Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi? Posłowie przeciw

0
Podziel się:

Sejm wyraził sprzeciw wobec projektu unijnej dyrektywy dotyczącej zmian w udzielaniu licencji wieloterytorialnych na utwory muzyczne udostępniane w internecie.

Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi? Posłowie przeciw
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESVznud

Sejm wyraził sprzeciw wobec projektu unijnej dyrektywy dotyczącej zmian w udzielaniu licencji wieloterytorialnych na utwory muzyczne udostępniane w internecie. Dzisiaj przyjęto uchwałę w tej sprawie.

Za przyjęciem uchwały wyrażającej sprzeciw wobec projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego głosowało 445 posłów, jeden poseł był przeciw, czterech posłów wstrzymało się od głosu.

Wczoraj podczas debaty nad projektem uchwały Sejmu za jej przyjęciem opowiedziały się wszystkie kluby poselskie. Uznały, że projekt nowego prawa unijnego jest sprzeczny z zasadą pomocniczości, zgodnie z którą UE podejmuje działania wtedy, jeżeli rozwiązanie jakiejś kwestii nie jest możliwe na poziomie państw członkowskich.

bESVznuf

W projekcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady pojawiły się propozycje zwiększenia nadzoru nad organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, ujednolicenia reguł ich działania na poziomie unijnym oraz wprowadzenia ułatwień w pozyskiwaniu licencji na utwory muzyczne obowiązujących na terenie więcej niż jednego państwa członkowskiego.

Wątpliwości autorów projektu dyrektywy w stosunku do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi budzi m.in. kwestia administrowania przez niektóre z nich wynagrodzeniami pobieranymi w imieniu twórców. _ - Wyrażano zwłaszcza zastrzeżenia dotyczące ogólnej odpowiedzialności niektórych organizacji wobec swoich członków, a w szczególności zarządzania swoimi finansami _ - uzasadnia projektodawca. Chce on umożliwić podmiotom praw autorskich sprawowanie skuteczniejszej kontroli nad organizacjami zbiorowego zarządzania.

Projekt dyrektywy zakłada również zmiany w systemie udzielania licencji dotyczących praw do utworów muzycznych udostępnianych w internecie. UE jest zdania, że zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi powinno ewoluować _ w kierunku bardziej ponadnarodowych, być może ogólnounijnych, modeli udzielania licencji obejmujących terytoria wielu państw członkowskich _.

Według projektu dyrektywy, problem z uzyskaniem licencji na utwory muzyczne na terenie więcej niż jednego państwa członkowskiego prowadzi do rozdrobnienia unijnego rynku usług muzycznych świadczonych w internecie. Jak czytamy, _ w rezultacie utwory muzyczne twórców nie są tak szeroko rozpowszechniane na podstawie licencji lub nie przynoszą takich dochodów, jak można by tego oczekiwać _. Uniemożliwia to również, w ocenie KE, szeroki dostęp do repertuarów muzycznych o bardzo różnorodnym charakterze.

bESVznul

Projektodawca chce przeciwdziałać rozdrobnieniu rynku internetowych usług muzycznych ułatwiając pozyskanie licencji wieloterytorialnych. _ - Wyeliminowanie dotychczasowych ograniczeń ma zasadnicze znaczenie dla upowszechnienia legalnej oferty utworów muzycznych w internecie w UE _ - czytamy w dyrektywie.

Czytaj więcej w Money.pl
Burza w Sejmie: "Ta ustawa cofa nas do średniowiecza" _ Mamy do czynienia z "katokalipsą" _ - twierdzą jedni. Inni, że w Polsce będzie _ jak za Hitlera _.
Zapadła decyzja. Będą nowe opłaty za RTV Projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji przygotował Senat.
Idą zmiany w paszportach. To już pewne Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 431 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
bESVznuG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)