Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne aresztowania ABW w sprawie VAT

0
Podziel się:

Dwie osoby z branży budowlanej, podejrzane o fałszerstwa przy
wystawianiu i sprzedaży faktur, zatrzymano w Lublińcu.

Kolejne aresztowania ABW w sprawie VAT
(Witold Rozbicki/Reporter)

Kolejne dwie osoby z branży budowlanej, podejrzane o fałszerstwa przy wystawianiu i sprzedaży faktur VAT, zatrzymała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Straty Skarbu Państwa mogą sięgać kilkunastu milionów złotych - podał rzecznik ABW.

Jak poinformował zecznik ABW ppłk Maciej Karczyński, _ Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wykonując czynności w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, zatrzymała kolejne dwie osoby z branży budowlanej dokonujące fałszerstw przy wystawianiu i sprzedaży faktur VAT. Straty Skarbu Państwa sięgnęły co najmniej kilkunastu milionów złotych. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności _.

W wyniku śledztwa prowadzonego przez Delegaturę ABW w Katowicach od stycznia 2012 r. funkcjonariusze zatrzymali na terenie Lublińca dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem i sprzedażą fikcyjnych faktur kosztowych w zakresie usług i materiałów budowlanych. Zatrzymane osoby to prezes i były prezes w spółkach uczestniczących w przestępczej działalności.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała na terenie miast województwa śląskiego od co najmniej 2005 r. Przestępcze działania realizowano przy pomocy podmiotów gospodarczych formalnie prowadzących swoją działalność oraz szeregu firm zakładanych na osoby podstawione - tzw. słupy, w tym również na osoby nieżyjące. Odbiorcami fikcyjnych faktur VAT były setki firm z całego kraju.

Proceder polegał na wystawianiu fikcyjnych faktur VAT. Za każdą z nich wystawiający otrzymywali w zamian od kilku do kilkunastu procent ich wartości. Następnie faktury te były sprzedawane innym firmom w celu zaniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym oraz uzyskanie zwrotu lub wykazanie nadpłaty podatku VAT. Straty Skarbu Państwa obecnie są szacowane na kwotę nie mniejszą niż 10 mln zł.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrządzenia szkody znacznej wartości w mieniu Skarbu Państwa, fałszowania dokumentacji oraz prania brudnych pieniędzy. Zarzucane im czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10. Wobec podejrzanych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji.

W przedmiotowej sprawie dotychczas przedstawiono zarzuty 6 podejrzanym, wobec dwóch stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec pozostałych środki o charakterze wolnościowym. ABW nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyłudzali VAT. Polska straciła 7 mln złotych _ Sprawa ma charakter rozwojowy i jest bardzo skomplikowana, wymaga pomocy prawnej z kilku państw. _
Będzie "solidarna odpowiedzialność" za VAT? MF chce, by zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, których propozycje trafiły do konsultacji społecznych, weszły w życie 1 lipca 2013 r.
Tak zamierzają walczyć z wyłudzeniami VAT Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.
Politycy zdecydowali w sprawie podatku VAT Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu noweli ustawy o VAT, która zakłada utrzymanie stawek tego podatku na obecnym poziomie do końca 2016 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)