Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny Tajlandii usunął premier ze stanowiska

0
Podziel się:

Tymczasowo na stanowisku tym zastąpił ją minister handlu.

Trybunał Konstytucyjny Tajlandii usunął premier ze stanowiska
(PAP/EPA)

Trybunał Konstytucyjny Tajlandii uznał premier Yingluck Shinawatrę (na zdjęciu) za winną nadużycia władzy i tym samym naruszenia ustawy zasadniczej i usunął ją z urzędu. Tymczasowo na stanowisku tym zastąpił ją minister handlu Niwattumrong Boonsongpaisan.

[Aktualizacja godzina 12:54]

- _ Premier Yingluck nie może dłużej sprawować urzędu _ - oświadczył prezes trybunału Charoon Intachan, który odczytał orzeczenie. _ Sędziowie jednomyślnie orzekli, że Yingluck nadużyła swego stanowiska _ - dodał. Jego wystąpienie było transmitowane w tajlandzkiej telewizji.

Oskarżenie o nadużycia dotyczyło przeniesienia, po dojściu do władzy Yingluck w 2011 roku, szefa rady bezpieczeństwa narodowego Thawila Pliensri na inne stanowisko. Posunięcie to miało być korzystne dla samej Yingluck i - według trybunału - nielegalne, naruszające konstytucję. _ Oskarżona działała dla własnych korzyści politycznych, przeniesienie _(funkcjonariusza ze stanowiska) _ nie było w interesie państwa _ - argumentował Charoon.

Trybunał uznał również za współwinnych dziewięciu ministrów, nie precyzując jednak, o kogo dokładnie chodzi. Wraz z szefową rządu zostali oni usunięci ze swych stanowisk. Tajlandzki rząd liczy 35 resortów.

Ministrowie niezamieszani w aferę z miejsca ogłosili powołanie nowego, tymczasowego premiera, którym został Niwattumrong Boonsongpaisan, stojący na czele resortu handlu i wicepremier. Inny wicepremier Phongthep Thepkanjana poinformował, że na piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów zostaną wybrani nowi szefowie resortów.

We wtorek premier zapewniała, że jest niewinna. Oświadczyła, że nie złamała prawa i nie kierowała się żadnymi korzyściami, dokonując zmian personalnych.

Skargę do trybunału wniosła grupa opozycyjnych senatorów, którzy już w lutym odnieśli wstępne zwycięstwo, gdy sąd orzekł przywrócenie Thawila Pliensri na dawne stanowisko. Thawil, mianowany jeszcze przez poprzednią administrację, uchodzi za otwartego krytyka rządu Yingluck.

Środowa decyzja trybunału - jak zauważa AFP - otwiera nowy rozdział niepewności politycznej w Tajlandii, gdzie od grudnia 2013 roku nie ma parlamentu. Antyrządowi manifestanci z zadowoleniem przyjęli orzeczenie, mimo że od władzy nie został odsunięty cały rząd Yingluck. Zapowiedzieli oni jednocześnie, że nadal będą domagali się przeprowadzenia reform w kraju i wyborów parlamentarnych. 14 maja ma odbyć się w tej sprawie demonstracja - donosi Reuters.

Czytaj więcej w Money.pl
Tajlandzka premier: "Jestem niewinna" Yingluck Shinawatra jest oskarżana o nadużycie władzy, oświadczyła przed Trybunałem Konstytucyjnym, że jest niewinna.
Ustalono termin wyborów w Tajlandii. Opozycja.. Szefowa rządu i Komisja Wyborcza porozumieli się w dziś w sprawie przeprowadzenia 20 lipca wyborów parlamentarnych, mimo że opozycja nie chce się zdeklarować, czy weźmie w nich udział.
Kolejny atak wymierzony w demonstrantów Strzały z broni palnej i odgłos wybuchu było słychać dzisiaj rano w Bangkoku niedaleko miejsca masowych protestów antyrządowych - poinformowała tajlandzka policja. Protesty w Tajlandii.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)