Money.pl

Prawo

Akty prawne

Ujednolicone akty prawne

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT
Sygnatura:Dziennik Ustaw 2004 nr 89 poz. 846
Tytuł:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT
Data ogłoszenia:2004-04-29
Data wejscia w życie:2004-05-01
Data ujednolicenia:2007-01-01

846

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 21 kwietnia 2004 r.

w sprawie zgłoszeń INTRASTAT

ROZDZIAŁ 1

Przepisy ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń;

2) wzory i sposób wypełniania formularzy stosowanych przy dokonywaniu zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń;

3) właściwość miejscową organów celnych w sprawach dotyczących zgłoszeń INTRASTAT;

4) szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania upomnień oraz wezwań.

§ 2. 1. Osoba zobowiązana, o której mowa w art. 97 pkt 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, dokonuje zgłoszeń INTRASTAT odnoszących się do przywozu towarów, zwanych zgłoszeniami INTRASTAT w przywozie, lub zgłoszeń INTRASTAT odnoszących się do wywozu towarów, zwanych zgłoszeniami INTRASTAT w wywozie, jeżeli:

1) wartość dokonanych przez nią w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przywozów towarów lub wywozów towarów przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie albo statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, lub

2) wartość dokonanych przez nią w roku sprawozdawczym przywozów towarów lub wywozów towarów przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie albo statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy.

2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, osoba zobowiązana dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w roku sprawozdawczym, poczynając od zgłoszenia INTRASTAT za pierwszy okres sprawozdawczy roku sprawozdawczego.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, osoba zobowiązana dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w roku sprawozdawczym, poczynając od zgłoszenia INTRASTAT za okres sprawozdawczy, w którym wartość dokonanych przywozów albo wywozów towarów przekroczyła wartość określoną dla odpowiedniego statystycznego progu podstawowego.

4. Jeżeli wartość dokonanych przywozów lub wywozów towarów przekroczyła u osoby zobowiązanej w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu szczegółowego w przywozie lub statystycznego progu szczegółowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, osoba ta dokonuje w roku sprawozdawczym zgłoszeń INTRASTAT zgodnie z wymogami ustalonymi dla każdego z tych progów.

ROZDZIAŁ 2

Forma i zakres informacyjny zgłoszeń INTRASTAT

§ 3. Zgłoszenie INTRASTAT może zostać dokonane w formie:

1) pisemnej;

2) z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego (elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT).

§ 4. Zgłoszenie INTRASTAT powinno zostać sporządzone zgodnie z wymogami określonymi dla poszczególnej formy zgłoszenia oraz zawierać wymagane dane.

§ 5. 1. Zgłoszenie INTRASTAT w przywozie w formie pisemnej powinno zostać dokonane na formularzu „DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ”, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Zgłoszenie INTRASTAT w wywozie w formie pisemnej powinno zostać dokonane na formularzu „DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ”, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 6. Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT powinno zostać sporządzone zgodnie z wymogami zawartymi w specyfikacji elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT w standardzie XML, publikowanej na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

§ 7. 1. Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT powinno zawierać kod identyfikacyjny osoby fizycznej, dokonującej zgłoszenia INTRASTAT w imieniu własnym albo w imieniu osoby zobowiązanej.

2. Kod identyfikacyjny osoby fizycznej dokonującej zgłoszenia INTRASTAT w imieniu własnym albo w imieniu osoby zobowiązanej jest ustalany lub nadawany przez właściwego miejscowo dyrektora izby celnej.

3. Kod identyfikacyjny, o którym mowa w ust. 1 i 2, zastępuje podpis osoby dokonującej zgłoszenia INTRASTAT w imieniu własnym albo w imieniu osoby zobowiązanej.

4. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się w przypadku użycia podpisu elektronicznego.

§ 8. Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT może zostać dokonane tylko po uprzednim uzgodnieniu z właściwym dyrektorem izby celnej warunków dotyczących stosowania tej formy zgłoszenia INTRASTAT, a w szczególności:

1) sposobu dokonywania elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT i powiadamiania o jego przyjęciu;

2) sposobu przekazywania osobie uprawnionej do dokonywania elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT informacji dotyczących dokonanych zgłoszeń;

3) stosowania zabezpieczeń w trakcie przesyłania w formie elektronicznej danych, w celu zapewnienia ich niejawności wobec osób trzecich;

4) ustalenia lub nadania oraz posługiwania się kodem identyfikacyjnym.

§ 9. Dokonanie elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT nie wymaga złożenia dodatkowo zgłoszenia INTRASTAT w formie pisemnej, jednakże w uzasadnionych przypadkach organ celny może zażądać, aby elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT zostało dokonane dodatkowo w formie pisemnej.

§ 10. Osoba zobowiązana, która w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonała przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie lub statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w przywozie lub w wywozie obejmujących pola formularza „DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ” lub formularza „DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ” nr:

1) 1 - „Okres sprawozdawczy”;

2) 2 - „Rodzaj deklaracji”;

3) 3 - „Kod izby celnej, do której adresowana jest deklaracja INTRASTAT”;

4) 4 - „Odbiorca” - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo „Nadawca” - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie;

5) 5 - „Przedstawiciel” - w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela;

6) 6 - „Łączna wartość fakturowa w PLN”;

7) 8 - „Łączna liczba pozycji”;

8) 9 - „Numer pozycji”;

9) 10 - „Opis towaru”;

10) 11 - „Kod kraju wysyłki” - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo „Kod kraju przeznaczenia” - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie;

11) 13 - „Kod rodzaju transakcji”;

12) 14 - „Kod towaru”;

13) 16 - „Kod kraju pochodzenia” - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie;

14) 17 -- „Masa netto (w kg)” -- w odniesieniu do towarów, dla których Scalona Nomenklatura (CN) nie przewiduje uzupełniającej jednostki miary;

15) 18 -- „Ilość w uzupełniającej jednostce miary” -- w odniesieniu do towarów, dla których Scalona Nomenklatura (CN) przewiduje uzupełniającą jednostkę miary;

16) 19 - „Wartość fakturowa w PLN”;

17) 21 - „Wypełniający”.

§ 10a. W przypadkach, o których mowa w § 10, jeżeli w zgłoszeniu INTRASTAT znajduje się pozycja towarowa, której przedmiotem jest towar przywożony lub wywożony w celu uszlachetniania lub po uszlachetnianiu, oprócz pól, o których mowa w § 10 pkt 1-17, osoba zobowiązana wypełnia pole nr 20 - „Wartość statystyczna w PLN” dla tej pozycji towarowej oraz pole nr 7 - „Łączna wartość statystyczna w PLN”.

§ 11. 1. Osoba zobowiązana, która w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonała przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu szczegółowego w przywozie lub statystycznego progu szczegółowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w przywozie lub w wywozie obejmujących pola formularza „DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ” lub formularza „DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ”, o których mowa w § 10, oraz dodatkowo pola nr:

1) 7 - „Łączna wartość statystyczna w PLN”;

2) 12 - „Kod warunków dostawy”;

3) 15 - „Kod rodzaju transportu”;

4) 20 - „Wartość statystyczna w PLN”.

2. W przypadkach uzasadnionych względami minimalizacji obowiązków nakładanych na osobę zobowiązaną w zakresie dokonywania zgłoszeń INTRASTAT, właściwy miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę osoby zobowiązanej dyrektor izby celnej, na wniosek takiej osoby, może zezwolić, aby niektóre elementy wliczane lub niewliczane do deklarowanych w zgłoszeniach INTRASTAT wartości statystycznych towarów były obliczane przez tę osobę na podstawie kryteriów szczególnych.

3. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, powinno być udzielone w formie pisemnej, na czas oznaczony, nie dłuższy niż do końca roku sprawozdawczego następującego po roku, w którym udzielane jest zezwolenie.

