Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamieszki we Francji. Media: będą kolejne akty agresji

0
Podziel się:

Dwie noce palenia samochodów i zamieszek w Trappes przypomniały Francuzom wydarzenia z 2005 roku, gdy trwające wiele tygodni starcia z policją zakończyły się dopiero po ogłoszeniu przez rząd stanu wyjątkowego.

Zamieszki we Francji. Media: będą kolejne akty agresji
(ABACA/EAST NEWS)

Zamieszki, które wybuchły we Francji, gdy policja chciała sprawdzić kobietę noszącą nikab, dowodzą, że w każdej chwili może dojść do rozruchów tam, gdzie islam, bezrobocie i poczucie wykluczenia tworzą mieszankę wybuchową - piszą francuskie i brytyjskie media.

Wystarczyły dwie noce zamieszek w Trappes w pobliżu Wersalu, by _ cała Francja zamarła w napięciu _ - pisze brytyjski _ The Economist _, komentując starcia młodych ludzi z policją wywołane zatrzymaniem mężczyzny, który zaatakował policjanta i próbował go dusić, gdy ten chciał skontrolować jego żonę zakrywającą twarz nikabem.

Francuzi zdają sobie sprawę, że _ toksyczna mieszanka radykalnego islamu, bezrobocia i pretensji może wywołać w każdej chwili kolejne akty agresji w zamieszkanych głównie przez imigrantów francuskich banlieues (przedmieściach) _ - pisze najnowszy _ Economist _.

Trappes jest jednym z takich ognisk biedy _ z dużą populacją muzułmanów, którzy mają za sobą historię (wspierania) twardej, salafickiej wersji islamu, bacznie obserwowanej przez francuski wywiad od wielu lat _ - wyjaśnia brytyjski tygodnik.

_ Financial Times _ zwraca uwagę, że wydarzenia w Trappes utrudniają prezydentowi Francois Hollande'owi jego kampanię optymizmu.

Hollande stara się przekonać światowe rynki, że Francja wróciła na drogę wzrostu gospodarczego i jest w dobrej kondycji, podczas gdy niedawne zamieszki dowodzą, że kraj ten może jeszcze ucierpieć z powodu nierozwiązanych napięć etnicznych, religijnych i społecznych.

Jak radzić sobie z tą zapalną mieszanką nie wie do końca nikt; nawet rządzący socjaliści nie mówią w tej sprawie jednym głosem. Minister spraw wewnętrznych Manuel Valls przyjął twarde stanowisko od początku wydarzeń w Trappes. Premier Jean-Marc Ayrault czekał pięć dni z potępieniem agresywnych reakcji muzułmańskich mieszkańców Trappes - przypomina _ FT _.

_ Le Figaro _ cytuje opinię rzecznika deputowanych centrowej partii UDI (Union des democrates et independants - Unia Demokratów i Niezależnych) Jean-Christophe'a Lagarde'a, który zarzuca socjalistom kompletny _ brak polityki _ wobec wybuchowych _ dzielnic odrzucenia _, które _ płoną przy najmniejszym pretekście _ - powiedział Lagarde.

Dwie noce palenia samochodów i zamieszek w Trappes (około 30 km na zachód od stolicy Francji) przypomniały Francuzom wydarzenia z 2005 roku, gdy trwające wiele tygodni starcia z policją, palenie samochodów i budynków publicznych zakończyły się dopiero po ogłoszeniu przez rząd stanu wyjątkowego. Przypadkowa śmierć dwóch młodych muzułmanów wywołała wówczas falę przemocy, która uzmysłowiła Francuzom, jak trudna jest chwilami koabitacja z drugą największą w tym kraju grupą etniczną, czyli imigrantami pochodzącymi z Maghrebu, krajów arabskich i Afryki Północnej.

Nawet drobne nieporozumienia związane z egzekwowaniem zakazu zasłaniania twarzy ubiorem, np. burką czy nikabem, w miejscach publicznych mogą się nałożyć na nierozwiązane napięcia o podłożu religijnym i społecznym i wywołać kolejne brutalne protesty w dzielnicach imigrantów.

_ Jak można jeszcze akceptować w naszym kraju to, że 10 proc. francuskiej populacji mieszka w wybuchowych dzielnicach, w których koncentruje się nędza? _ - pyta Lagarde, odnosząc się do przedmieść zamieszkanych przeważnie przez muzułmanów.

O ile socjaliści i UDI dopatrują się przyczyn niepokojów rodzących się w biednych dzielnicach imigrantów w napięciach społecznych, o tyle prawica, a zwłaszcza ultraprawicowy Front Narodowy uważają je za pochodną trudności z kulturową integracją imigrantów muzułmanów.

Podczas ostatniej kampanii prezydenckiej były prezydent i ówczesny kandydat centroprawicowej UMP Nicolas Sarkozy na pytanie: _ Czy wielokulturowość okazała się we Francji porażką? _ odparł: _ Tak, to oczywiste _.

Szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen nazywa wręcz obecność muzułmanów we Francji i ich _ ostentacyjne _, publiczne modlitwy _ okupacją _ kraju.

Brytyjskie media oskarżają Francuzów o niechęć i rasizm w odniesieniu do arabskich imigrantów, ale _ Economist _ wyjaśnia, że przynajmniej zakaz zasłaniania twarzy jest raczej _ wyrazem wiary Francji w laickość (państwa) _ i cieszy się poparciem zarówno lewicy jak i prawicy.

Ponadto wiele francuskich muzułmanek zaaprobowało zakaz noszenia burki i nikabu, ponieważ w krajach Afryki Północnej, która ma historyczne związki z Francją, nie obowiązywał nakaz zasłaniania twarzy, który - jak pisze _ Economist _ - _ stał się teraz politycznym komunikatem, jeśli nie wręcz instrumentem tych, którzy chcą narzucić (muzułmanom) konserwatywną wersję islamu _.

Zakaz noszenia burki i nikabu nie bywał jak dotąd źródłem poważnych konfliktów we Francji, w której mieszka 5-6 mln muzułmanów.

W Trappes to właśnie próba sprawdzenia tożsamości kobiety noszącej nikab wywołała zamieszki. _ Ale Francja ma mnóstwo takich przedmieść, które mogą się stać punktami zapalnymi (...) i to z powodów wykraczających poza kwestię islamu _ - konkluduje _ Economist. _

Czytaj więcej w Money.pl
Gorąca noc w Paryżu. Petardy i gaz łzawiący Kilkudziesięciu młodych ludzi zgromadziło się pod komisariatem w Trappes i obrzucało stróży prawa petardami. Władze rozmieściły oddziały prewencji, w odwodach stało 20 furgonów policyjnych i oddział uzbrojony w gaz łzawiący.
Druga noc zamieszek na przedmieściach Protesty mają związek z egzekwowaniem we Francji zakazu zakrywania twarzy, m.in. muzułmańskimi zasłonami.
Francja: to będzie długa walka o rodzinę _ Będziemy kontynuować walkę wszędzie we Francji! (...) Nie odpuścimy nigdy, nigdy, nigdy - _ ogłosiła w Paryżu szefowa ruchu Manifestacja dla wszystkich

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)