Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia VAT. Oszukali państwo na 7 mln zł

0
Podziel się:

Przestępcy zajmowali się praniem brudnych pieniędzy i oszustwami podatkowymi dotyczącymi sprzedaży złota i srebra. Dziś zatrzymała ich ABW.

Wyłudzenia VAT. Oszukali państwo na 7 mln zł
(Bartosz Krupa/East News)

Grupę przestępczą, zajmującą się m.in. praniem brudnych pieniędzy i oszustwami podatkowymi dotyczącymi sprzedaży złota i srebra, wykryła ABW w Bydgoszczy. W związku z wystawieniem fikcyjnych faktur na ponad 35 mln zł Skarb Państwa stracił 7 mln zł należnego podatku.

Według śledczych ze zgromadzonego materiału wynika, iż firmy pełniące rolę tzw. słupów wystawiały fikcyjne faktury, które były podstawą do pomniejszenia należnego podatku VAT. _ W ten sposób uczestniczące w przestępczym procederze podmioty dokonały uszczupleń w zakresie podatku od towarów i usług na kwotę około 7 mln zł _ - poinformował w piątek rzecznik ABW ppłk Karczyński.

Sprawa dotyczy firm w Warszawie, których właściciele to mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Śledztwo znajduje się w początkowej fazie. Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy dotychczas przedstawiła trzem osobom zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w wystawianych fakturach VAT i posługiwanie się takimi fakturami.

Nieprawidłowości wykryli funkcjonariusze ABW we współpracy z Wydziałem Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy. Sprawę skierowano do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, a jednocześnie we współpracy z przedstawicielami Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dokonano blokady kont jednej ze spółek.

Funkcjonariusze ABW i UKS przeszukali siedziby firm i miejsca zamieszkania osób mogących mieć związek z przestępczym procederem. Na potrzeby śledztwa zabezpieczono obszerną dokumentację, w tym fikcyjne faktury wskazujące na sprzedaż złota i srebra na kwotę ponad 35 mln zł. Zajęto też pieniądze i mienie o łącznej wartości 6,6 mln zł, w tym ponad 4 mln zł w gotówce, 1 kg złota i 10 kg srebra. Podejrzanym za popełnione czyny grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat oraz wysokie grzywny.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne aresztowania ABW w sprawie VAT Dwie osoby z branży budowlanej, podejrzane o fałszerstwa przy wystawianiu i sprzedaży faktur, zatrzymano w Lublińcu.
Gminy będą zmuszone poprawić faktury Władze Samorządowe nie mają wyjścia: muszą skorygować faktury, ewidencje i deklaracje za lata 2009-2013.
Nie zapłacił ponad 1,6 mln podatku VAT Sąd Najwyższy podjął dzisiaj ważną uchwałę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)