Money.pl

Prawo

Akty prawne

Dziennik Ustaw

Dziennik Ustaw - Dz.U. rok 1986, nr 47, poz. 237
Dziennik Ustaw - rok 1986, nr 47, poz. 237 z dnia 1986-12-30
Tytuł:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1986 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy.
Organ wydający:Minister Finansów
Status aktu prawnego:Uchylony
Data ogłoszenia:1986-12-30
Data wydania:1986-12-09
Data wejscia w życie:1987-01-01
Data obowiązywania:1987-01-01
Treść dokumentu:  pobierz treść dokumentu

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1986, nr 47, poz. 237 z dnia 1986-12-30
Na podstawie art. 9 pkt 4 i art. 38 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Podatnicy podatków obrotowego i dochodowego nie będący jednostkami gospodarki uspołecznionej, zwani dalej "podatnikami", są obowiązani bez wezwania wpłacać zaliczki na podatki obrotowy lub dochodowy albo łącznie na oba te podatki na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy podatników płacących na podstawie szczególnych przepisów podatki obrotowy i dochodowy lub tylko dochodowy w formach zryczałtowanych w zakresie objętym tymi formami opodatkowania.

§ 2. 1. Podatnicy prowadzący księgi handlowe lub podatkowe, z wyjątkiem podatników wymienionych w § 3 i 4, wpłacają w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy oraz składają urzędowi skarbowemu w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po upływie kwartału deklaracje według ustalonego wzoru. Podatnicy prowadzący księgi podatkowe, zamiast deklaracji za czwarty kwartał roku podatkowego, składają zeznanie o osiągniętym obrocie i dochodzie za ten rok, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. W pierwszym kwartale roku podatkowego zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za dwa pierwsze miesiące wpłaca się w wysokości 1/12 sumy zaliczek na te podatki za rok ubiegły. Za trzeci miesiąc pierwszego kwartału - zaliczkę na podatek obrotowy stanowi różnica pomiędzy podatkiem obrotowym, obliczonym od kwartalnego obrotu przy zastosowaniu właściwych stawek tego podatku, a sumą zaliczek na podatek obrotowy wpłaconych za dwa pierwsze miesiące kwartału, zaliczkę zaś na podatek dochodowy stanowi różnica pomiędzy 1/4 podatku dochodowego przypadającego od dochodu osiągniętego w danym kwartale, obliczonego w stosunku rocznym, a sumą zaliczek na ten podatek za dwa ubiegłe miesiące. Podatnicy, którzy w czwartym kwartale ubiegłego roku korzystali na podstawie szczególnych przepisów ze zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego lub opłacali te podatki w formach zryczałtowanych (§ 1 ust. 2) albo których źródło przychodów powstało z początkiem roku podatkowego, są obowiązani za okres pierwszego kwartału wpłacać zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy na podstawie deklaracji miesięcznych (§ 3).
3. W drugim kwartale zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za dwa pierwsze miesiące wpłaca się w wysokości 1/3 sumy zaliczek na te podatki za pierwszy kwartał roku podatkowego (ust. 1). Za trzeci miesiąc drugiego kwartału - zaliczkę na podatek obrotowy oblicza się w sposób określony w ust. 2 zdanie drugie, a zaliczkę na podatek dochodowy stanowi różnica pomiędzy 1/2 podatku dochodowego przypadającego od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, obliczonego w stosunku rocznym, a sumą zaliczek na ten podatek za miesiące ubiegłe od początku roku.
4. W trzecim kwartale zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za dwa pierwsze miesiące wpłaca się w wysokości 1/6 sumy zaliczek na te podatki za poprzednie kwartały roku podatkowego (ust. 2 i 3). Za trzeci miesiąc trzeciego kwartału - zaliczkę na podatek obrotowy oblicza się w sposób określony w ust. 2 zdanie drugie, a zaliczkę na podatek dochodowy stanowi różnica pomiędzy 3/4 podatku dochodowego przypadającego od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, obliczonego w stosunku rocznym, a sumą zaliczek na ten podatek za miesiące ubiegłe od początku roku.
5. W czwartym kwartale zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za dwa pierwsze miesiące wpłaca się w wysokości 1/9 sumy zaliczek na te podatki za poprzednie kwartały roku podatkowego (ust. 2, 3 i 4). Za miesiąc grudzień roku podatkowego zaliczkę w podatkach obrotowym i dochodowym stanowi różnica pomiędzy sumą tych podatków za rok podatkowy a sumą zaliczek za miesiące ubiegłe od początku roku.

§ 3. 1. Podatnicy prowadzący księgi handlowe lub podatkowe, jeżeli:
  1)  osiągają obroty i dochody ze źródeł powstałych w ciągu roku podatkowego i nie mają innego stałego źródła przychodu, z którego dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym,
  2)  obowiązek prowadzenia ksiąg powstał w ciągu roku podatkowego, gdyż poprzednio na podstawie szczególnych przepisów korzystali oni ze zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego lub opłacali te podatki w formach zryczałtowanych (§ 1 ust. 2),
  3)  osiągają obroty i dochody ze źródeł przychodów, które ze względu na ich charakter czynne są przez okres krótszy niż rok,
wpłacają w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości tych podatków przypadających od obrotu i dochodu osiągniętego w tym miesiącu oraz składają urzędowi skarbowemu w tym terminie deklaracje na zaliczki według ustalonego wzoru. Podatnicy prowadzący księgi podatkowe zamiast deklaracji za miesiąc grudzień składają zeznanie o osiągniętym obrocie i dochodzie za ten rok, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Zaliczki na podatek obrotowy oblicza się stosując do obrotu za dany miesiąc właściwą stawkę podatku obrotowego. Zaliczkę na podatek dochodowy stanowi:
  1)  u podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 - podatek należny od dochodu osiągniętego w danym miesiącu przy zastosowaniu stopy procentowej podatku, odpowiadającej temu dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym,
  2)  u podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 3 - podatek należny od dochodu osiągniętego w danym miesiącu przy zastosowaniu stopy procentowej podatku, odpowiadającej temu dochodowi obliczonemu w stosunku do liczby miesięcy, w których źródło przychodów ma być czynne w ciągu roku.

§ 4. 1. Podatnicy będący osobami prawnymi wymienionymi w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192 i z 1985 r. Nr 12, poz. 51), jeżeli:
  1)  osiągają przychody podlegające opodatkowaniu podatkami obrotowym i dochodowym, obowiązani są wpłacać zaliczki na te podatki według zasad określonych w § 2,
  2)  osiągają dochody wyłącznie ze źródeł przychodów nie podlegających podatkowi obrotowemu, obowiązani są, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od tych dochodów poczynając od miesiąca, w którym dochody zostały zużyte w sposób wyłączający zwolnienie od podatku dochodowego; w tym wypadku powstaje obowiązek wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy za miesiące roku podatkowego poprzedzające miesiąc, w którym ze względu na sposób zużycia dochodów nastąpiła utrata zwolnienia od podatku dochodowego.
2. Zaliczkę na podatek dochodowy od dochodów określonych w ust. 1 pkt 2 stanowi:
  1)  za miesiąc, w którym powstał obowiązek wpłacania zaliczek - podatek obliczony od dochodu uzyskanego od początku roku przy zastosowaniu stopy procentowej podatku, odpowiadającej temu dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym,
  2)  za następne miesiące - różnica pomiędzy podatkiem obliczonym według zasady określonej w pkt 1 a sumą zaliczek za miesiące ubiegłe.
3. W razie równoczesnego osiągania przychodów i dochodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przy ustalaniu wysokości zaliczki za trzeci miesiąc każdego kwartału w sposób określony w § 2 do dochodu ze źródeł podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym dodaje się osiągnięty od początku roku dochód ze źródeł nie podlegających temu podatkowi.

§ 5. 1. Podatnicy prowadzący księgi handlowe mogą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy, ustalone według zasad określonych w § 2, od dochodów wynikających ze sporządzanego na koniec każdego kwartału bilansu i rachunku wyników, bez obowiązku ustalania wartości składników inwentarza na podstawie spisów z natury.
2. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, nie mogą bez zgody właściwego urzędu skarbowego zmienić w ciągu roku podatkowego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

§ 6. Podatnicy, którzy osiągają dochody nieperiodyczne, wpłacają zaliczki na podatek dochodowy w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły oraz składają urzędowi skarbowemu w tym terminie deklaracje według ustalonego wzoru. Zaliczki na podatek dochodowy od tych dochodów oblicza się w wysokości różnicy pomiędzy kwotą podatku przypadającą od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek za miesiące ubiegłe.

§ 7. 1. W razie osiągania przez podatnika lub jego małżonka dochodów z więcej niż jednego źródła przychodów, podstawę obliczania zaliczki stanowi suma dochodów osiągniętych ze wszystkich źródeł przychodów w danym miesiącu, a podstawę do ustalenia właściwej stopy procentowej podatku, z zastrzeżeniem ust. 2 - suma tych dochodów obliczonych w stosunku rocznym.
2. Jeżeli podatnik, obok stałego źródła przychodów, osiąga dochody ze źródła przychodów, które powstało w ciągu roku, lub ze źródła przychodów, które ze względu na jego charakter jest czynne przez okres krótszy niż rok, za dochód roczny dla ustalenia właściwej stopy procentowej podatku przyjmuje się dochód z tych źródeł, obliczony w stosunku do liczby miesięcy, w których te źródła będą czynne w roku podatkowym. Tak obliczony dochód dodaje się do dochodu ze stałego źródła przychodów, obliczonego w stosunku rocznym. Jeżeli dodatkowym dochodem podatnika jest dochód nieperiodyczny, do dochodów ze stałego źródła przychodów, obliczonych w sposób określony w zdaniu poprzednim, dodaje się sumę dochodów nieperiodycznych osiągniętych od początku roku.

§ 8. Przy ustalaniu wysokości zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy uwzględnia się zwolnienia, obniżki i ulgi podatkowe przysługujące podatnikom na podstawie przepisów dotyczących tych podatników.

§ 9. Jeżeli z materiałów dowodowych posiadanych przez urząd skarbowy wynika, że podatnik w deklaracji na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy podał dane niezgodne ze stanem faktycznym i wpłacił zaliczki w kwotach niższych od należnych, urząd skarbowy na podstawie tych dowodów ustala w decyzji wysokość należnych zaliczek za okres od początku roku podatkowego. Na podstawie posiadanych materiałów dowodowych urząd skarbowy ustala w decyzji wysokość zaliczek również w wypadku, gdy podatnik nie złożył deklaracji.

§ 10. 1. Podatnicy nie wymienieni w § 2-4 i 6 wpłacają po upływie każdego miesiąca zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za ten miesiąc w wysokości 1/12 wymiaru tych podatków ustalonego za ubiegły rok podatkowy. Zaliczki za dany miesiąc płatne są do dnia 12 następnego miesiąca, z wyjątkiem zaliczki za miesiąc grudzień roku podatkowego, płatnej w terminie do dnia 28 grudnia tego roku. Jeżeli wymiar tych podatków za ubiegły rok podatkowy nie obejmuje pełnego okresu dwunastu miesięcy, za podstawę do ustalenia zaliczek przyjmuje się podatki obrotowy i dochodowy przypadające od obrotu i dochodu obliczonego w stosunku rocznym.
2. Do czasu doręczenia decyzji urzędu skarbowego ustalającej wymiar podatków obrotowego i dochodowego za ubiegły rok podatkowy podatnicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są wpłacać zaliczki w wysokości ustalonej za miesiąc grudzień ubiegłego roku. Jeżeli wpłacone w tej wysokości zaliczki okażą się niższe od kwoty przypadającej do wpłacenia w myśl ust. 1, powstałą różnicę w zaliczkach, których termin płatności upłynął (ust. 1), podatnicy obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji urzędu skarbowego ustalającej podatki za rok ubiegły.
3. Jeżeli źródło przychodów powstało w ciągu roku podatkowego, podatnicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są wpłacać zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy według zasad określonych w § 3.

