Notowania

wybory samorządowe 2014
20.11.2014 19:55

Wyniki wyborów samorządowych 2014. W stolicy wygrywa PO

Kandydaci Platformy Obywatelskiej startujący do sejmiku województwa mazowieckiego z okręgów warszawskich uzyskali 38,9 proc. głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

Kandydaci Platformy Obywatelskiej startujący do sejmiku województwa mazowieckiego z okręgów warszawskich uzyskali 38,9 proc. głosów - dowiedziała się w czwartek PAP w Miejskiej Komisji Wyborczej. Na dalszych miejscach znalazły się: PiS (28,6 proc.) i SLD Lewica razem (11 proc.).

Wojewódzka Komisja Wyborcza czeka na ostatni już protokół z powiatów. Po dostarczeniu protokołów ich sprawdzenie i podanie wyników ma być kwestią kilku godzin. Według danych przedstawionych przez Miejską Komisję Wyborczą frekwencja w Warszawie w wyborach do sejmiku wojewódzkiego wyniosła 47,38 proc. W Warszawie uprawionych do głosowania w wyborach do sejmiku było 1 341 670 osób, a wydano 635 782 kart.

Na PO oddano 228 643 ważnych głosów, co oznacza, że partia osiągnęła 38,9 proc. poparcia. PiS zdobyło 168 278 głosów (28,6 proc.), SLD Lewica razem - 64 651 (11 proc.), Mazowiecka Wspólnota Samorządowa - 31 135 (5,3 proc.) i PSL - 29 880 głosów (5 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się: Nowa Prawica (4,6 proc.), Ruch Narodowy (1,45 proc.), Demokracja Bezpośrednia (1,1 proc.) oraz Twój Ruch (1,1 proc.) głosów.

Pozostałe komitety: Narodowe Odrodzenie Polski, Związek Słowiański, Samoobrona, Oburzeni, Wspólnota Patriotyzm Solidarność, Centrum Społecznej Demokracji, Współpraca i Partnerstwo zdobyły mniej niż 1 procent poparcia. Według danych udostępnionych przez miejską komisję liczba głosów ważnych oddanych na wszystkie listy kandydatów wyniosła 586 932.

Liczba kart ważnych wyniosła w sumie 633 829, a liczba głosów nieważnych 46 897. Oznacza to, że w stołecznych wyborach do sejmiku mazowieckiego nieważne głosy stanowiły 7,3 proc. Szef stołecznej MKW Maciej Schulz poinformował, że po godz. 11 protokoły zostały przekazane do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej, która ustali wyniki wyborów do mazowieckiego sejmiku z całego województwa. Wojewódzka komisja obecnie weryfikuje te protokoły.

W czwartek wieczorem trwa wprowadzanie do arkuszy kalkulacyjnych protokołów z wyborów do rady miasta i dzielnic. _ - W trakcie tego procesu w niektórych protokołach stwierdziliśmy błędy. Zostały one przekazane do dzielnic. Burmistrzowie i urzędnicy zostali wezwani, aby w trybie nagłym kontaktowali się z obwodowymi komisjami _ - wyjaśnił.

Pytany, kiedy można spodziewać się wyników, odpowiedział: _ staramy się, aby było to jak najszybciej _. _ - Dzielnice obiecały nam, że zrobią wszystko, żeby te protokoły dzisiaj mogły do nas wrócić _ - zaznaczył Schulz. Przewodniczący MKW podkreślił, że na opóźnienia w ustalaniu wyników wyborów miał wpływ wadliwie działający system komputerowy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/58/m326714.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyniki-wyborow-2014-oficjalne-informacje-z,248,0,1661944.html) *Platforma zdobywa drugie województwo. Znamy kolejne oficjalne wyniki wyborów * Po czterech dniach liczenia poznaliśmy podział mandatów w dwóch sejmikach. Kiedy kolejne?
Tymczasem do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej dotarły niemal wszystkie z 42 protokołów przekazywanych przez powiaty z wyborów do sejmiku. Jak powiedziała PAP wieczorem przewodnicząca WKW Alina Sobczak-Barańska, Komisja czeka już tylko na dane z jednego powiatu. Po dostarczeniu protokołów ich sprawdzenie i podanie wyników ma być kwestią kilku godzin.

Według nieoficjalnych, cząstkowych wyników wyborów do sejmików, podanych we wtorek przez PKW, w wyborach do sejmiku na Mazowszu (bez Warszawy) PSL zdobyło 35,84 proc. głosów, PiS - 28,83 proc., PO - 16,54 proc. Progu wyborczego miały nie przekroczyć: SLD (4,62 proc. głosów), Nowa Prawica (3,83 proc.), Ruch Narodowy (2,01 proc.) i Demokracja Bezpośrednia (1,18 proc.).

W wyborach samorządowych na Mazowszu wybierani są radni sejmiku (51 osób) oraz członkowie 37 rad powiatów i pięciu rad miasta na prawach powiatu (Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce i Warszawa). Nowi radni zasiądą w radach gmin w każdym z powiatów oraz w radach 18 warszawskich dzielnic.

Czytaj więcej w Money.pl
Problemy PKW. Kaczyński apeluje do Kopacz Wezwał premier do zajęcia stanowiska w sprawie wyborów samorządowych, których wyniki dotąd nie są w pełni znane.
Minister ostro krytykuje organizację wyborów W jego ocenie Komisja źle zorganizowała swoją pracę.
Więcej pieniędzy na organizację wyborów? Marszałek Sejmu zapowiedział, że wystąpi o przeznaczenie odpowiednich środków na organizację przyszłorocznych wyborów.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz