Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Wysokie prawdopodobieństwo" interwencji Rosji na Ukrainie

0
Podziel się:

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w Brukseli, że istnieje "wysokie prawdopodobieństwo" interwencji Rosji na Ukrainie.

Sekretarz generalny NATO Anders Rasmussen
Sekretarz generalny NATO Anders Rasmussen (World Economic Forum/CC/Flickr)

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że istnieje _ wysokie prawdopodobieństwo _ interwencji Rosji na Ukrainie i nie ma żadnych oznak wycofywania rosyjskich wojsk, które zgromadzono nad ukraińską granicą.

Zapytany w trakcie udzielonego agencji Reutera wywiadu o to, na ile szacuje możliwość rosyjskiej interwencji, Rasmussen odpowiedział: _ Istnieje (jej) duże prawdopodobieństwo _.

_ - Widzimy, jak Rosjanie opracowują historię oraz pretekst dla takiej operacji pod płaszczykiem operacji humanitarnej, i widzimy gromadzenie potencjału wojskowego, który mógłby zostać wykorzystany do takiej nielegalnej operacji wojskowej na Ukrainie _ - powiedział sekretarz generalny NATO.

W ubiegłym tygodniu Sojusz poinformował, że Rosja zgromadziła około 20 tys. żołnierzy swych formacji bojowych nad wschodnią granicą Ukrainy, i jak zaznaczył Rasmussen, brak jakichkolwiek oznak, by wojska te były wycofywane.

_ Są tam tysiące rosyjskich żołnierzy, dobrze wyposażonych i uważamy to za wskazówkę, że rosyjskie kierownictwo utrzymuje jako otwartą opcję dalszego wojskowego interweniowania na Ukrainie. Jakakolwiek rosyjska interwencja pod płaszczykiem misji humanitarnej byłaby nieusprawiedliwiona i nielegalna _ - podkreślił.

_ Jednak nie rozważamy operacji wojskowych. Gdyby Rosjanie podjęli dalszą interwencję wojskową na Ukrainie, to nie mam wątpliwości, że wspólnota międzynarodowa zareagowałaby na to w zdecydowany sposób, szczególnie poprzez szersze, głębsze, ostrzejsze sankcje, które jeszcze bardziej izolowałyby Rosję _ - wskazał Rasmussen.

Oskarżając Rosję o doprowadzenie do _ katastrofalnej sytuacji humanitarnej _ na wschodniej Ukrainie zaznaczył, iż najlepszym sposobem jej rozwiązania byłoby dla Rosjan wycofanie własnych wojsk znad granicy, _ wstrzymanie przepływu broni, bojowników i pieniędzy na Ukrainę oraz zaprzestanie wspierania zbrojnych separatystów i podjęcie konstruktywnego dialogu politycznego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin będzie się zbroił. Rosja zagrożona Rosja odczuwa jako zagrożenie _ bezprecedensowy wzrost aktywności sił USA i NATO w krajach wschodniej i środkowej Europy _.
Sikorski na szczycie NATO. O Rosji bez Rosji Na spotkanie do Brukseli nie zaproszono jednak Rosjan.
Rosja wysłała nowe wojska na granicę Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że na granicy z Ukrainą Rosjanie zgromadzili kilka tysięcy żołnierzy.
Ukraina jak Bośnia i Hercegowina. Tego chce Rosja? _ - Wyraźną czerwoną linią wytyczoną przez Rosję jest wykluczenie ukraińskiego członkostwa w NATO _ - pisze Financial Times.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)