§ 11. 1. Jeżeli z materiałów dowodowych posiadanych przez urząd skarbowy wynika, że u podatników wpłacających zaliczki według zasad przewidzianych w § 10 nastąpił lub nastąpi w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost działalności powodujący wzrost obrotów i dochodów albo gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ ten ustala dla tych podatników wysokość zaliczek indywidualnie w kwotach uwzględniających te okoliczności i doręcza podatnikom decyzje równocześnie z decyzjami ustalającymi podatki obrotowy i dochodowy za ubiegły rok. Różnicę pomiędzy wynikającą z decyzji kwotą zaliczek, których termin płatności upłynął, a kwotą zaliczek obliczoną na podstawie zaliczki za miesiąc grudzień ubiegłego roku, podatnicy ci są obowiązani wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji.
2. Jeżeli rozmiar działalności podatnika uległ w ciągu roku podatkowego znacznej zmianie, a ustalone według zasad określonych w ust. 1 i § 10 zaliczki są niewspółmierne w stosunku do faktycznie osiąganych obrotów i dochodów, urząd skarbowy, z urzędu lub na wniosek podatnika, zmienia wysokość zaliczek, nie więcej jednak niż dwa razy w ciągu roku podatkowego. W decyzji zmieniającej wysokość zaliczek powinien być określony miesiąc, od którego zmiana obowiązuje.
3. Urząd skarbowy, z urzędu lub na wniosek podatnika, obniża wysokość zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy za miesiące, w których podatnik wykonuje świadczenia na eksport. O zaprzestaniu wykonywania świadczeń na eksport podatnik obowiązany jest zawiadomić urząd skarbowy w terminie do końca miesiąca, w którym zaprzestał wykonywania tych świadczeń.

§ 12. W razie zgłoszenia przez podatnika przerwy w wykonywaniu działalności, kwotę zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy, wpłacanych za dwa pierwsze miesiące kwartału według zasad określonych w § 2 oraz ustalonych według zasad określonych w § 10 i 11, obniża się o 1/30 należnej miesięcznej kwoty zaliczek za każdy dzień przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Zgłoszenie przez podatnika przerwy urzędowi skarbowemu powinno nastąpić w terminie trzech dni od jej rozpoczęcia. Nie uwzględnia się czasowych przerw w wykonywaniu działalności, które zostały już uwzględnione przy ustalaniu wymiaru podatków obrotowego i dochodowego za rok ubiegły lub przy ustalaniu zaliczek według zasad określonych w § 11.

§ 13. 1. W razie likwidacji działalności w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym, podatnicy są obowiązani w terminie siedmiu dni od dnia likwidacji złożyć urzędowi skarbowemu deklaracje na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za okres od początku roku podatkowego do dnia likwidacji, z uwzględnieniem obrotu i dochodu z likwidacji działalności. Do deklaracji należy dołączyć jeden egzemplarz spisu remanentu towarów, sporządzonego według cen sprzedaży.
2. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są w terminie złożenia deklaracji o obrocie i dochodzie uiścić dopłatę do zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości różnicy pomiędzy kwotą tych podatków przypadającą od deklarowanego obrotu i dochodu a sumą zaliczek należnych w myśl przepisów § 2-4 i 6 oraz § 10 i 11.

§ 14. Podatnicy podatków obrotowego i dochodowego, którzy zgodnie z odrębnymi przepisami złożyli zeznania o obrocie i dochodzie za dany rok podatkowy, obowiązani są w terminie przewidzianym do złożenia tych zeznań uiścić dopłatę do zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości różnicy pomiędzy kwotą tych podatków przypadającą od obrotu i dochodu podanego w zeznaniu a sumą zaliczek należnych w myśl przepisów § 2-10.

§ 15. Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 stycznia 1982 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy (Dz. U. Nr 4, poz. 29).

§ 16. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1987 r.

Dziennik Ustaw nr 47 z 1986 roku - pozostałe dokumenty:
  • Adres publikacyjny: