Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski rozwiał wątpliwości co do zmian w abonamencie

0
Podziel się:

Minister kultury podkreślił, że wcześniejsze zapowiedzi prawnego uregulowania sposobu finansowania mediów publicznych były przedwczesne i nieuzasadnione.

Zdrojewski rozwiał wątpliwości co do zmian w abonamencie
(kprm.gov.pl)

Nie jest możliwe finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa - mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski. Gość radiowej Jedynki oświadczył, że powinien zostać utrzymany dotychczasowy sposób finansowania, polegający na tym, iż konkretne ministerstwa wspierają część programów radia i telewizji.

Podkreślił, że wcześniejsze zapowiedzi prawnego uregulowania sposobu finansowania mediów publicznych były przedwczesne i nieuzasadnione. - _ Telewizja publiczna bez reklam, jak i radio publiczne, nie ma racji bytu w najbliższych dwóch-trzech latach. Nadzieje na to, że można taką telewizję zbudować zostały zasygnalizowane bez bardzo dogłębnej analizy _ - powiedział minister kultury.

- _ Te rozwiązania, które są proponowane jako alternatywne dla abonamentu cały czas trafiają na sprzeciw Komisji Europejskiej. Myślę tu o takich prostych (rozwiązaniach), o których mówiono od kilku lat, np. aby zlikwidować abonament i przenieść tę opłatę do opłaty energetycznej. Nie ma takiej możliwości, są to dwa różne byty prawne, sprawdzaliśmy to wielokrotnie _ - dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA ZDROJEWSKIEGO:

Szef eresortu kultury powiedział, że obecnie są rozważane inne propozycje, które być może ułatwią pełnienie tak zwanej misji publicznej. - _ Między innymi możliwość powołania funduszu misji publicznej tak, jak chcieli Obywatele Kultury. Fundusz niezależny od rządu, jeżeli chodzi o dystrybucję środków finansowych. Niezbyt wysoki, bo nie stać nas, aby ponosić nowe opłaty wymyślone w taki czy inny sposób. Fundusz, który wspierałby te działania, które są na rynku medialnym rzeczywiście najwartościowsze, najcenniejsze a nie będą nigdy miały dużej publiczności i dużego obłożenia reklamowego _ - zapowiedział Bogdan Zdrojewski.

Bogdan Zdrojewski zachęcał Polaków do regularnego płacenia abonamentu radiowo - telewizyjnego. Mówił, ze trwają prace, mające na celu znalezienie rozwiązania dla problemów finansowych mediów publicznych. Według Bogdana Zdrojewskiego, sprawę utrudnia fakt, że muszą one być zgodne z prawem europejskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto za to zapłaci? "Premier ma wolną rękę" Minister kultury jest zdania że nikogo w Polsce nie stać na finansowanie mediów publicznych w dotychczasowym kształcie.
TVP nie pokaże już meczów reprezentacji - _ "Przy reżimie oszczędnościowym w 2013 roku może wyjdziemy na zero" _ - mówi prezes TVP Juliusz Braun.
Szukają dyrektora Filharmonii Narodowej Konkurs na to stanowisko ogłasza minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)