Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki wyborów 2014. Oficjalne informacje z czterech województw

0
Podziel się:

Po czterech dniach liczenia poznaliśmy wyniki z czterech województw. Kiedy kolejne?

Wyniki wyborów 2014. Oficjalne informacje z czterech województw
(PAP/Grzegorz Michałowski)

* Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku woj. świętokrzyskiego będzie miało 17 z 30 mandatów - wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. W gremium zasiądą także przedstawiciele PiS, PO i SLD. *Wcześniej dowiedzieliśmy się, że Platforma wygrała w województwie opolskim i kujawsko-pomorskim, a Prawo i Sprawiedliwość w małopolskim.

Aktualizacja 00:10

Wynik uzyskany przez PSL oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS - osiem mandatów, trzeci PO - trzy mandaty, czwarty komitet SLD-Lewica Razem - dwa mandaty. Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KWW Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność, KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, KWW Ruch Narodowy, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia. Komisja nie podawała danych dotyczących m.in. procentowego poparcia, jakie uzyskały w głosowaniu poszczególne komitety.

W województwie świętokrzyskim głosowało 53,25 proc. z ponad 1 mln 43 tys. uprawnionych. 16,72 proc. głosów uznano za nieważne. Mimo osiągnięcia przez świętokrzyskie PSL wyniku, który pozwala partii na samodzielne rządzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że ludowcy - podobnie jak w poprzedniej kadencji - wejdą w koalicję z PO, która w wyborach zajęła trzecie miejsce. Łącznie obie partie mogą mieć zatem 2/3 głosów w sejmiku.

PiS wygrywa w Małopolsce

W Małopolsce PiS zdobyło 17 mandatów (36,71 proc.), PO - 14 (28,26 proc.), a PSL osiem (20,04 proc.). Pozostałe komitety nie uczestniczyły w podziale mandatów, a zdobyły: Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego - 4,77 proc. głosów, SLD - Lewica Razem - 4,74 proc. głosów; Ruch Narodowy - 1,55 proc. głosów, Twój Ruch - proc. głosów, Demokracja Bezpośrednia - 0,92 proc., KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność - 0,84 proc. głosów, LPR - 0,76 proc., Nasz Region - 0,33 proc., Samoobrona 0,14 proc. głosów.

Oficjalne wyniki wyborów w woj. mazowieckim

Pierwsza sesja sejmiku odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłą środę. W małopolskim sejmiku jest 39 mandatów. PiS zdobył o jeden mandat więcej niż cztery lata temu, ale to nie wystarczy do samodzielnego rządzenia.

Platforma ma o trzy mandaty mniej niż w 2010 r., lecz dzięki temu, że PSL podwoił liczbę swoich przedstawicieli w sejmiku, dotychczasowa koalicja PO-PSL utrzyma władzę w regionie, dysponując w sejmiku 22 głosami. _ - Ta partia, która uzyskała większość mandatów powinna wskazywać marszałka. Jesteśmy dobrej myśli, że marszałkiem będzie nadal Marek Sowa _ - powiedział szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec.

Zarząd Małopolskiej PO wskazał już Sowę jako kandydata na marszałka. Wicemarszałkiem ma pozostać Wojciech Kozak z PSL. Co do innych stanowisk w zarządzie województwa będą się toczyć negocjacje PO i PSL. Być może ludowcy obejmą także stanowisko drugiego wicemarszałka.

Według informacji uzyskanych przez PAP od działaczy PO przewodniczącym sejmiku może być podobnie jak w poprzedniej kadencji Kazimierz Barczyk, a wicemarszałkami przedstawiciele PiS, PO i PSL. _ - Kazimierz Barczyk jest bardzo wytrawnym i dobrym politykiem PO w sejmiku, był dobrym przewodniczącym sejmiku. Wszystko zależy od tego, jak porozumiemy się z PSL _ - mówił Lipiec.

Województwo opolskie i kujawsko-pomorskie dla Platformy

Wcześniej poznaliśmy wyniki wyborów w województwie kujawsko-pomorskim. PO zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym sejmiku. Jak podała komisja, pozostałe mandaty zdobyły komitety: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2.

Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Stanisław Kosmal poinformował, że terenowe komisje wyborcze podliczyły 98% wszystkich głosów oddanych w niedzielnych wyborach samorządowych. Pełne dane są znane jednak tylko w województwach: opolskim i kujawsko-pomorskim. Kosmal stwierdził, że pełne wyniki spłyną z obwodowych komisji do PKW najpóźniej jutro.

W województwie kujawsko-pomorskim na PO głosowało 32,67 proc. wyborców, na PSL - 24,33 proc., na PiS - 21,15 proc., na SLD - proc. Oddano 598 tys. 404 ważnych głosów. W tym na PO – 195 tys. 496, na PSL – 145 tys. 619, na PiS – 126 tys. 577, na SLD – 73 tys. 318.

Oficjalne wyniki wyborów w woj. kujawsko-pomorskim:

Źródło: Money.pl

To drugi sejmik, którego poznaliśmy skład. Dzisiaj rano wyniki podał również opolski oddział. W nim również wygrała Platforma Obywatelska. 9 mandatów zdobyła PO, 8 PSL, 7 Mniejszość Niemiecka, 5 PiS i jeden SLD. Z danych delegatury wynika, że największe poparcie w wyborach do opolskiego sejmiku zanotowała PO - 25,35 proc. oraz PSL - 21,92 proc. Na PiS oddano 16,79 proc. ważnych głosów; na Mniejszość Niemiecką (wystawiała listy w 4 z 5 okręgów w regionie) - 14,9 proc.; a na SLD niespełna proc. W wyborach do sejmiku oddano w sumie 281,1 tys. głosów ważnych. Frekwencja wyniosła 42,13 proc.

Oficjalne wyniki wyborów w woj. opolskim:

Źródło: Money.pl

Dyrektor opolskiej delegatury KBW Rafał Tkacz potwierdził, że radnymi z PO mają być: marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła; ustępujący prezydent Opola Ryszard Zembaczyński; wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś; wiceprzewodnicząca sejmiku woj. opolskiego Elżbieta Kurek oraz radna miejska z Namysłowa Jolanta Wilczyńska, żona wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego.

PO w sejmiku reprezentować będą również dotychczasowy radny Zbigniew Ziółko; trener jeździectwa Andrzej Sałacki, dotychczasowy przewodniczący sejmiku woj. opolskiego Bogusław Wierdak oraz prezes - zawieszona w czasie kampanii - siatkarskiego klubu sportowego Zaksa Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska.

Nowosielska wciąż jest też kandydatką na prezydenta Kędzierzyna-Koźla. W drugiej turze zmierzy się z obecnym prezydentem miasta Tomaszem Wantułą. Jeśli Nowosielska zostanie prezydentem, to w sejmiku ma ją zastąpić Sławomir Tubek.

Radnymi sejmiku z PSL mają być z kolei wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy; wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski; wiceprzewodniczący sejmiku woj. opolskiego Grzegorz Sawicki; dotychczasowy członek zarządu woj. opolskiego Antoni Konopka; a także Ryszard Kuchczyński, Kazimierz Pyziak, Leszek Fornal oraz b. senator PiS Norbert Krajczy. Krajczy, który startował w okręgu brzesko-nyskim, zebrał rekordową w tych wyborach liczbę głosów w Opolskiem - ponad 12,1 tys.

Z Mniejszości Niemieckiej radnymi będą natomiast: szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch, dotychczasowy wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek oraz radni sejmiku Józef Kotyś, Hubert Kołodziej, Herbert Czaja, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura oraz Ryszard Donitza.

PiS w sejmiku reprezentować będą dotychczasowa wiceprzewodnicząca rady miasta Opola Violetta Porowska, Jerzy Niedźwiecki z Solidarnej Polski, Dariusz Byczkowski, Katarzyna Czochara oraz Arkadiusz Szymański. Jedynym radnym SLD w sejmiku ma być były burmistrz Paczkowa Bogdan Wyczałkowski. Wczoraj liczenie głosów oddanych na kandydatów do sejmiku na Opolszczyźnie odbywało się _ ręcznie _. Opolski sejmik wojewódzki liczy 30 radnych. Pod koniec ostatniej kadencji było w nim: 11 radnych PO, 6 - Mniejszości Niemieckiej, 3 - PSL, 5 - SLD, 3 - PiS i dwójka radnych niezrzeszonych.

Kiedy kolejne wyniki?

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie napływają kolejne protokoły z wynikami głosowania. Dziś rano dostaliśmy 10 protokołów z wynikami - potwierdza przewodnicząca komisji, sędzia Anna Samulak. _ Czekamy na 4 kolejne protokoły, które wcześniej odesłaliśmy do poprawy. Czasami brakowało na nich pieczątki albo podpisu. Mamy sygnały, że niektóre komisje zakończyły liczenie głosów i dostarczą protokoły _ - dodaje sędzia Samulak.

W Wielkopolsce liczenie głosów jest na półmetku. Z powodu awarii systemu komputerowego wszystkie dane są od wczoraj wpisywane ręcznie. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu pracuje bez przerw. Do północy przyjęła 19 protokołów. Kilka jednak miało błędy i trzeba było zabrać je do poprawki. Wiadomo, że z wojewódzką komisją rozliczył się Poznań i powiat poznański. Nikt nie chce zdradzić, w jaki sposób te głosy wpłyną na podawane przez PKW sondażowe wyniki z wybranych obwodów. Według nich, w wyborach do sejmiku zwyciężyło PSL.

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach wpłynęło do tej pory 15 protokołów na 36 powiatów. Jak informuje przewodniczący komisji Andrzej Czaputa, nie wiadomo, czy dziś poznamy pełne i oficjalne wyniki. Protokoły wciąż spływają. Powiatowe komisje wyborcze liczą głosy z rejonów. Potem protokoły trafiąją do komisji wojewódzkiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie można ręcznie przygotowywać raportów Rano żadna z komisji w tym województwie nie zgłosiła jeszcze komisji wojewódzkiej, że dostarczy dziś protokoły.
Dane udało się wprowadzić. Teraz problem z... _ Wciąż nie mamy ani jednego protokołu do sejmiku. Jeśli dostaniemy informację, że któryś z nich ma dotrzeć, Wojewódzka Komisja Wyborcza zbierze się w bardzo krótkim czasie _ - przekonuje przedstawicielka komisji.
Nieoficjalne: PO wygrała w województwie... Platforma zdobyła najwięcej, bo 14 mandatów w 33-osobowym sejmiku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)