Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamach w afganistanie
13.12.2014 13:10

Zamach w Afganistanie. Zastrzelono ważnego urzędnika Sądu Najwyższego

Dwóch mężczyzn jadących na motorze zastrzeliło urzędnika, gdy ten wychodził ze swego domu do samochodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wysoki rangą przedstawiciel afgańskiego Sądu Najwyższego został zastrzelony w stolicy Afganistanu, Kabulu, przez uzbrojonych napastników - poinformowały władze w tym kraju. Do zamachu przyznali się talibowie.

Celem zamachu był szef sekretariatu Sądu Najwyższego Atikullah Rawufi. Jak poinformował szef wydziału śledczego stołecznej policji, do ataku doszło niedaleko domu Rawufiego, w północno-zachodniej części Kabulu.

Według znajomego Rawufiego dwóch mężczyzn jadących na motorze zastrzeliło urzędnika, gdy ten wychodził ze swego domu do samochodu. Rozmówca agencji Associated Press zastrzega anonimowość w obawie przed odwetem ze strony zamachowców.

W ostatnim czasie w Kabulu prawie codziennie dochodzi do zamachów. Talibowie nasilili ataki m.in. na afgańską armię i policję, aby podkopać autorytet wspieranego przez Zachód rządu i osłabić siły afgańskie w czasie, gdy większość zagranicznych oddziałów przygotowuje się do wycofania się z kraju z końcem roku.

W zeszłym tygodniu na wspólnej konferencji prasowej w Kabulu z afgańskim prezydentem Aszrafem Ghanim ustępujący szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział, że zrezygnowano z wcześniejszego planu zredukowania liczby żołnierzy USA do 9800 do końca br. Stany Zjednoczone utrzymają w Afganistanie przez kilka pierwszych miesięcy 2015 r. do 10 800 żołnierzy. Dopiero potem wznowią ich wycofywanie, po którym liczba żołnierzy USA w tym kraju będzie liczyć 5,5 tysiąca pod koniec przyszłego roku.

Talibowie kategorycznie sprzeciwiają się pozostawieniu w kraju kontyngentu NATO i odmawiają podjęcia negocjacji pokojowych w rządem centralnym w Kabulu; rosną więc obawy, że Afganistan ogarnie nowa fala przemocy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamykają naszą ambasadę. Jaka przyczyna? Termin zawieszenia działalności polskiej placówki był uzależniony od tempa wycofywania się polskiego kontyngentu z Afganistanu.
Ciężkie walki z talibami o brytyjską bazę Jak informują lokalne władze, do tej pory w starciach zginęło już 10 żołnierzy oraz 32 talibów, a walki wciąż trwają. Żołnierze twierdzą, że rebelianci atakują bazę z kilku stron równocześnie.
Atak kamikaze w najlepiej strzeżonym budynku Szef policji w Kabulu cudem uniknął śmierci.
Tagi: zamach w afganistanie, talibowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz