Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyrok Trybunału w Hadze powodem demonstracji

0
Podziel się:

Kilka tysięcy serbskich studentów protestowało dzisiaj przed parlamentem tego kraju przeciw uniewinnieniu przez trybunał w Hadze byłego premiera Kosowa.

Wyrok Trybunału w Hadze powodem demonstracji
(Sergeibach/Dreamstime)

Kilka tysięcy serbskich studentów protestowało dzisiaj przed parlamentem tego kraju przeciw uniewinnieniu przez trybunał w Hadze byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja oraz chorwackich generałów oskarżonych o zbrodnie wojenne przeciw Serbom.

Policja szacuje liczbę uczestników demonstracji na ponad 3 tys. Studenci wymachiwali serbskimi flagami i śpiewali hymn narodowy. Na jednym z transparentów można było przeczytać: _ Sędziowie powinni wydawać wyroki zgodnie z prawem, a nie zgodnie z poleceniami _.

Ich przedstawiciele złożyli w parlamencie petycję, domagając się w niej uchwalenia rezolucji potępiającej te werdykty ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii - podaje agencja Beta.

_ - Jeśli nie podniesiemy głosu, będziemy musieli znosić coraz więcej niesprawiedliwości _ - oświadczył serbski minister sprawiedliwości Nikola Selaković, który przyłączył się do demonstrantów.

Uniewinnienie w czwartek przez trybunał w Hadze byłego kosowskiego partyzanta i premiera Haradinaja, oskarżonego o zbrodnie na Serbach podczas walk w 1998 r., wywołało w Serbii falę jednogłośnej krytyki. Wcześniej jako afront odebrano tam wyrok z połowy listopada, kiedy ten sam trybunał uniewinnił oskarżonych o zbrodnie wojenne chorwackich generałów Ante Gotovinę i Mladena Markacza, skazanych w pierwszej instancji na 24 i 18 lat więzienia.

Złość jest tym większa, że żaden kosowski, chorwacki czy bośniacki wysoki rangą polityk ani wojskowy nie został skazany za zbrodnie przeciwko Serbom przez ONZ-owski trybunał, który ma osądzić zbrodnie popełnione podczas konfliktu w latach 90.

Czytaj więcej w Money.pl
Prof. KUL podejrzany o plagiat. Ale zaprzecza Zarzut dotyczy publikacji _ Ewolucja kościelnego prawa polskiego w świetle kodyfikacji do XIX wieku _, w której Stanisław T. przywłaszczył autorstwo cudzych utworów.
Znęcał się nad 2,5 latkiem. Posiedzi 5 lat Utrzymany został również orzeczony w I instancji 6-letni zakaz kontaktowania się mężczyzny z dzieckiem.
Putin pożyczy im 800 milionów dolarów Rosja zgodziła się przyznać Serbii kredyt w wysokości 800 mln dolarów na pięć lat, dzięki czemu Belgrad będzie mógł sfinansować prace infrastrukturalne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)