Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w konstytucji. Co proponują posłowie?

0
Podziel się:

Od czasu uchwalenia zostało zgłoszonych 15 projektów nowelizacji konstytucji. W życie weszły dwie.

Zmiany w konstytucji. Co proponują posłowie?

221 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

Konstytucja 3 maja doczekała się wielu następczyń. Obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza ma 15 lat. Nie brakuje głosów, że należałoby dokonać w niej zmian. Takie postulaty wysuwa na przykład Prawo i Sprawiedliwość, które niedawno zaproponowało wypracowanie zgody co do minimum dobrych zmian w ustawie zasadniczej. Miałyby tego dokonać w ciągu 6 miesięcy komisje nadzwyczajne powołane w Sejmie i w Senacie.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówi, że z konstytucji należałoby usunąć przepisy dotyczące korporacji zawodowych oraz zastanowić się nad podziałem kompetencji między władzą wykonawczą - premierem i prezydentem._ _

_ - Nie zawsze ta współpraca dobrze przebiega. Kiedy tworzono konstytucję, twórcom chodziło o zrównoważenie władzy prezydenta i kompetencji rządu. A więc była ta konstytucja pisana w szczególnych okolicznościach, a powinna być pisana w formie ponadczasowej, żeby nie kierować się uwarunkowaniami personalnymi _ - przekonywał Błaszczak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Źródło: IAR

Szef SLD Leszek Miller mówi, że nowelizować konstytucję można, ale pod warunkiem, że w tej sprawie uda się porozumieć ponad partyjnymi podziałami. Pytany, co by zmienił w obowiązującej ustawie odparł, że zasady wybierania prezydenta.

_ - Nie w głosowaniu powszechnym, a w wyborach Zgromadzenia Narodowego, bo wtedy dopasowalibyśmy wybór prezydenta do jego faktycznych kompetencji. Dzisiaj mamy taką sytuację, że prezydent ma bardzo silną legitymację i niewielkie kompetencje, co zawsze otoczenie prezydenta i jego samego pcha w stronę poszerzania swoich uprawnień. I pcha też do rozmaitych konfliktów z premierem i jego rządem _- zauważa Miller.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI LESZKA MILLERA:

Źródło: IAR

Konstytucja sprawdza się i nie ma w tej chwili potrzeby jej zmieniać - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

_ - Jestem przeciwniczką ciągłego zmieniania konstytucji. To powinien być dokument dosyć szeroki, nakreślający kierunki. Konstytucja nie powinna regulować wszystkich dziedzin naszego życia _ - stwierdziła.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MAŁGORZATY KIDAWY-BŁOŃSKIEJ:

Źródło: IAR

Obowiązującą konstytucję Zgromadzenie Narodowe przyjęło 451 głosami parlamentarzystów z SLD, PSL, UW i UP. 25 maja obywatele poparli ją w ogólnonarodowym referendum. Prezydenta Aleksander Kwaśniewski podpisał ją 16 lipca. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 roku.

Nad ustawą zasadniczą pracowano 8 lat. Nowa konstytucja zastąpiła tak zwaną Małą Konstytucję z 1992 roku.

Od czasu uchwalenia zgłoszono 15 projektów nowelizacji konstytucji, z czego w życie weszły dwie. Pierwsza dotyczy ekstradycji obywateli Polski na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania. Druga zmiana wprowadziła zakaz kandydowania do Sejmu i Senatu przestępcom skazanym prawomocnymi wyrokami.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent świętuje. Chce umacniać Polskę _ Mądrze i odważnie próbowaliśmy wtedy modernizować nie tylko Polskę, ale również i pomagać w modernizacji całego ówczesnego świata europejskiego _.
Ważny polityk PO chce zmian w konstytucji - _ Ustawa zasadnicza z 1997 roku, choć nie jest dokumentem idealnym, sprawdziła się _ - uważa marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
"Diagnoza Kaczyńskiego jest idiotyczna" Oto, co o pomyśle szefa PiS-u mówią posłowie i konstytucjonaliści.
PiS chce zmieniać prawo. Zobacz, co mu się nie podoba Anachroniczna i przegadana - tak wygląda nasza konstytucja według Prawa i Sprawiedliwości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)