Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Yingluck Shinawatra, była premier Tajlandii pójdzie do więzienia? Grozi jej 10 lat

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy postanowi 19 marca, czy zająć się tą sprawą. W ramach rządowego programu dotacji rolnikom płacono za ryż powyżej cen rynkowych. Program kosztował państwo równowartość miliardów dolarów.

Yingluck Shinawatra, była premier Tajlandii
Yingluck Shinawatra, była premier Tajlandii (Gerd Seidel/wikimedia/CC BY-SA 3.0)
bETorbVh

Prokuratur generalny Tajlandii oskarżył w czwartek byłą premier Yingluck Shinawatrę o zaniedbania w sprawie rządowego programu dotacji dla plantatorów ryżu, za co odsuniętej w 2014 roku od władzy polityk grozi 10 lat więzienia.

Sąd Najwyższy postanowi 19 marca, czy zająć się tą sprawą. W ramach rządowego programu dotacji rolnikom płacono za ryż powyżej cen rynkowych. Program kosztował państwo równowartość miliardów dolarów.

Rządząca Tajlandią junta rozważa także wszczęcie cywilnego postępowania przeciwko byłej premier, by w związku z subsydiami domagać się od niej zwrócenia państwu równowartości ok. 18 mld USD.

bETorbVj

Yingluck, pierwsza kobieta premier w historii Tajlandii, została pozbawiona władzy przez Trybunał Konstytucyjny w związku z nadużywaniem władzy i naruszeniem ustawy zasadniczej kilka dni przed przeprowadzeniem przez armię bezkrwawego zamachu stanu w maju 2014 roku. Doszło do niego po miesiącach ulicznych demonstracji i okupowaniu przez protestujących budynków rządowych.

Na początku stycznia br. Yingluck otrzymała pięcioletni zakaz działalności politycznej, gdy parlament uznał ją za winną zaniedbań w związku z dotacjami dla plantatorów ryżu.

W czwartek byłej premier nie było w Sądzie Najwyższym w Bangkoku, ale jej adwokat Norawit Larlaeng zapewniał, że wbrew plotkom nie zamierza ona uciec z królestwa.

W styczniu Yingluck broniła swej polityki dotacji dla rolników, uznając, że dopłaty stanowiły niezbędną pomoc dla najbiedniejszych producentów ryżu, którzy wcześniej nie otrzymywali pomocy od państwa.

bETorbVp

Yingluck odniosła przytłaczające zwycięstwo w wyborach w 2011 roku m.in. właśnie dzięki poparciu rolników z północy i północnego wschodu, którzy korzystali z subsydiów. Program okazał się jednak katastrofalny od strony ekonomicznej i sprawił, że w państwowych magazynach zalegały tony niesprzedanego ryżu.

Eksperci oceniają, że celem najnowszych działań prokuratury jest wyeliminowanie na stałe z polityki klanu Shinawatrów - Yingluck oraz jej brata Thaksina, których partie wygrały wszystkie wybory od 2001 roku, ale z powodu decyzji sądów lub zamachów stanu tylko raz sprawowały władzę przez pełną kadencję.

W Tajlandii dochodzi do politycznych zawirowań od kiedy Thaksin - także były premier - został odsunięty od władzy w wyniku poprzedniego puczu z 2006 roku. Mieszkający obecnie w Dubaju Thaksin nadal ma wielki wpływ na tajlandzką politykę, a Yingluck była postrzegana jako reprezentantka jego interesów.

Tajlandczycy dzielą się na przeciwników i zwolenników Shinawatrów. Ci ostatni oskarżają sądy o popieranie elit, stronniczość oraz wydawanie wyroków na niekorzyść urzędników lojalnych wobec Thaksina.

bETorbVq

Jak pisze agencja Reutera, rządy generałów przyniosły w Tajlandii pewną stabilność, ale juncie na razie nie udało się zmniejszyć głęboko zakorzenionych podziałów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/m306185.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;konstytucyjny;tajlandii;usunal;premier;ze;stanowiska,194,0,1529282.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Premier Tajlandii usunięta ze stanowiska Tymczasowo na stanowisku tym zastąpił ją minister handlu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m154235.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/oskarzana;o;naduzycie;wladzy;premier;jestem;niewinna,246,0,1528566.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tajlandzka premier: "Jestem niewinna" Yingluck Shinawatra jest oskarżana o nadużycie władzy, oświadczyła przed Trybunałem Konstytucyjnym, że jest niewinna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/m326873.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja-w-tajlandii-aresztowano-mezczyzne,64,0,1688640.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obraził króla na Facebooku, trafił do aresztu Pongsak Sribunpheng złamał prawo zabraniające obrażania monarchy oraz związane z tym prawo dotyczące przestępczości komputerowej.
bETorbVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)