Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamachowcy z Bostonu. Tamerlan rozmawiał o dżihadzie z matką

0
Podziel się

Według CBS, władze amerykańskie dowiedziały się kilka dni temu o rozmowie matki ze starszym braci, którzy dokonali zamachu w trakcie maratonu w Bostonie.

Zamachowcy z Bostonu. Tamerlan rozmawiał o dżihadzie z matką
(PAP/EPA)
bEsfqkrV

Starszy z braci Carnajewów - Tamerlan wspominał w 2011 r. w rozmowie telefonicznej z matką - Zubeidat (na zdj. z lewej) o _ dżihadzie _, czyli świętej wojnie - poinformowała wczoraj telewizja CBS. Rozmowa został zarejestrowana przez służby rosyjskie, które poinformowały o niej Amerykanów.

Według CBS, powołującej się na anonimowe źródła, władze amerykańskie dowiedziały się o tej rozmowie kilka dni temu. Prokurator generalny USA Eric Holder oświadczył, że _ sprawa jest w toku _ i nie może jej komentować. Rzecznik FBI również odmówił komentarzy podobnie jak strona rosyjska.

Nieżyjący już Tamerlan był starszym z braci Carnajewów, którzy podejrzani są o dokonanie 15 kwietnia zamachów terrorystycznych w Bostonie. Zginęły w nich 3 osoby a ponad 260 zostało rannych. Tamerlan zginął podczas strzelaniny z policją a młodszy Dżohar został zatrzymany. Władze federalne postawiły mu zarzut użycia broni masowej zagłady za co grozi mu kara śmierci.

bEsfqkrX

Zdaniem Associated Press, gdyby FBI wiedziało o tej rozmowie wcześniej, to być może przyjrzałoby się bliżej rodzinie Carnajewów. Strona rosyjska poinformowała wówczas FBI, że podejrzewa, iż Tamerlan i jego matka Zubeidat są religijnymi ekstremistami. Według AP, nie dysponując dodatkowymi informacjami, FBI przeprowadziło rutynowe śledztwo i zamknęło sprawę w czerwcu 2011 r.

Reuter powołując się źródła bliskie prowadzących śledztwo, informuje, że Tamerlan Carnajew figurował na wysoce poufnej liście ok. 500 tys. osób uważanych przez władze federalne USA za potencjalnie zagrożenie.

Postępowanie FBI w tej sprawie krytykowane jest przez wielu wpływowych kongresmenów, którzy zarzucają śledczym niezachowanie należytej staranności.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamachowcy z Bostonu planowali kolejny atak Postanowili dotrzeć na Manhattan i tam na Times Square odpalić pozostałe bomby.
Przesłuchają rodziców zamachowców Delegacja ambasady USA w Moskwie udała się do Dagestanu, by przesłuchać rodziców dwóch braci Carnajewów, podejrzanych o zamach.
To zabawka odpaliła bomby w Bostonie Dwie bomby, które wybuchły w czasie maratonu w Bostonie, zostały zdetonowane zdalnie za pomocą urządzenia umożliwiającego zdalne sterowanie zabawkowymi samochodami.
bEsfqksy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)