Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe będą należały do bezpartyjnych kandydatów?

0
Podziel się:

Obywatele niezwiązani z partiami politycznymi powinni mieć swoich przedstawicieli we władzach regionalnych i lokalnych - przekonywali bezpartyjni prezydenci miast.

Wybory samorządowe będą należały do bezpartyjnych kandydatów?
(ADAM STEPIEN/REPORTER)
bFeXHjdx

Obywatele niezwiązani z partiami politycznymi powinni mieć swoich przedstawicieli we władzach regionalnych i lokalnych - przekonywali konferencji prasowej w Warszawie bezpartyjni prezydenci miast. Zapowiedzieli start kandydatów bezpartyjnych w wyborach do rad i sejmików.

_ - W wyborach samorządowych wystartują w wielu regionach w Polsce nie tylko partie polityczne, ale także przedstawiciele mieszkańców, którzy nie czują się związani z partiami politycznymi _ - powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Zaznaczył, że według badań ponad 30 proc. wyborców poważnie rozważa głosowanie na komitety bezpartyjne.

Poza Grobelnym w konferencji wzięli udział: prezydent Lubina Robert Raczyński, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic oraz Mariusz Ambroziak z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

bFeXHjdz

Prezydenci podkreślali, że to samorządy województw decydują o wydawaniu środków unijnych na inwestycje służące mieszkańcom. _ My chcemy uniknąć tej sytuacji, w której politycy krajowi próbują ingerować w drobne inwestycje w samorządach lokalnych, bądź je bojkotując, bądź uniemożliwiając ich rozwój _ - powiedział prezydent Lubina. Zwrócił uwagę, że najbliższa kadencja samorządu jest ostatnią, gdy do wydania będzie duża pula środków unijnych.

Prezydent Szczecina podkreślił, że w sejmikach władzę sprawują partie polityczne, tymczasem podejmowane są w nich decyzje dotykające bezpośrednio ludzi: budowy drogi, kolei czy szkoły. _ Chcemy to zmienić, by samorząd był w rękach mieszkańców _ - zaznaczył.

Ambroziak z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej zwrócił uwagę, że obecnie na Mazowszu władzę sprawują PSL i PO oraz dwie partie w opozycji. _ Naszym celem jest przełamanie tej sytuacji, wprowadzenie przedstawicielstwa obywatelskiego _ - powiedział.

_ Idziemy do wyborów, bo chcemy zmieniać naszą małą ojczyznę. Nie chcemy bawić się w politykę, chcemy rozwiązywać problemy. Jako doświadczeni samorządowcy możemy wprowadzić swoich ludzi do sejmików, by mieć w nich bezpartyjną reprezentację _ - powiedział prezydent Nowej Soli. Dodał, że do wyborów z list bezpartyjnych będą startować kandydaci z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Lubuskiej Izby Rolników, reprezentacje lekarzy i przedsiębiorców.

bFeXHjdF

Prezydent Rudy Śląskiej oceniła, że mieszkańcy Śląska to ludzie lubiący brać sprawy w swoje ręce. _ To różne grupy społeczne, stowarzyszenia, ale przede wszystkim też grupy zawodowe zwróciły się do prezydentów, żebyśmy pomogli w utworzeniu niezależnych, bezpartyjnych list, żebyśmy mieli wpływ również na politykę _ - powiedziała.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej w Money.pl
Kandydat na prezydenta Sopotu w koalicji z... _ - Chcemy, żeby Sopot dalej był obywatelski, mamy w mieście największą frekwencję wyborczą i najlepiej działający budżet obywatelski. _
Blogerzy i sportowcy wystartują w wyborach Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Wydatki na kampanię nie przekroczą 20 mln zł Samorządowa kampania wyborcza trwa od środy. Będzie się toczyła do ciszy wyborczej przed wyborami 16 listopada.
bFeXHjea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)