Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachód kontra Rosja w sprawie Ukrainy

0
Podziel się:

Zachód utracił nadzieje na konstruktywną współpracę z Rosją.

Zachód kontra Rosja w sprawie Ukrainy
(PAP/EPA)

Tegoroczne wydarzenia na Ukrainie pokazały prawdziwą twarz Rosji - mówią eksperci. Aneksja Krymu i wojna hybrydowa w Donbasie sprawiły, że Moskwa stała się obiektem międzynarodowej krytyki, a Zachód w odpowiedzi na agresywną politykę obłożył Rosję sankcjami.

Chociaż przed rosyjskim imperializmem niektórzy zachodni politycy i eksperci ostrzegali już od kilku lat, to dopiero rok 2014 odsłonił prawdziwe intencje Władimira Putina. Jak podkreśla Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich, w minionym roku zachód utracił nadzieje na konstruktywną współpracę z Rosją.

Władimir Putin pod koniec lutego zapewniał, że Rosja nie ma nic wspólnego z zielonymi ludzikami na Krymie. Po kilku tygodniach przyznał, że to rosyjskie wojska opanowały półwysep. Okupacja Krymu stała się faktem.

Zachód mówił o sankcjach, ale wprowadzał je dość niemrawo. Potem zielone ludziki pojawiły się w ukraińskim Zagłębiu Donieckim. Kijów alarmował, że to Rosja wspiera rebelię swoimi żołnierzami i bronią, a rosyjskie rakiety strącały ukraińskie samoloty.

17 lipca takie rakiety trafiły w malezyjski Boeing 777 z 295 osobami na pokładzie. Wówczas, jak podkreśla Adam Eberhardt, konflikt na wschodzie Ukrainy stał się ważny w oczach zachodniej opinii publicznej.

Zachód zareagował sankcjami, co w połączeniu z dekoniunkturą na rynku ropy naftowej spowodowało spore problemy finansowe w samej Rosji. Wielu ekspertów jest jednak zdania, że to nie zatrzyma Putina, a Kreml nie zrezygnuje z dalszych prób destabilizacji Ukrainy, a być może i innych państw regionu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska misja rozpoznawcza na Ukrainie Zebrane informacje mają być pomocą przy podejmowaniu decyzji o ewakuacji obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia z terenów zajętych przez prorosyjskich bojowników.
Siemoniak: "Chcemy baz NATO w Polsce" _ - Zachód musi zbudować system trwałego reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jedyne wyjście _ - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak.
Rosyjski konwój na noc pozostanie w obwodzie rostowskim. Co potem? _ Ruch kolumny zostanie zablokowany wszystkimi siłami _ - grozi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.
Berlusconi broni Rosji. "To było nierozważne" Wykluczenie Rosji z grona G8 nie podoba się Silvio Berlusconiemu
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)