Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki wyborów do sejmiku województwa Dolnośląskiego. Oficjalne dane!

0
Podziel się:

Według oficjalnych wyników wyborów podanych przez WKW dzisiaj wieczorem do sejmiku oddano 850 tys. 194 głosy ważne.

Wyniki wyborów do sejmiku województwa Dolnośląskiego. Oficjalne dane!
(PAP/Grzegorz Michałowski)

PO zdobyła 16 mandatów w 36-osobowym sejmiku woj. dolnośląskiego. PiS ma 9 radnych, PSL pięciu, komitet Bezpartyjni Samorządowcy czterech, a SLD Lewica Razem dwóch radnych - poinformowała w sobotę Wojewódzka Komisja Wyborcza we Wrocławiu.

Według oficjalnych wyników wyborów podanych przez WKW w sobotę wieczorem do sejmiku oddano 850 tys. 194 głosy ważne. PO zdobyła 277 tys. 057 głosów, a PiS 188 tys. 602 głosy. Na PSL głosowało 135 tys. 198 wyborców, na komitet Bezpartyjnych Samorządowców - 101 tys. 370 osób, a SLD zdobyło poparcie 84 tys.863 osób.

Na listach PO startowali również kandydaci ze stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk, któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Dutkiewicz również zdobył mandat, ale jeśli w niedzielę w II turze ponownie zostanie wybrany na prezydenta miasta, jego miejsce w sejmiku zajmie Ryszard Lec.

Radnymi sejmiku z ramienia PO zostali m.in. obecny marszałek województwa Cezary Przybylski oraz przewodnicząca sejmiku Barbara Zdrojewska. Prywatnie to żona europosła i byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Mandat zdobył również Roman Szełemej (PO), który w I turze został wybrany na prezydenta Wałbrzycha. Jego miejsce w sejmiku zajmie Julian Golak.

Z list PiS do sejmiku ponownie zostali wybrani m.in. szef klubu Paweł Hreniak, były senator Andrzej Jaroch, Piotr Sosiński oraz były prezes KGHM Krzysztof Skóra.

Z list PSL radnymi wybrano obecną wicewojewodę dolnośląską Ewę Mańkowską i członka zarządu województwa Włodzimierza Chlebosza.

Z listy SLD Lewica Razem ponownie został wybrany były poseł i sekretarz generalny SLD Marek Dyduch.

Komitet Bezpartyjni Samorządowcy powstał tuż przed wyborami w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ). Działaczom tego komitetu nie podobała się koalicja ODŚ z PO. Podkreślają, że "nie chcą być klientami partii politycznych". Radnymi tego ugrupowania zostali muzyk Paweł Kukiz, Patryk Wild, Aldona Wiktorska-Święcka oraz wybrany na prezydenta Lubina Robert Raczyński, którego w sejmiku zastąpi Tymoteusz Myrda.

Poprzednie wybory wygrała PO, uzyskując 30,41 proc. poparcia, co dało jej 15 mandatów w 36-osobowym sejmiku. Drugie miejsce zajął Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Dutkiewicza - 22,20 proc. głosów (dziewięciu radnych), trzecie jest PiS - 17,42 (siedmiu radnych), następnie SLD - 12,34 proc. (czterech radnych) i PSL - 8,28 proc. (jeden radny).

Do lutego tego roku województwem dolnośląskim rządziły trzy partie PO-SLD-PSL, ale wówczas rozszerzono koalicję o radnych stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk. PO-SLD-PSL-ODŚ łącznie miała 29 radnych (15 radnych z PO, 9 z ODŚ, 4 z SLD, jeden z PSL). Jedynym klubem opozycyjnym było PiS, które w sejmiku miało 7 radnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty wyborcze w całym kraju. "PKW do domu" Protesty przebiegały w większości miast spokojnie.
Lewica tłumaczy się z niepowodzeń. Winne... _ To wynik poniżej naszych oczekiwań. Zakładaliśmy pierwotnie, że jesteśmy w stanie mieć tyle mandatów ile w 2010 roku _ - wyznaje przewodniczący wojewódzkiego SLD.
SLD poniósł porażkę, ale tu może mieć... Wszystko wskazuje na to, że tu utrzyma się stara-nowa koalicja - przekonuje politolog.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)