Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zaginięcie Madeleine McCann. Śledztwo startuje od początku

0
Podziel się

Prowadzący dochodzenie podkreślił, że zeznania świadków i wiele poszlak rzucają nowe światło na sprawę zaginięcia dziewczynki.

Rysopis podejrzanego
Rysopis podejrzanego (PAP/EPA/METROPOLITAN POLICE)
bEqALPiZ

Ponad sześć lat po tajemniczym zaginięciu Madeleine McCann, brytyjska policja zapewniła, że nie ustaje w poszukiwaniach dziewczynki. Scotland Yard opublikował kolejne portrety pamięciowe mężczyzn, którzy mieli być widziani w pobliżu miejsca, gdzie zaginęła.

aktualizacja: 12:24

- _ Właściwie zaczęliśmy śledztwo od nowa, z zupełnie nowym spojrzeniem na sprawę _ - powiedział w programie stacji telewizyjnej BBC prowadzący dochodzenie Andy Redwood. Podkreślił, że zeznania świadków i wiele poszlak rzucają nowe światło na sprawę zaginięcia małej Maddie.

bEqALPjb

Nadzieję na przełom w śledztwie mają także rodzice dziewczynki. _ - Jesteśmy pełni nadziei i optymizmu _ - powiedział w programie BBC ojciec Maddie McCann. Przez pewien czas, tuż po zaginięciu dziewczynki, w kręgu podejrzeń byli także jej rodzice, Gerry i Kate McCann.

Policja poszukuje mężczyzny, który - według świadków - wieczorem 3 maja 2007 roku w portugalskim kurorcie Praia da Luz niósł w kierunku plaży dziecko w wieku 3-4 lat. Dziecko miało jasne włosy i było prawdopodobnie w piżamie. Poszukiwany mężczyzna miał od 20 do 40 lat i był średniego wzrostu.

Madeleine McCann miała trzy lata, gdy zaginęła z hotelu w Portugalii, gdzie razem z rodzicami była na wakacjach.

Scotland Yard opublikował portrety pamięciowe dwóch mężczyzn o jasnych włosach, którzy byli widziani feralnego wieczoru w pobliżu hotelu, gdzie mieszkali państwo McCann. Nie wykluczone, że może chodzić o jednego i tego samego człowieka. Policja nie podała, czy ci mężczyźni poszukiwani są jako podejrzani czy też jako świadkowie w sprawie Maddie McCann.

bEqALPjh

Nowe tropy w sprawie

Wczoraj też w brytyjskiej telewizji pokazano rekonstrukcję zdarzeń z zaginięcia Madeleine w 2007 roku. Po emisji policja brytyjska otrzymała ponad 300 zgłoszeń telefonicznych i 170 e-maili w tej sprawie.

- Odzew był _ bezprecedensowy _ - powiedział Joe Mather z programu telewizyjnego BBC Crimewatch. Podkreślił, że wiele osób, które skontaktowały się z policją, to obywatele brytyjscy, którzy przebywali w portugalskim kurorcie Praia de Luz w chwili zaginięcia tam trzyletniej wówczas dziewczynki.

Rekonstrukcja trwała około 25 minut i odtwarzała prawdopodobny łańcuch zdarzeń prowadzących do zaginięcia dziewczynki oraz inne fakty mogące mieć z nim związek. Pokazano dwa portrety pamięciowe mężczyzny widzianego wieczorem 3 maja 2007 roku, niosącego dziecko o jasnych włosach.

bEqALPji

_ - Otrzymaliśmy wiele nazwisk mężczyzny widzianego około godz. 22 tego dnia. Były one różne, ale wielu świadków podawało to samo nazwisko _ - powiedział Mather.

Rekonstrukcję opracowano, gdy policja przyjęła nową hipotezę w sprawie czasu, w jakim zaginęła dziewczynka. Obecnie sądzi, że stało się to około godz. 22 - mniej więcej godzinę później, niż dotychczas zakładano.

Śledczy poszukują informacji o kilku mężczyznach widzianych w pobliżu apartamentu rodziny McCann. W nowej wersji wydarzeń policja zwróciła uwagę na czterokrotny wzrost liczby włamań w kurorcie pomiędzy styczniem a majem 2007 roku. Bada też trop związany z osobami rzekomo zbierającymi datki na cele charytatywne i w związku z tym w rekonstrukcji pokazano portrety pamięciowe dwóch Portugalczyków.

Hipotez dotyczących motywów uprowadzenia dziewczynki jest obecnie kilka. _ Interpretacja dowodów, jakimi obecnie dysponujemy, nosi wszelkie cechy zaplanowanego porwania _ - powiedział w poniedziałek inspektor Andy Redwood. Jednak inna hipoteza mówi o tym, że dziewczynka przeszkodziła włamywaczom, którzy weszli do apartamentu.

bEqALPjj

Rekonstrukcja zostanie w tym tygodniu pokazana w Holandii, Niemczech i Irlandii, ponieważ turyści z tych krajów przebywali w Praia de Luz w maju 2007 roku - podał portal BBC News.

W połowie 2008 roku prokuratura Portugalii umorzyła śledztwo w sprawie zaginięcia Madeleine z możliwością wznowienia go, jeśli pojawią się nowe dowody. Pod presją rodziców zaginionej i premiera Davida Camerona brytyjska policja powróciła do śledztwa w 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Londyn: późniejsze prawo jazdy dla młodzieży W Wielkiej Brytanii rząd rozważa kilka wariantów ograniczeń praw młodych kierowców na drogach
Tysiące obywateli UE bez pracy na Wyspach Wielka Brytania utrzymuje ponad 600 tysięcy bezrobotnych obywateli państw Unii Europejskiej - wynika z raportu sporządzonego na zamówienie KE.
Spór o regulację brytyjskiej prasy. Afera... W Wielkiej Brytanii na nowo rozgorzał spór o mechanizmy regulacji prasy, skompromitowanej serią skandali podsłuchowych, korupcyjnych i głośnymi przypadkami łamania granic prywatności.
bEqALPjC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)