Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski: trzymam kciuki za nowego ministra kultury i obiecuję pomoc

0
Podziel się:

Dziś poznamy nazwisko nowego szefa resortu kultury. Bogdan Zdrojewski odchodzi po wygranej w wyborach do Europarlamentu.

Zdrojewski: trzymam kciuki za nowego ministra kultury i obiecuję pomoc
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ustanowienie Krajowego Programu Ochrony Zabytków i otwarcie kluczowych inwestycji - to zdaniem ustępującego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego najważniejsze zadania dla jego następcy.

Podsumowując swoją pracę na stanowisku szefa resortu kultury Zdrojewski mówił, że najważniejsze były dla niego konkretne działania, ukierunkowanie na cele. Wyraził zadowolenie, że w sferze inwestycji osiągnięty sukces jest najbardziej widoczny, bo jest on - jak mówił Zdrojewski - spektakularny. _ Ponad pięć miliardów złotych na polską kulturę, w tym inwestycje, dostaliśmy z Unii Europejskiej. Podobna kwota wyasygnowana była ze środków własnych i samorządów. To zmieniło oblicze kultury _ - powiedział minister.

Dodał, że jako minister kultury starał się naprawić zaniedbania - np. poprzez wieloletnie programy rządowe adresowane m.in. do bibliotek, powołanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wdrożenie muzyki i plastyki jako przedmiotów obligatoryjnych do szkół publicznych czy też zmiany legislacyjne. _ Sam resort też dość mocno się zmienił. Poprawienie transparentności procesów grantowych, (...) możliwość składania odwołań - to wszystko jest mniej widoczne i mniej spektakularne, ale bardzo ważne _ - uważa Zdrojewski.

Za swój sukces uważa zwiększenie budżetu samego resortu i jego znaczenia. - _ Kultura w ostatnich latach zaczęła być poważnie traktowana, poważnie odnoszono się do inicjatyw ministerstwa, zaczęły one być widoczne. Na korzyść zmieniła się też odpowiedzialność w obszarze kultury za każdą złotówkę. (...) Widoczne jest jak bardzo poprawiła się efektywność pracy szefów instytucji (kultury), którzy kiedyś uchodzili za - przede wszystkim - artystów, a nie menedżerów. Dziś możemy z perspektywy czasu powiedzieć, że dobrze połączyli te funkcje _ - ocenił minister.

Pytany o to, czym w pierwszej kolejności powinien zająć się jego następca, Zdrojewski wskazał na Krajowy Program Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017. - _ Najbliższe miesiące będą decydujące. Za tydzień, maksimum dwa, program będzie omawiany na posiedzeniu rządu. To wielka szansa, aby przenieść wojewódzkich konserwatorów zabytków (obecnie) w gestii ministra cyfryzacji do ministerstwa kultury. To jest bardzo ważna decyzja, która powinna zapaść w najbliższych tygodniach _ - zwrócił uwagę.

Kolejna ważna rzecz to otwarcie kilku inwestycji. _ - Wśród najważniejszych jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz inwestycja, z której jestem bardzo dumny, czyli sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach _ - wymieniał Zdrojewski.

Opieki nowego ministra nad realizacją inwestycji będzie wymagała jeszcze - jak mówił Zdrojewski - budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. _ Chodzi o różnego rodzaju problemy techniczne na jakie natrafiono w ubiegłym roku _ - przypomniał Zdrojewski. Następca Zdrojewskiego powinien też zadbać o realizację Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, którego wykonanie - zwrócił uwagę Zdrojewski - po raz kolejny się przeciąga.

Nowy minister powinien też - zdaniem Zdrojewskiego - _ chronić kulturę od interesów partyjnych, w których kryteria polityczne mają spore znaczenie _.

_ - Zarówno w polityce personalnej, jak i podczas komunikowania się ze środowiskiem trzeba zapomnieć o własnych poglądach politycznych. Do tej pory to się udawało, ale nie jest to łatwe, bo zawsze istnieje presja określonych formacji politycznych, aby skręcać w lewo lub w prawo. Ministerstwo nie może być jednak miejscem, w którym skrajna lewica rozstrzyga swój bój ze skrajną prawicą i odwrotnie. To nie jest pole, które powinno być miejscem realnej bitwy. Walka o wartości musi mieć miejsce, ale w żadnym wypadku nie należy doprowadzać do tego, by resort był czyjś _ - podkreślił Zdrojewski.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto zastąpi Zdrojewskiego? "Trudna decyzja" Zdrojewski przyznał, że premier rozmawiał z nim o jego następcy na stanowisku resortu kultury.
Skradzione dzieła sztuki powróca do kraju? Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych podpisali Bogdan Zdrojewski oraz Zuzanna Migo-Rożek, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.
Ministra Zdrojewskiego zastąpi kobieta We wtorek premier ogłosi kandydatury na stanowisko, które zwolni Bogdan Zdrojewski, który został europosłem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)