4. Właściwy dyrektor izby celnej nie udziela osobie zobowiązanej zgody na dokonywanie czynności, o których mowa w ust. 2, jeżeli osoba ta nie uprawdopodobniła, że deklarowana w zgłoszeniu INTRASTAT wartość statystyczna obliczona na podstawie kryteriów szczególnych nie różniłaby się znacząco od wartości statystycznej deklarowanej bez zastosowania tych kryteriów.

§ 11a. 1. W przypadku przywozu lub wywozu towarów stanowiących części składowe zakładu przemysłowego, o którym mowa w art. 15 ust. 1 lit. a rozporządzenia Komisji (WE) nr 1982/2004 z dnia 18 listopada 2004 r. wykonującego rozporządzenie (WE) nr 638/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie danych statystycznych Wspólnoty odnoszących się do handlu towarami między Państwami Członkowskimi (Dz. Urz. UE L 343 z 19.11.2004, str. 3, z późn. zm.), właściwy miejscowo dla osoby zobowiązanej dyrektor izby celnej może udzielić zezwolenia na uproszczone deklarowanie przywozu lub wywozu tych towarów, jeżeli szacowana, całkowita wartość statystyczna zakładu przemysłowego wynosi co najmniej równowartość 3 min euro.

2. Do wniosku o udzielenie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, osoba zobowiązana powinna załączyć w szczególności:

1) listę towarów, które mają zostać przywiezione lub wywiezione i które stanowić będą części składowe zakładu przemysłowego;

2) oświadczenie lub dokumenty wskazujące na planowany termin rozpoczęcia i zakończenia budowy zakładu przemysłowego;

3) inne niezbędne dowody potwierdzające zamiar lub fakt budowy zakładu przemysłowego oraz jego szacowaną, całkowitą wartość statystyczną.

3. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się na okres budowy danego zakładu przemysłowego.

§ 12. Sposób wypełniania formularzy „DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ” i „DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ”, w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT określa Instrukcja wypełniania formularza-deklaracja INTRASTAT oraz dokonywania zgłoszeń INTRASTAT, stanowiąca załącznik nr 3 do rozporządzenia. Instrukcję tę stosuje się odpowiednio do zgłoszenia INTRASTAT dokonywanego z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

ROZDZIAŁ 3

Właściwość miejscowa organów celnych i tryb dokonywania zgłoszeń INTRASTAT

§ 13. 1. Zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się w izbie celnej właściwej miejscowo ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania osoby zobowiązanej.

2. Osoba zobowiązana nieposiadająca siedziby albo miejsca zamieszkania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, która jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT UE, dokonuje zgłoszeń INTRASTAT w Izbie Celnej w Warszawie.

§ 14. Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno zostać dokonane nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po tym okresie.

§ 15. 1. Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy może zostać dokonane również poprzez złożenie częściowych zgłoszeń INTRASTAT, obejmujących informacje o części dokonanych przez osobę zobowiązaną przywozów lub wywozów towarów, jednakże ostatnie częściowe zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno zostać dokonane w terminie, o którym mowa w § 14.

2. Do częściowych zgłoszeń INTRASTAT przepisy § 3-14 i § 16-26 stosuje się odpowiednio.

§ 16. 1. Zgłoszenie INTRASTAT w formie pisemnej może zostać nadane w placówce pocztowej albo złożone osobiście przez osobę zobowiązaną bądź przez osobę upoważnioną, o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne.

2. Elektroniczne zgłoszenie INTRASTAT uznaje się za przyjęte po potwierdzeniu przyjęcia tego zgłoszenia przez organ celny.

§ 17. 1. Jeżeli zgłoszenie INTRASTAT nie odpowiada wymogom formalnym, organ celny może odmówić jego przyjęcia i zwrócić je z żądaniem uzupełnienia braków i powtórnego przesłania w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. W przypadku niezastosowania się do tego wezwania przez osobę, której zgłoszenie INTRASTAT zostało zwrócone, uznaje się je z mocy prawa za niedokonane.

2. Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać pouczenie o skutkach prawnych nieuzupełnienia w ustalonym terminie zgłoszenia INTRASTAT o elementy wskazane w wezwaniu.

3. Zwrot zgłoszenia INTRASTAT, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagany w przypadku dokonywania elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT.

§ 18. Jeżeli zgłoszenie INTRASTAT nie zawiera adresu i elementów identyfikacyjnych osoby zobowiązanej oraz przedstawiciela i nie ma możliwości ustalenia tych elementów na podstawie posiadanych danych, zgłoszenie INTRASTAT pozostawia się bez rozpoznania.

§ 19. 1. Kopie dokonanych zgłoszeń INTRASTAT, a także dokumenty, na podstawie których osoba zobowiązana zadeklarowała dane w tych zgłoszeniach, powinny być przechowywane przez tę osobę przez okres 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystąpił okres sprawozdawczy, do którego zgłoszenie INTRASTAT i dokumenty się odnoszą.

2. W przypadku dokonywania elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT, osoba zobowiązana powinna przechowywać kopie takich zgłoszeń zapisane na nośniku informacji lub w formie wydruku.

§ 20. 1. Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że zgłoszenie INTRASTAT zostało dokonane omyłkowo, organ celny z urzędu albo na wniosek zainteresowanej osoby może unieważnić zgłoszenie INTRASTAT.

2. O unieważnieniu zgłoszenia INTRASTAT organ celny pisemnie informuje osobę zobowiązaną, która dokonała zgłoszenia INTRASTAT.

§ 21. Jeżeli zgłoszenie INTRASTAT dokonywane jest w imieniu osoby zobowiązanej przez jej przedstawiciela, pisemne upoważnienie, o którym mowa w art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, przedstawiane jest organowi celnemu najpóźniej w chwili dokonywania zgłoszenia INTRASTAT.

ROZDZIAŁ 4

Korekta zgłoszeń INTRASTAT

§ 22. Po przyjęciu zgłoszenia INTRASTAT, organ celny przystępuje do badania poprawności danych zawartych w tym zgłoszeniu.

§ 23. 1. Jeżeli przyjęte przez organ celny zgłoszenie INTRASTAT zawiera niekompletne lub nieprawidłowe dane bądź gdy sporządzono je niezgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu, osoba zobowiązana, która dokonała zgłoszenia INTRASTAT, powinna dokonać korekty tego zgłoszenia.

2. Korekta zgłoszenia INTRASTAT może polegać na:

1) zamianie zgłoszenia INTRASTAT, powodującej zastąpienie w całości uprzednio dokonanego zgłoszenia INTRASTAT;

2) zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach zgłoszenia INTRASTAT;

3) dodaniu nowych pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT;

4) anulowaniu pozycji zgłoszenia INTRASTAT.

3. Korekta zgłoszenia INTRASTAT może zostać dokonana:

1) na odpowiednim formularzu „DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ” lub „DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ”, o których mowa w § 5;

2) z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

4. Sposób wypełniania formularzy „DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ” i „DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ” w przypadku dokonywania korekty zgłoszenia INTRASTAT określa Instrukcja, o której mowa w § 12. Instrukcję tę stosuje się odpowiednio dla korekty zgłoszenia INTRASTAT dokonywanej z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

5. Korektę zgłoszenia INTRASTAT z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego sporządza się zgodnie z ustalonymi warunkami oraz specyfikacją elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT w standardzie XML, publikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych; przepisy § 7 stosuje się odpowiednio.

6. Korekty zgłoszenia INTRASTAT nie dokonuje się w przypadku, gdy:

1) pierwotnie podana wartość w polu nr 19 lub 20 zgłoszenia zmieniłaby się w wyniku korekty nie więcej niż o równowartość 1 000 euro lub

2) pierwotnie podane w polu 17 lub 18 zgłoszenia dane zmieniłyby się w wyniku korekty nie więcej niż o 5 %, lub

3) dane, które miałyby podlegać korekcie w polach 10--18 zgłoszenia, dotyczą towaru, dla którego w polu 19 lub 20 zgłoszenia wskazano wartość równą albo niższą od równowartości 1 000 euro, lub

4) korekta miałaby dotyczyć pól: 1--9 lub 21 zgłoszenia INTRASTAT;

5) organ celny, po złożeniu przez osobę zobowiązaną telefonicznie, telefaksem lub za pomocą innych środków łączności wyjaśnień, o których mowa w § 25 ust. 1 pkt 1, poinformował ją w takiej formie o zwolnieniu z obowiązku dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT.

