Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska walcząca
30.07.2014 12:33

Znak Polski Walczącej. Prezydent podpisał ustawę o ochronie symbolu

Od tej pory każdy, kto publicznie znieważy powstańczą kotwicę, narazi się na karę grzywny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leinad/Wikipedia.org/CC 2.0)

Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Kotwica malowana na murach podczas okupacji i powstania warszawskiego będzie teraz chroniona przez prawo.

Prezydent podpisał ustawę podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Komorowski przekazał po egzemplarzu ustawy prezesowi Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewowi Ścibor-Rylskiemu oraz prezesowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszkowi Żukowskiemu.

Komorowski podziękował inicjatorom prac nad ustawą, a także polskiemu parlamentowi za to, że _ w wigilię rocznicy powstania warszawskiego możemy cieszyć się tym, iż ten znak, tak ważny dla Polski walczącej i Polski cieszącej się także z wolności zostanie w sposób szczególny objęty ochroną prawną _.

_ - Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej _ - podkreślono w ustawie.

Ustawa wejdzie w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu. Od tej pory każdy, kto publicznie znieważy powstańczą kotwicę, narazi się na karę grzywny.

W dokumencie zapisano też, że znak PW jest _ symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej _. Jako taki stanowi on _ dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej _.

Charakterystyczna kotwica jako znak Polski Walczącej została wybrana w konspiracyjnym konkursie ogłoszonym w 1942 roku przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Na konkurs nadesłano 27 propozycji. Zwyciężyła harcerka Anna Smoleńska - wówczas studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas okupacji znak symbolizujący walkę o niepodległość malowano na murach polskich miast. Dwie połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, umieszczane były na budynkach związanych z powstaniem warszawskim i walkami toczonymi w czasie drugiej wojny światowej, m.in. odbitym z rąk Niemców gmachu PAST-y.

Ochronę znaku Polski Walczącej zainicjowali weterani II wojny światowej, zrzeszeni m.in. w Związku Powstańców Warszawskich i Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. _ Ten znak malowałem na płotach, na murach setki, może tysiące razy w czasie okrutnej okupacji niemieckiej. To było dużą odwagą, my młodzi ludzie nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy _ - wspominał na posiedzeniu sejmowej kultury Edward Kwiatkowski z zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK. Inicjatywę objęcia prawną ochroną Znaku Polski Walczącej poparła w ubiegłym roku marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Czytaj więcej w Money.pl
Senat za ochroną znaku Polski Walczącej Senatorowie podczas wczorajszej debaty nad ustawą o ochronie znaku Polski Walczącej nie zgłosili poprawek.
Kara grzywny za znieważenie znaku... Kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny - taki zapis znalazł się w ustawie, którą przyjął Sejm.
70 lat temu rozpoczęła się akcja "Burza" 20 listopada 1943 roku, dowódca Armii Krajowej wydał dowódcom okręgów rozkaz o rozpoczęciu skierowanej przeciwko Niemcom akcji
Tagi: polska walcząca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz