Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarła dawna królowa Belgii

0
Podziel się:

Fabiola, królowa Belgów w latach 1960-1993, wdowa po królu Baudouinie, zmarła dziś wieczorem w Brukseli.

Fabiola
Fabiola (Eduardo Mendes (Wikimedia Commons 3.0))
bESvJCMR

Fabiola, królowa Belgów w latach 1960-1993, wdowa po królu Baudouinie, zmarła dziś wieczorem w Brukseli w pałacu Stuyvenberg w wieku 86 lat, o czym poinformował Pałac Królewski.

Urodzona jako Fabiola de Mora y Aragon 11 czerwca 1928 r. w Madrycie w arystokratycznej rodzinie, poślubiła Baudouina w grudniu 1960 roku. Ta piąta królowa Belgów od nagłej śmierci małżonka w roku 1993 pozostawała w cieniu króla Alberta II i jego żony Paoli. Albert, młodszy brat Baudouina, objął tron po jego śmierci na zawał serca.

W lipcu roku 2013 Fabiola uczestniczyła w ceremonii przekazania władzy przez abdykującego Alberta II jego synowi Filipowi, który, jak pisze AFP, był bliską Fabioli osobą. Fabiola i Baudouin byli pobożnymi katolikami - pisze Reuters i przypomina, że król abdykował na dzień w roku 1990, by uniknąć podpisania ustawy legalizującej w Belgii aborcję. Para była bezdzietna. Po śmierci Baudouina Fabiola nieczęsto pojawiała się publicznie, lecz angażowała się w sprawy humanitarne, głównie dotyczące dzieci i praw kobiet w krajach rozwijających się.

bESvJCMT

Na początku roku 2013 królowa Fabiola zrezygnowała z założonej nieco wcześnie _ fundacji prywatnej _, którą postrzegano jako sposób na uniknięcie podatku. Sprawa ta doprowadziła do ograniczenia przez rząd kręgu członków rodziny królewskiej uprawnionych do wypłat z budżetu, a także do utraty przez rodzinę królewską wyjątkowego prawa do niepłacenia podatku od dochodów i podatku VAT.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakazali używać laptopów w kawiarni Tak usłyszą klienci w kawiarni w belgijskiej Gandawie.
W Belgii odwołane pociągi do dwóch krajów Od 24 listopada w kolejne poniedziałki organizowane są akcje strajkowe w regionach. 15 grudnia strajk generalny obejmie cały kraj.
Strajk w Beglii. Mają dość polityki cięć Dzisiejszy strajk obejmuje cztery prowincje, ale na tym się nie skończy. Strajk generalny ma się odbyć w połowie przyszłego miesiąca.
bESvJCNu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)