Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawieszenie posłów PiS. Sikorski komentuje

0
Podziel się:

- Sprawa Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego i Adama Rogackiego na pewno trafi do komisji etyki poselskiej - zapowiedział marszałek Sejmu.

Zawieszenie posłów PiS. Sikorski komentuje
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

- _ Sprawa Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego i Adama Rogackiego na pewno trafi do komisji etyki poselskiej _ - zapowiedział marszałek Sejmu. Czy będą dalsze konsekwencje, uzależniam od rzetelności i pełni wyjaśnień - dodał.

Chodzi o sprawę wyjazdu służbowego posłów do Madrytu, w związku z którym pojawiły się podejrzenia co do prawidłowości przy rozliczenia tej delegacji. Trzej posłowie zostali zawieszeni w prawach członków partii i klubu parlamentarnego PiS.

_ - Apeluję do posłów wszystkich klubów, aby działalność międzynarodową parlamentu traktować poważnie, a w tym konkretnym przypadku sprawa na pewno oprze się o komisję etyki poselskiej. Czy będzie miała jeszcze dalsze konsekwencje, zależeć będzie od rzetelności i pełni wyjaśnień, jakie złożą panowie posłowie, na co mają czas do środy. Wyciągnę też wnioski, jeśli chodzi o regulowanie rozliczeń posłów w tego typu przypadkach, tak aby taka bulwersująca sprawa nie mogła wydarzyć się w przyszłości _ - powiedział marszałek.

Jak dodał, pierwszym pomysłem, który będzie chciał wdrożyć w następstwie niejasności z wyjazdem posłów PiS, to zobowiązanie posłów deklarujących podróż samochodem na spotkania zagraniczne do pokazania paragonu z jednej stacji benzynowej po drodze. _ - Wtedy nikt nie będzie miał wątpliwości _ - podkreślił Sikorski.

Na pytanie, czy dojdzie do kontroli wcześniejszych wyjazdów wszystkich posłów, Sikorski odpowiedział, że należy zacząć od ustalenia faktów w tej konkretnej sprawie. Marszałek nie wykluczył też ewentualnego wniosku do prokuratury w sprawie wyjazdu posłów PiS. _ - To będzie zależało od rzetelności wyjaśnień i - krótko mówiąc - ich prawdziwości, jakie mam otrzymać do środy _ - zaznaczył.

Sikorski poinformował, że wyjazd, w tym ceny biletów, ma być szczegółowo opisany w odpowiedzi, której zażądał. Powiedział, że jeszcze nie widział biletów posłów, i otrzyma je w środę. Marszałek Sejmu odmówił komentarza w sprawie oceny decyzji o zawieszaniu posłów przez przewodniczącego partii Jarosława Kaczyńskiego. _ - To jest wewnętrzna sprawa Prawa i Sprawiedliwości _ - zaznaczył. _ Jak się deklaruje takie najwyższe standardy, to trzeba je utrzymywać _ - dodał.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna, odnosząc się do sprawy posłów PiS ocenił w sobotę, że jest to _ nie do zaakceptowania i kompromituje PiS _. _ - Na pewno będą tego konsekwencje, także jeśli chodzi o wynik wyborczy _ - ocenił. Według Schetyny, posłowie skompromitowali nie tylko siebie, ale też parlament. _ - To trzeba wyjaśnić i przede wszystkim powiedzieć bardzo wyraźnie - to musi zrobić prezes Kaczyński, rozstać się z nimi _ - dodał.

Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę, że będzie się domagał usunięcia z partii trzech posłów podejrzewanych o nadużycia w związku z podróżą służbową do Madrytu. _ - Coś takiego jak nadużycia związane z groszem publicznym, czyli wspólnym groszem, są absolutnie nie do przyjęcia _ - ocenił. Dodał, że zaproponuje, by sprawę wydalenia posłów z partii załatwić poprzez komitet polityczny. _ - To powinno być załatwione naprawdę w ciągu najbliższych kilku dni _ - zaznaczył. Dodał, że nie wie jednak, czy decyzja w tej sprawie zostanie podjęta jeszcze przed wyborami.

SLD zapowiedziało, że zwróci się do marszałka Sejmu o przeprowadzenie audytu dotyczącego aktywności wszystkich członków polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest oświadczenie Hofmana, Kamińskiego i Rogackiego. Jak się tłumaczą? Jarosław Kaczyński stwierdził, że będzie się domagał usunięcia wszystkich posłów z partii.
Hofman, Kamiński i Rogacki zawieszeni Posłowie PiS muszą tłumaczyć się ze służbowego wyjazdu do Madrytu.
Rosja o wypowiedzi Sikorskiego: "Skandal" Sikorski wywołał polityczną burzę swoją wypowiedzią dla amerykańskiego portalu Politico.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)