Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany u notariuszy. Ma być trudniej

0
Podziel się:

Notariusze chcą zwiększyć bezpieczeństwo klientów swych kancelarii. W tym celu przygotowują nowelizację prawa o notariacie.

Zmiany u notariuszy. Ma być trudniej
(Palko72/Dreamstime.com)

_ - Krajowa Rada Notarialna powołała specjalny zespół, którego zadaniem jest stworzenie projektu ustawy. Ma ona gwarantowała odpowiednią jakość świadczonych usług _ - mówi Prezes Krajowej Rady Notarialnej Tomasz Janik.

_ - Celem tego projektu jest też zwiększenie bezpieczeństwa klientów kancelarii notarialnych przez zwiększenie kompetencji ministra w zakresie oceny tego, czy kandydat może wykonywać ten zawód. Chodzi nam o to, by zawód ten wykonywały osoby, które są do niego dobrze przygotowane, żeby nie doszło do obniżenia kompetencji notariuszy _ - tłumaczy Janik.

POSŁUCHAJ TOMASZA JANIKA:

źródło: IAR

Prace realizowane przez zespół do spraw zmiany prawa o notariacie mają charakter ustrojowy. Ich celem jest precyzyjne określenie pozycji zawodu notariusza w państwie.

Według wstępnych propozycji notariusz, tak jak w przeszłości, ma pełnić rolę funkcjonariusza państwowego, podobnie jak sędzia._ - Do tego potrzebna jest jednak większa weryfikacja osób chcących wykonywać ten zawód, _ dodaje Tomasz Janik.

_ - Na dzisiaj rola ministra ogranicza się do roli kontroli czysto formalnych przesłanek. Wystarczy spełnienie kryteriów określonych w ustawie i otrzymuje się nominację. Nie ma żadnej kontroli, czy kandydat faktycznie wie o tym, czym zajmuje się notariusz i co go czek, jakich będzie dokonywał czynności _ - uważa Janik.

POSŁUCHAJ TOMASZA JANIKA:

źródło: IAR

Propozycja nowelizacji części ustawy dotyczącej ustrojowej pozycji notariuszy ma być gotowa jesienią. Wówczas zostanie przekazana Ministerstwu Sprawiedliwości oraz posłom. Notariusze liczą, że w prace nad jej ostatecznym kształtem włączy się także sam minister Jarosław Gowin.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa notariuszy. W 2010 r. przygotowali projekt zmiany ustawy prawo o notariacie, który nie został podjęty przez Ministerstwo.

Środowisko notariuszy proponowało powierzenie ministrowi sprawiedliwości ustalania limitu miejsc na aplikację notarialną oraz zmianę zasad naboru na aplikację notarialną z egzaminu na konkurs.

Czytaj więcej w Money.pl
Notariusze ostrzegają: Igrają z losem ludzi Prezes Krajowej Rady Notarialnej jest przeciwny zasadom otwarcia tego zawodu, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dziewięć sposobów na tańsze mieszkanie Blisko 20 tysięcy złotych - tyle wynoszą koszty transakcyjne przy nabyciu mieszkania o wartości 300 tys. zł na rynku wtórnym.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)