Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zaciekłe walki na wschodzie Ukrainy. Zginęło co najmniej 64 bojówkarzy

0
Podziel się

W ciągu ostatniej doby na wschodzie zginęło 4 ukraińskich żołnierzy, a 32 zostało rannych.

Na zdjęciu ochotnicy z ukraińskiego batalionu Azow <br>przed wyruszeniem na front
Na zdjęciu ochotnicy z ukraińskiego batalionu Azow <br>przed wyruszeniem na front (PAP/EPA)
bEifnrHF

Ukraińskie wojska prawie całkowicie wyparły prorosyjskich separatystów z terenu lotniska w Doniecku - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko. Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zaprzeczają.

Aktualizacja 19:55

_ - Co najmniej od dwóch dni przedstawicieli sił zbrojnych Ukrainy na terenie lotniska nie ma. Podejmowane są próby kontratakowania, jednak jak dotąd nie zakończyły się one powodzeniem _ - oświadczył przedstawiciel DRL w grupie kontaktowej ds. Donbasu Denis Puszylin, którego wypowiedź przytoczyła rosyjska niezależna telewizja Dożd.

bEifnrHH

Wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko oznajmił, że _ ukraińskie wojska prawie całkowicie wyparły prorosyjskich separatystów z terenu lotniska w Doniecku _.

Zaznaczył też, że od soboty ugrupowania separatystów ostrzeliwały dzielnice mieszkalne Doniecka i położonych obok miejscowości. Tak było m.in. w Artemiwsku, mieście Marjinske i Jasynuwata, a także w rejonie Popasnej w obwodzie ługańskim.

Andrij Łysenko powiedział, że w wyniku operacji terytorium w pobliżu lotniska jest znowu w rękach Ukraińców, czyli - jak podkreślił - sytuacja wróciła do stanu poprzedniego. Jego zdaniem oznacza to, że ukraińska armia nie naruszyła 12-punktowego porozumienia o rozejmie, podpisanego we wrześniu w Mińsku przez władze ukraińskie i przywódców separatystów.

Ofensywa ukraińskiej armii na tereny w pobliżu donieckiego lotniska rozpoczęła się przed południem. Doradca prezydenta Jurij Biriukow twierdzi, że wojsko otrzymało rozkaz ostrzeliwania bojówkarzy w jednym z sektorów przyległych do lotniska.Walki toczyły się też w pobliskich miejscowościach. Mieszkańcy miejscowości Piaski koło portu lotniczego i obecni tam dziennikarze, w tym współpracownik Polskiego Radia Paweł Pieniążek, twierdzą, że wcześniej nigdy nie było aż tak zmasowanego ataku sił prorosyjskich, który nastąpił w odpowiedzi na ukraińską ofensywę.

bEifnrHN

W ciągu ostatniej doby na wschodzie zginęło 4 ukraińskich żołnierzy, 32 zostało rannych.

_ Godzina 8.01 (7.01 w Polsce). - Można już powiedzieć, że zgrupowanie naszych wojsk w sektorze B otrzymało rozkaz i otworzyło zmasowany ogień na znane pozycje separatystów _ - napisał Biriukow na swoim Facebooku._ - Utrzymywaliśmy rozejm, tak? Pokazywaliśmy, że jesteśmy zainteresowani spokojnym uregulowaniem (sytuacji), tak? Więc dziś pokażemy, jak mocno możemy dać po zębach _ - dodał.

Żołnierze wycofują broń z Ługańska. Zobacz materiał wideo

Lotnisko w ogniu

Wcześniej doradca prezydenta informował, że z donieckiego lotniska, o które trwają walki, udało się wywieźć 3 zabitych ukraińskich żołnierzy i 23 rannych. Według niego, z podsłuchanych rozmów separatystów przez krótkofalówki wynika, że zginęło co najmniej 64 bojówkarzy.

bEifnrHO

Około siódmej rano rozpoczął się ostrzał miejscowości Pisky oddalonej około dwóch kilometrów od lotniska. Strona ukraińska prowadzi ostrzał pozycji separatystów w Doniecku i w okolicach miasta. Obie strony wykorzystują między innymi wyrzutnie GRAD i moździerze.

Przed południem ruszyła ofensywa sił ukraińskich - armia i bataliony ochotnicze z użyciem czołgów, transporterów opancerzonych i piechoty ruszyły w stronę donieckiego lotniska. Walki toczą się w pobliskich miejscowościach. W rezultacie walk dochodzi do licznych zniszczeń. W wielu miejscach widać słupy dymu.

Ofensywa ma na celu wsparcie sił ukraińskich wciąż kontrolujących część donieckiego lotniska i wyparcie separatystów, którzy w ostatnich dniach zajęli niektóre z pięter nowego terminalu.

bEifnrHP

Także wczoraj niemal cały dzień trwały walki w Zagłębiu Donieckim. Bojówkarze atakują nie tylko pozycje ukraińskich wojsk, ale także obiekty cywilne. Ostrzelano zakłady przemysłowe w Awdijiwce w obwodzie donieckim i Popasną w obwodzie ługańskim. W tej ostatniej miejscowości zginęła 1 osoba, 4 zostały ranne.

Czytaj więcej w Money.pl
Donieck w ogniu. Walki w okolicach lotniska Sztab Generalny potwierdza, że sytuacja jest trudna i zapewnia, że wojsko pomaga broniącym się żołnierzom, między innym, prowadząc ostrzał artyleryjski bojówkarzy.
Walki w Donbasie. Moździerze i rakiety Rzecznik sztabu operacji antyterrorystycznej informował: Nielegalne ugrupowania zbrojne prowokowały nasze siły zbrojne.
Zawieszenie broni na Ukrainie? Rozmowy Poniedziałkowe spotkanie w Doniecku, zainicjowane przez stronę ukraińską, zaplanowano na godzinę 10.
bEifnrIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)