Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarzuty w śledztwie dotyczącym działalności parabankowej Socket Resources

0
Podziel się:

Według prokuratora w sprawie może być poszkodowanych od 200 do 300 osób.

Zarzuty w śledztwie dotyczącym działalności parabankowej Socket Resources
(arrakasta - Fotolia.com)

Zarzuty dotyczące naruszenia prawa bankowego i nieprawidłowego rozporządzenia powierzonym mieniem postawiła jednej osobie płocka Prokuratura Okręgowa w śledztwie badającym działalność parabankową Socket Resources. Poszkodowanych może być ponad 200 osób.

Jak poinformował dziś szef płockiej Prokuratury Okręgowej Waldemar Osowiecki, nie jest wykluczone, że zarzuty związane z działalnością Socket Resources zostaną przedstawione kolejnym osobom.

Według prokuratora Osowieckiego w sprawie może być poszkodowanych od 200 do 300 osób, które wnosiły do Socket Resources od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. zł, a zdarzało się, że było to nawet ponad 200 tys. zł.

_ - Wpłacającymi byli poważni inwestorzy, często przedsiębiorcy, wnoszący duże kwoty pieniędzy. Wpłat dokonywali na określone konta pod zabezpieczenie w złotych monetach w zamian za prowizje miesięczne i roczną. Złote monety faktycznie były deponowane, ale okazało się, że w konkretnych transakcjach ich wartość była wielokrotnie zaniżona w stosunku do wpłat _ - wyjaśnił Osowiecki.

Dodał, że osoba, której postawiono w tej sprawie zarzuty, była związana z polskim biurem Socket Resources. W związku ze śledztwem zabezpieczono i sprawdzono złote monety, w większości wybijane jako numizmaty kolekcjonerskie, które znajdowały się w depozycie.

Za prowadzenie bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób, w tym m.in. fizycznych i prawnych, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, grozi grzywna do 5 mln zł i kara pozbawienia wolności do lat 3.

Z kolei za doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub powierzonym mieniem poprzez wprowadzenie tej osoby w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

W sprawie działalności Socket Resources płocka prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo od początku 2013 r. Sprawa trafiła tam po decyzji warszawskiej prokuratury apelacyjnej.

Firma została zarejestrowana w Szwajcarii jako Socket Resources GmbH. Socket Resources GmbH biuro operacyjne w Polsce z siedzibą w Warszawie znajduje się na liście podmiotów, które nie posiadają zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem

Czytaj więcej w Money.pl
Marcin P. zostaje w areszcie - zdecydował sąd Postanowienie o dalszym pobycie biznesmena w areszcie ogłosił sąd w Gdańsku. Zarówno uzasadnienie tej decyzji, jak i wcześniejsza rozprawa ws. przedłużenia aresztu dla Marcina P., były niejawne.
Kara śmierci za prowadzenie parabanku Lin Haiyan zgromadziła od znajomych, krewnych i współpracowników łącznie 640 mln juanów, czyli około 100 mln dolarów.
Sprzedali atrakcyjny apartament po parabanku Na sprzedaż wystawiono również kamienice, apartamenty i lokale użytkowe o wartości 14,7 mln zł.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)