów Strategicznych

 

Instytut Techniki Budowlanej

 

Instytut Technologii Elektronowej

 

Instytut Technologii Materia³ów Elektronicznych

 

Pañstwowy Instytut Geologiczny

 

Pañstwowy Zak³ad Higieny

 

Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka

 

Instytut Organizacji Zarz±dzania i Ekonomiki Przemys³u Budowlanego „ORGBUD”

 

 

3. Samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego

 

Warszawa

Centrum Medyczne Kszta³cenia Podyplomowego

 

Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa


 

Za³±cznik nr 3

 

 

WYKAZ PAÑSTWOWYCH ORAZ UZNANYCH PRZEZ PAÑSTWO SZKÓ£ WY¯SZYCH W REPUBLICE FEDERALNEJ NIEMIEC

 

I. Pañstwowe oraz uznane przez pañstwo szko³y wy¿sze z prawem nadawania stopnia doktora

 

I. 1. Uniwersytety i równowa¿ne szko³y wy¿sze1)

 

Aachen

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

Augsburg

Universität Augsburg

Bamberg

Otto-Friedrich-Universität Bamberg

Bayreuth

Universität Bayreuth

Benediktbeuern

Philosophisch-Theologische Hochschule der Salesianer Don Boscos Benediktbeuern - Theologische Fakultät

Berlin

E.A.P. Europäische Wirtschaftshochschule Berlin e.V.

Berlin

Freie Universität Berlin

Berlin

Humboldt- Universität zu Berlin

Berlin

Technische Universität Berlin

Bielefeld

Kirchliche Hochschule Bethel

Bielefeld

Universität Bielefeld

Bochum

Ruhr-Universität Bochum

Bonn

Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn

Braunschweig

Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig

Bremen

Universität Bremen

Chemnitz

Technische Universität Chemnitz-Zwickau

Clausthal-Zellerfeld

Technische Universität Clausthal

Cottbus

Brandenburgische Technische Universität Cottbus

Darmstadt

Technische Universität Darmstadt

Dortrnund

Universität Dortmund

Dresden

Technische Universität Dresden

Duisburg

Gerhard-Mercator-Universität - Gesamthochschule Duisburg

Düsseldorf

Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf

Eichstätt

Katholische Universität Eichstätt

Erfurt

Pädagogische Hochschule Erfurt

Erfurt

Philosophisch-Theologisches Studium Erfurt - Staatlich anerkannte Wissenschaftliche Hochschule

Erfurt

Universität Erfurt

Erlangen

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

Essen

Universität - Gesamthochschule Essen

Flensburg

Bildungswissenschaftliche Hochschule Flensburg - Universität

Frankfurt a.d. Oder

Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder)

Frankfurt am Main

Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen Frankfurt am Main

Frankfurt am Main

Johann Wolfgang Goethe - Universität Frankfurt am Main

Freiberg

Technische Universität - Bergakademie Freiberg

Freiburg

Pädagogische Hochschule Freiburg

Freiburg/Breisgau

Albert-Ludwigs-Universität Freiburg im Breisgau

Fulda

Theologische Fakultät Fulda

Gieβen

Justus-Liebig-Universität Gieβen

Göttingen

Georg-August-Universität Göttingen

Greifswald

Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald

Hagen

Fern Universität - Gesamthochschule Hagen

Halle/S.

Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg

Hamburg

Hochschule für Wirtschaft und Politik Hamburg

Hamburg

Universität Hamburg

Hamburg

Technische Universität Hamburg-Harburg

Hannover

Medizinische Hochschule Hannover

Hannover

Tierärztliche Hochschule Hannover

Hannover

Universität Hannover

Heidelberg

Hochschule für Jüdische Studien Heidelberg

Heidelberg

Pädagogische Hochschule Heidelberg

Heidelberg

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

Hildesheim

Universität Hildesheim

Ilmenau

Technische Universität Ilmenau

Jena

Friedrich-Schiller-Universität Jena

Kaiserslautern

Universität Kaiserslautern

Karlsruhe

Pädagogische Hochschule Karlsruhe

Karlsruhe

Universität Fridericiana zu Karlsruhe (Technische Hochschule)