7. W stosunku do korekty zgłoszenia INTRASTAT, o której mowa w ust. 2 pkt 1, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1-6 oraz § 16-22 i § 24-26.

8. W stosunku do korekt zgłoszenia INTRASTAT, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4, stosuje się odpowiednio przepisy § 16-22 oraz § 25 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-4.

§ 24. Korekty zgłoszenia INTRASTAT nie dokonuje się po upływie 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystąpił okres sprawozdawczy, do którego odnosi się zgłoszenie INTRASTAT.

ROZDZIAŁ 5

Wezwania i upomnienia

§ 25. 1. W razie stwierdzenia lub zaistnienia uzasadnionego przypuszczenia, że przyjęte zgłoszenie INTRASTAT zawiera niekompletne lub nieprawidłowe dane bądź że sporządzono je niezgodnie z wymogami, organ celny telefonicznie, telefaksem lub za pomocą innych środków łączności może wezwać osobę zobowiązaną, która dokonała zgłoszenia INTRASTAT, do:

1) złożenia wyjaśnień dotyczących tego zgłoszenia lub

2) dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT

- wskazując jednocześnie przyczyny, z powodu których informacje zawarte w zgłoszeniu INTRASTAT poddaje się w wątpliwość lub elementy zgłoszenia, które należy poddać korekcie, a także termin do dokonania tych czynności.

2. Organ celny może odstąpić od wezwania, o którym mowa w ust. 1, w takim zakresie, w jakim pociągałoby ono za sobą nakłady niewspółmierne do zamierzonego celu.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, albo w razie niemożności nawiązania z osobą zobowiązaną, która dokonała zgłoszenia INTRASTAT, kontaktu telefonicznego, przy użyciu telefaksu lub innych środków łączności, funkcjonariusz celny dokonuje adnotacji na deklaracji INTRASTAT albo dokonuje odpowiednich zapisów w systemie teleinformatycznym.

4. Złożenie przez osobę zobowiązaną wyjaśnień dotyczących zgłoszenia INTRASTAT w wyniku wezwania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, powinno zostać dokonane również w formie pisemnej, chyba że organ celny uzna za wystarczające informacje przekazane przez tę osobę telefonicznie, telefaksem lub przy użyciu innych środków łączności. W ostatnim przypadku, funkcjonariusz celny dokonuje adnotacji na deklaracji INTRASTAT albo dokonuje odpowiednich zapisów w systemie teleinformatycznym.

§ 26. 1. Jeżeli osoba zobowiązana nie dokonała w wymaganym terminie zgłoszenia INTRASTAT w przywozie lub w wywozie albo nie dokonała, jeżeli jest to konieczne, korekty złożonego uprzednio zgłoszenia INTRASTAT, organ celny upomina tę osobę pisemnie o konieczności wykonania tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania upomnienia.

2. Jeżeli pomimo prawidłowego doręczenia upomnienia, o którym mowa w ust. 1, osoba zobowiązana nie dokonała w wyznaczonym terminie czynności, do wykonania których była zobowiązana, organ celny ponownie upomina osobę zobowiązaną o konieczności wywiązania się z tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego upomnienia.

3. Jeżeli, pomimo prawidłowego doręczenia upomnienia, o którym mowa w ust. 2, osoba zobowiązana nie dokonała w wyznaczonym terminie czynności, do wykonania których była zobowiązana, organ celny po raz trzeci upomina osobę zobowiązaną o konieczności wywiązania się z tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego upomnienia.

4. Pisemne upomnienia o konieczności dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT, o których mowa w ust. 1-3, powinny wskazywać przyczyny, z powodu których informacje zawarte w zgłoszeniu INTRASTAT poddaje się w wątpliwość i elementy zgłoszenia, które należy poddać korekcie.

ROZDZIAŁ 6

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 27. W celu ustalenia istnienia obowiązku dokonywania zgłoszeń INTRASTAT w 2004 r.:

1) za wartość przywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się sumę zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 4 do rozporządzenia, przywiezionych w 2003 r. na polski obszar celny, przez osobę zobowiązaną, z państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz z następujących państw: Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Słowenii i Słowacji, zwanych dalej „innymi państwami przystępującymi do Wspólnoty”;

2) za wartość wywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się sumę zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 5 do rozporządzenia, wywiezionych w 2003 r. z polskiego obszaru celnego, przez osobę zobowiązaną, do państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz do innych państw przystępujących do Wspólnoty;

3) za wartość przywiezionych towarów w roku sprawozdawczym uznaje się sumę zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 4 do rozporządzenia, przywiezionych od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2004 r., przez osobę zobowiązaną, na polski obszar celny z państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz z innych państw przystępujących do Wspólnoty i wartości fakturowych towarów przywiezionych do kraju z innych Państw Członkowskich Wspólnoty od dnia 1 maja 2004 r.;

4) za wartość wywiezionych towarów w roku sprawozdawczym uznaje się sumę zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 5 do rozporządzenia, wywiezionych od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2004 r. z polskiego obszaru celnego, przez osobę zobowiązaną, do państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz do innych państw przystępujących do Wspólnoty i wartości fakturowych towarów wywiezionych z kraju do innych Państw Członkowskich Wspólnoty od dnia 1 maja 2004 r.

§ 28. W celu ustalenia istnienia obowiązku dokonywania zgłoszeń INTRASTAT w 2005 r.:

1) za wartość przywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się wartość, o której mowa w § 27 pkt 3;

2) za wartość wywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się wartość, o której mowa w § 27 pkt 4.

§ 28a. W celu ustalenia istnienia obowiązku dokonywania zgłoszeń INTRASTAT w 2007 r.:

1) za wartość przywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się sumę wartości towarów przywiezionych w 2006 r. z innych państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych dokonanych w Rzeczypospolitej Polskiej wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 4 do rozporządzenia, przywiezionych w 2006 r. z Republiki Bułgarii lub Rumunii;

2) za wartość wywiezionych towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy uznaje się sumę wartości towarów wywiezionych w 2006 r. do innych państw będących członkami Wspólnoty w tym okresie oraz zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych dokonanych w Rzeczypospolitej Polskiej wartości statystycznych towarów, o których mowa w załączniku nr 5 do rozporządzenia, wywiezionych w 2006 r. do Republiki Bułgarii lub Rumunii.

§ 29. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.

Minister Finansów: w z. E. Mucha

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. (poz. 846)

Załącznik nr 1

WZÓR

(PDF)

Załącznik nr 2

WZÓR

(PDF)

Załącznik nr 3

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA FORMULARZA-DEKLARACJA INTRASTAT ORAZ DOKONYWANIA ZGŁOSZEŃ INTRASTAT

Załącznik nr 4

WYKAZ TOWARÓW, KTÓRYCH PRZYWÓZ NA POLSKI OBSZAR CELNY

ZALICZANY JEST DO OBLICZENIA W PLN WARTOŚCI DOKONANYCH PRZYWOZÓW W 2003 R.

I W OKRESIE OD 01.01.2004 R. DO 30.04.2004 R.

Załącznik nr 5

WYKAZ TOWARÓW, KTÓRYCH WYWÓZ Z POLSKIEGO OBSZARU CELNEGO

ZALICZANY JEST DO OBLICZENIA W PLN WARTOŚCI DOKONANYCH WYWOZÓW W 2003 R.

I W OKRESIE OD 01.01.2004 R. DO 30.04.2004 R.



1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).