Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skradzione dzieła sztuki powróca do kraju?

0
Podziel się:

Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych podpisali Bogdan Zdrojewski oraz Zuzanna Migo-Rożek, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.

Skradzione dzieła sztuki powróca do kraju?
(kprm.gov.pl)

Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych podpisali, pierwszego dnia XI Warszawskich Targów Sztuki, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Zuzanna Migo-Rożek, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.

W czasie II wojny światowej Polska utraciła dziesiątki tysięcy dóbr kultury, których los pozostaje nieznany. Część z poszukiwanych zabytków na przestrzeni lat zostało odnalezionych w kraju, jak i za granicą.

Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało dokument, którego głównym celem jest usprawnienie komunikacji pomiędzy środowiskiem zawodowo zajmującym się obrotem dziełami sztuki i odpowiednim departamentem ministerstwa. _ Wzajemne informowanie się o dobrach kultury, które mogą stanowić polskie straty wojenne jest niezbędne do skuteczniejszego poszukiwania i odzyskiwania utraconych dzieł sztuki _ - podkreśliła Migo-Rożek.

Minister Zdrojewski przypomniał, że ostatnich latach dzięki staraniom resortu oraz dokumentacji zgromadzonej w MKiDN do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych zabytków. Ministerstwo Kultury od 1992 roku gromadzi dane na temat strat wojennych z terenów Polski w granicach po 1945 r. oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez ministerstwo rejestr ruchomych dóbr kultury obejmuje blisko 6 300 rekordów. Informacje o utraconych dziełach sztuki publikowane są w serii wydawniczej Departamentu Dziedzictwa Kulturowego _ Straty Kultury Polskiej _ oraz w serwisie internetowym Ministerstwa kolekcje.mkidn.gov.pl.

Właśnie ukazał się II tom katalogu Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN _ Straty wojenne. Malarstwo polskie _. Opracowały go Anna Tyczyńska i Krystyna Znojewska. Prezentuje on informacje o 295 obrazach zaginionych podczas II wojny światowej - dzieł artystów polskich i tworzących w Polsce m.in. Witkacego, Wojciecha Kossaka, Józefa Brandta, Olgi Boznańskiej, Jana Matejki. Celem publikacji jest upowszechnienie wizerunków zaginionych dzieł sztuki, które często stanowi pierwszy krok do ich odzyskania. Do tej pory odnaleziono już 23 dzieła, spośród tych, które zaprezentowano w pierwszym tomie publikacji. Członkowie Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich otrzymali w piątek egzemplarze katalogu.

Ponad 50 galerii, antykwariatów i wydawnictw bierze udział w otwartych w piątek XI Warszawskich Targach Sztuki, które odbywają się w Arkadach Kubickiego. Impreza potrwa do niedzieli. Podczas targów będzie można kupić obrazy. Atrakcją będą zajęcia dla dzieci, prowadzone przez Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia. Wilkoń, wybitny ilustrator książek dla dzieci, pokaże na targach swoje słynne rzeźby zwierząt. Gigantyczne figury żubra, łosia i słonia zostały ustawione u wejścia do Arkad Kubickiego za pomocą dźwigu.

W targach biorą udział galerie polskie i zagraniczne. Na sprzedaż zostały wystawione prace m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego i Tadeusza Dominika. Będzie można kupić także prace Włodzimierza Pawlaka i Ryszarda Grzyba - członków słynnej Gruppy, działającej w Warszawie w latach 80. Do kupienia będą też dwie fotografie Witkacego.

Oferowana będzie też sztuka młodszego pokolenia polskich artystów, m.in.: Erwiny Ziomkowskiej, Łukasza Stokłosy, Moniki Chlebek, Dawida Czycza, Basi Bańdy i Grupy Twożywo. Szczególną atrakcją targów jest wystawiony na sprzedaż za 900 tys. zł. _ Portret Witolda-K _ pędzla Pabla Picassa wystawiony na sprzedaż przez Dom Aukcyjny Rempex. Witold-K to pseudonim polskiego artysty Wita Leszka Kaczanowskiego. Picasso namalował jego portret podczas spotkania w 1967 r.

Jednym z wystawców jest krakowska Galeria Zderzak, według organizatorów najstarsza polska galeria sztuki współczesnej. Galeria Roi Dore z Paryża prezentuje polską sztukę emigracyjną, a Rickshaw House Gallery z Londynu - sztukę abstrakcyjną.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister Zdrojewski promuje polskie książki Na Forum Wydawców we Lwowie, które potrwa do niedzieli, zostanie zaprezentowanych 20 polskich książek przetłumaczonych w ostatnim roku na język ukraiński.
Prezes TVP dla Money.pl: Zwalniani zyskają - _ Finansowo doszliśmy do ściany _ - mówi otwarcie Juliusz Braun. Przekonuje, że po wprowadzeniu nowej opłaty, telewizja nie może zrezygnować z reklam.
Dzieła sztuki kontra emerytury urzędników Znajdujące się w stanie bankructwa Detroit ma jedną z najlepszych kolekcji sztuki w USA, obejmującą działa van Gogha, Matisse'a czy Bruegla.
W USA uhonorowano polskiego profesora W uroczystości, podczas której wręczono nagrodę, wzięli udział ocaleni, weterani II wojny światowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)