Kassel

Universität Gesamothochschule Kassel

Kiel

Christian-Albrechts-Universität zu Kiel

Mainz

Universität Koblenz-Landau

Köln

Deutsche Sporthochschule Köln

Köln

Universität zu Köln

Konstanz

Universität Konstanz

Leipzig

Handelshochschule Leipzig

Leipzig

Universität Leipzig

Lübeck

Medizinische Universität zu Lübeck

Ludwigsburg

Pädagogische Hochschule Ludwigsburg

Lüneburg

Universität Lüneburg

Magdeburg

Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg

Mainz

Johannes Gutenberg-Universität Mainz

Mannheim

Universität Mannheim

Marburg

Philipps-Universität Marburg

München

Hochschule für Philosophie

München

Technische Universität München

München

Ludwig-Maximilians-Universität München

Münster

Philosophisch-Theologische Hochschule der Franziskaner und Kapuziner

Münster

Westfälische Wilhelms-Universität Münster

Neuendettelsau

Augustana-Hochschule Neuendettelsau

Oberursel

Lutherische Theologische Hochschule Oberursel

Oestrich-Winkel

European Business School Oestrich-Winkel

Oldenburg

Carl von Ossietzky Universität Oldenburg

Osnabrück

Universität Osnabrück

Paderborn

Theologische Fakultät Paderborn

Paderborn

Universität-Gesamthochschule - Paderborn

Passau

Universität Passau

Potsdam

Universität Potsdam

Regensburg

Universität Regensburg

Rostock

Universität Rostock

Saarbrücken

Universität des Saarlandes

Sankt Augustin

Philosophisch-Theologische Hochschule SVD Sankt Augustin

Schwäbisch Gmünd

Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmünd

Siegen

Universität-Gesamthochschule - Siegen

Speyer

Hochschule für Verwaltungswissenschaften Speyer

Stuttgart

Universität Hohenheim

Stuttgart

Universität Stuttgart

Trier

Theologische Fakultät Trier

Trier

Universität Trier

Tübingen

Eberhard-Karls-Universität Tübingen

Ulm

Universität Ulm

Vallendar

Theologische Hochschule Vallendar der Pallottiner

Vallendar

Wissenschaftliche Hochschule für Unternehmensführung (WHU) Otto-Beisheim-Hochschule

Vechta

Hochschule Vechta

Weimar

Bauhaus-Universität Weimar

Weingarten

Pädagogische Hochschule Weingarten

Witten

Private Universität Witten/Herdecke GmbH

Wuppertal

Krichliche Hochschule Wuppertal

Wuppertal

Bergische Universität - Gesamthochschule Wuppertal

Würzburg

Bayerische Julius-Maximilians-Universität Wurzburg

Zittau

Internationales Hochschulinstitut Zittau (IHI)

 

 

I. 2. Wy¿sze szko³y plastyczne i muzyczne

 

Berlin

Hochschule der Künste Berlin

Braunschweig

Hochschule für Bildende Künste Braunschweig

Detmold

Hochschule für Musik Detmold

Düsseldorf

Robert-Schumann-Hochschule Düsseldorf

Essen

Folkwang-Hochschule Essen

Frankfurt am Main

Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main

Hamburg

Hochschule für Musik und Theater Hamburg

Hamburg

Hochschule für Bildende Künste Hamburg

Hannover

Hochschule für Musik und Theater Hannover

Köln

Hochschule für Musik Köln

Weimar

Hochschule für Musik „Franz Liszt” Weimar

 

 

II. Pañstwowe oraz uznane przez pañstwo szko³y wy¿sze bez prawa nadawania stopnia doktora

 

II. 1. Wy¿sze szko³y zawodowe

 

Aachen

Fachhochschule Aachen

Aalen

Fachhochschule Aalen - Hochschule für Technik

Amberg

Fachhochschule Amberg-Weiden - Hochschule für Technik und Wirtschaft

Ansbach

Fachhochschule Ansbach

Augsburg

Fachhochschule Augsburg

Berlin

Technische Fachhochschule Berlin

Berlin

Katholische Fachhochschule Berlin (KFB) - staatlich anerkannte Fachhochschule für Sozialwesen

Berlin

Fachhochschule für Wirtschaft Berlin

Berlin

Fachhochschule für Verwaltung und Rechtspflege Berlin

Berlin

Fachhochschule für Technik und Wirtschaft Berlin

Berlin

Alice-Salomon-Fachhochschule für Sozialarbeit und Sozialpädagogik Berlin

Berlin

Evangelische Fachhochschule Berlin - Fachhochschule für Sozialarbeit und Sozialpädagogik

Biberach

Fachhochschule Biberach - Hochschule für Bauwesen und Wirtschaft

Bielefeld

Fachhochschule Bielefeld

Bingen

Fachhochschule Bingen

Bochum

Evangelische Fachhochschule Rheinland-Westfalen-Lippe

Bochum

Technische Fachhochschule Georg Agricola für Rohstoff, Energie und Umwelt zu Bochum - Staatlich anerkannte Fachhochschule der DMT

Bochum

Fachhochschule Bochum

Bonn

Fachhochschule für das öffentliche Bibliothekswesen Bonn

Brandenburg

Fachhochschule Brandenburg

Bremen

Hochschule Bremen

Bremerhaven

Hochschule Bremerhaven

Coburg

Fachhochschule Coburg

Darmstadt

Fachhochschule Darmstadt

Darmstadt

Evangelische Fachhochschule Darmstadt

Deggendorf

Fachhochschule Deggendorf

Dieburg

Deutsche Telekom - Fachhochschule Dieburg

Dortmund

International School of Management ISM Dortmund

Dortmund

Fachhochschule Dortmund

Dresden

Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden (FH)

Dresden

Evangelische Fachhochschule für Sozialarbeit Dresden

Düsseldorf

Fachhochschule Düsseldorf

Eberswalde

Fachhochschule Eberswalde

Emden

Fachhochschule Ostfriesland

Erfurt

Fachhochschule Erfurt

Essen

Fachhochschule für Oekonomie und Management (FOM) - Staatlich anerkannte Fachhochschule für Berufstätige

Esslingen

Fachhochschule Esslingen - Hochschule für Technik

Esslingen

Fachhochschule Esslingen - Hochschule für Sozialwesen

Flensburg

Fachhochschule Flensburg

Frankfurt am Main

Hochschule für Bankwirtschaft (HfB) - Private Fachhochschule der Bankakademie

Frankfurt am Main

Fachhochschule Frankfurt am Main

Freiburg

Katholische Fachhochschule Freiburg - staatlich anerkannt - Hochschule für Sozialwesen, Religionspädagogik und Pflege

Freiburg

Hochschule für Soziale Arbeit, Diakonie und Religionspädagogik - Evangelische Fachhochschule Freiburg

Freising

Fachhochschule Weihenstephan

Fulda

Fachhochschule Fulda

Furtwangen

Fachhochschule Furtwangen - Hochschule für Technik

Gelsenkirchen

Fachhochschule Gelsenkirchen

Gieβen

Fachhochschule Gieβen-Friedberg

Göttingen

Private Fachhochschule Göttingen

Hamburg

Fachhochschule Hamburg

Hamburg

Evangelische Fachhochschule für Sozialpädagogik der „Diakonenanstalt des Rauhen Hauses” Hamburg

Hannover

Fachhochschule für die Wirtschaft - staatlich anerkannt

Hannover

Fachhochschule Hannover

Hannover

Evangelische Fachhochschule Hannover

Heide

Fachhochschule Westküste - Hochschule für Wirtschaft und Technik

Heidelberg

Fachhochschule Heidelberg - Staatlich anerkannte Fachhochschule der SRM-Gruppe

Heilbronn

Fachhochschule Heilbronn - Hochschule für Technik und Wirtschaft

Hildesheim

Fachhochschule Hildesheim-Holzminden

Hof

Fachhochschule Hof

Idstein

Private Fachhochschule Fresenius

Ingolstadt

Fachhochschule Ingolstadt

Iserlohn

Märkische Fachhochschule Iserlohn

Isny/Allgäu

Fachhochschule Isny - „Naturwissenschaftlich-Technische Akademie Prof. Dr. Grübler”

Jena

Fachhochschule Jena

Kaiserslautern

Fachhochschule Kaiserslautern

Karlsruhe

Fachhochschule Karlsruhe - Hochschule für Technik

Kempten

Fachhochschule Kempten - Neu-Ulm-Hochschule für Technik und Wirtschaft

Kiel

Muthesius-Hochschule - Fachhochschule für Kunst und Gestaltung

Kiel

Fachhochschule Kiel

Koblenz

Fachhochschule Koblenz

Köln

Katholische Fachhochschule Nordrhein-Westfalen

Köln

Rheinische Fachhochschule Köln

Köln

Fachhochschule Köln

Konstanz

Fachhochschule Konstanz - Hochschule für Technik, Wirtschaft und Gestaltung

Köthen

Fachhochschule Anhalt

Krefeld

Fachhochschule Niederrhein

Lahr

Süddeutsche Hochschule für Berufstätige - Staatlich anerkannte Fachhochschule der AKAD

Landshut

Fachhochschule Landshut - Hochschule für Wirtschaft - Sozialwesen - Technik

Leipzig

Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig (FH)

Leipzig

Ostdeutsche Hochschule für Berufstätige Leipzig

Leipzig

Deutsche Telekom Fachhochschule Leipzig

Lemgo

Fachhochschule Lippe

Lübeck

Fachhochschule Lübeck

Ludwigsburg

Evangelische Fachhochschule für Diakonie der Karlshöhe Ludwigsburg - Staatlich anerkannte Fachhochschule für Sozialwesen und Religionspädagogik

Ludwigshafen

Fachhochschule Ludwigshafen - Hochschule für Wirtschaft

Ludwigshafen

Evangelische Fachhochschule für Sozialwesen Ludwigshafen

Lüneburg

Fachhochschule Nordostniedersachsen

Magdeburg

Fachhochschule Magdeburg

Mainz

Katholische Fachhochschule Mainz

Mainz

Fachhochschule Mainz

Mannheim

Fachhochschule für Technik Mannheim

Mannheim

Städtische Fachhochschule für Gestaltung Mannheim

Mannheim

Fachhochschule Mannheim - Hochschule für Technik und Gestaltung

Mannheim

Fachhochschule Mannheim - Hochschule für Sozialwesen

Merseburg

Fachhochschule Merseburg

Mittweida

Hochschule für Technik und Wirtschaft Mittweida (FH)

Moritzburg

Evangelische Fachhochschule für Religionspädagogik und Gemeindediakonie Moritzburg

München

Katolische Stiftungsfachhochschule München

München

Fachhochschule München

Münster

Fachhochschule Münster

Neubrandenburg

Fachhochschule Neubrandenburg

Nürnberg

Georg-Simon-Ohm-Fachhochschule Nürnberg

Nürnberg

Evangelische Fachhochschule Nürnberg

Nürtingen

Staatlich anerkannte Fachhochschule für Kunsttherapie

Nürtingen

Fachhochschule Nürtingen - Hochschule für Wirtschaft, Landwirtschaft und Landespflege

Offenburg

Fachhochschule Offenburg - Hochschule für Technik und Wirtschaft

Oldenburg

Fachhochschule Oldenburg

Osnabrück

Fachhochschule Osnabrück

Ottersberg

Freie Kunst-Studienstätte Ottersberg

Paderborn

Fachhochschule der Wirtschaft

Pforzheim

Fachhochschule Pforzheim - Hochschule für Gestaltung, Technik und Wirtschaft

Pinnelberg

Nordakademie Pinneberg - Staatlich anerkannte private Fachhochschule mit dualen Studiengängen

Potsdam

Fachhochschule Potsdam

Regensburg

Fachhochschule Regensburg

Rendsburg

Hochschule für Berufstätige Rendsburg - Staatlich anerkannte Fachhochschule der AKAD

Reutlingen

Fachhochschule Reutlingen - Hochschule für Technik und Wirtschaft

Reutlingen

Evangelische Fachhochschule für Sozialwesen Reutlingen

Riedlingen

Kolping-Fachhochschule Riedlingen

Rosenheim

Fachhochschule Rosenheim

Rottenburg am Neckar

Fachhochschule Rottenburg - Hochschule für Forstwirtschaft

Saarbrücken

Katholische Fachhochschule für Soziale Arbeit Saarbrücken

Saarbrücken

Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes

Saarbrücken

Fachhochschule für Bergbau Saarbrücken

Sankt Augustin

Fachhochschule Rhein-Sieg

Schmalkalden

Fachhochschule Schmalkalden

Schwäbisch Gmünd

Fachhochschule Schwäbisch Gmünd - Hochschule für Gestaltung

Senftenberg

Fachhochschule Lausitz

Sigmaringen

Fachhochschule Albstadt-Sigmaringen - Hochschule für Technik und Wirtschaft

Stendal

Fachhochschule Altmark

Stralsund

Fachhochschule Stralsund

Stuttgart

Merz Akademie - Hochschule für Gestaltung Stuttgart - Staatlich anerkannte Fachhochschule

Stuttgart

Fachhochschule Stuttgart - Hochschule für Technik

Stuttgart

Fachhochschule Stuttgart - Hochschule für Druck

Stuttgart

Fachhochschule Stuttgart - Hochschule für Bibliotheks-und Informationswesen (HBI)

Trier

Fachhochschule Trier

Ulm

Fachhochschule Ulm - Hochschule für Technik

Vechta

Katholische Fachhochschule Norddeutschland

Wedel

Fachhochschule Wedel

Weingarten

Fachhochschule Ravensburg-Weingarten

Wernigerode

Fachhochschule Harz

Wiesbaden

Fachhochschule Wiesbaden

Wildau

Technische Fachhochschule Wildau

Wilhelmshaven

Fachhochschule Wilhelmshaven

Wismar

Hochschule Wismar - Fachhochschule für Technik, Wirtschaft und Gestaltung

Wolfenbüttel

Fachhochschule Braunschweig- Wolfenbüttel

Worms

Fachhochschule Worms

Würzburg

Fachhochschule Würzburg - Schweinfurt - Aschaffenburg

Zittau

Hochschule für Technik, Wirtschaft und Sozialwesen Zittau/Görlitz (FN)

Zwickau

Westsächsische Hochschule Zwickau

 

 

II. 2. Wy¿sze szko³y plastyczne i muzyczne

 

Berlin

Kunsthochschule Berlin-Weiβensee - Hochschule für Gestaltung

Berlin

Hochschule für Schauspielkunst „Ernst Busch”

Berlin

Hochschule für Musik „Hanns Eisler” Berlin

Bremen

Hochschule für Künste

Dresden

Hochschule für Musik „Carl Maria von Weber” Dresden

Dresden

Hochschule für Kirchenmusik der Evangelisch-Lutherischen Landeskirche Sachsens

Dresden

Hochschule für Bildende Künste Dresden

Düsseldorf

Kunkstakademie Düsseldorf

Esslingen

Hochschule für Kirchenmusik der Evangelischen Landeskirche in Württemberg

Frankfurt am Main

Staatliche Hochschule für Bildende Künste (Stadelschule) Frankfurt am Main

Freiburg

Staatliche Hochschule für Musik Freiburg im Breisgau

Halle

Burg Giebichenstein - Hochschule für Kunst und Design Halle

Halle

Evangelische Hochschule für Kirchenmusik

Heidelberg

Hochschule für Kirchenmusik der Evangelischen Landeskirche in Baden

Herford

Hochschule für Kirchenmusik der Evangelischen Kirche von Westfalen

Karlsruhe

Staatliche Hochschule für Musik Karlsruhe

Karlsruhe

Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe

Karlsruhe

Staatliche Akademie der Bildenden Künste Karlsruhe

Köln

Kunsthochschule für Medien Köln

Leipzig

Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy” Leipzig

Leipzig

Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig

Lübeck

Musikhochschule Lübeck

Mannheim

Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Heidelberg Mannheim

München

Hochschule für Musik in München

München

Akademie der Bildenden Künste München

Münster

Kunstakademie Münster - Hochschule für Bildende Künste

Nürnberg

Akademie der Bildenden Künste Nürnberg

Offenbach

Hochschule für Gestaltung Offenbach

Rostock

Hochschule für Musik und Theater

Saarbrücken

Hochschule des Saarlandes für Musik und Theater

Saarbrücken

Hochschule der Bildenden Künste Saar

Stuttgart

Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart

Stuttgart

Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart

Trossingen

Staatliche Hochschule für Musik Trossingen

Würzburg

Hochschule für Musik Würzburg

 

 

II. 3. Inne szko³y wy¿sze

 

München

Hochschule für Fernsehen und Film

Potsdam

Hochschule für Film und Fernsehen „Konrad Wolf” Potsdam-Babelsberg.

 



1) Politechniki (wy¿sze szko³y in¿ynierskie), Gesamthochschulen (zbiorcze szko³y wy¿sze) itd.