Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany u notariuszy wzbudzają ich sprzeciw

0
Podziel się:

Prezes Krajowej Rady Notarialnej jest przeciwny zasadom otwarcia tego zawodu, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zmiany u notariuszy wzbudzają ich sprzeciw
(Otnaydur/Dreamstime.com)

Prezes Krajowej Rady Notarialnej jest przeciwny zasadom otwarcia tego zawodu, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Proponuje ono, aby notariuszami mogły między innymi zostać osoby, który skończą aplikację adwokacką i zdadzą egzamin.

Prezes Lech Borzemski powiedział w _ Sygnałach Dnia _ w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że doprowadziłoby to do sytuacji, w której notariuszami zostawaliby ludzie nie mający wcześniej żadnego kontaktu z notariatem. Wydawane przez nich akty mogłyby być nieważne. Prezes przypomniał, że zgodnie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, notariusz nie jest wolnym zawodem,

_ - Jest funkcjonariuszem publicznym szczególnego rodzaju, który wykonuje w imieniu państwa władzę publiczną. Wydajemy dokumenty takie jak sąd, czy prokuratura. I co najważniejsze naszym podstawowym obowiązkiem jest zachowanie bezstronności _ - tłumaczy Borzemski.

POSŁUCHAJ LECHA BORZEMESKIEGO:

źródło: IAR

Gość Polskiego Radia podkreślił, że otwarcie zawodu notariusza w sposób, proponowany przez ministerstwo, godzi przede wszystkim w interesy zwykłych ludzi.

POSŁUCHAJ LECHA BORZEMESKIEGO:

źródło: IAR

_ - Czy ktokolwiek chciałby przyjść i dokonać transakcji swojego życia, kupić za uciułane pieniądze mieszkanie nie mając gwarancji, że ta umowa będzie ważna? To jest igranie z losem obywateli, jeżeli powierzy się obowiązki notariusza osobom bez kwalifikacji _ - ostrzega Borzemski.

Lech Borzęcki zaprzeczył, aby samorząd notarialny utrudniał kandydatom dostęp do zawodu. Dodał, że twierdzenie, iż samorząd notarialny celowo nie wyznacza patronów dla aplikantów, jest nieprawdziwe.

Prezes wyjaśnił, że w roczniku 2009 było tylu aplikantów, iż trudno było dla nich znaleźć patronów, ale teraz ta sytuacja została opanowana. Aby zostać notariuszem, trzeba ukończyć studia prawnicze, a następnie rozpocząć aplikację, która kończy się egzaminem notarialnym. Następnie kandydat jest przez 2 lata asesorem, po czym zostaje notariuszem. Notariuszami mogą natomiast bez żadnych warunków zostać sędziowie i prokuratorzy. Adwokaci i sędziowie prawni mogą zostać notariuszami, jeśli mają 3-letnią praktykę w zawodzie.

O zmianach u notariuszy czytaj w Money.pl

POSŁUCHAJ LECHA BORZEMESKIEGO:

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)