Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory uzupełniające do Senatu. Trzech kandydatów do mandatu po Bieńkowskiej

0
Podziel się:

Wybory uzupełniające do Senatu na Śląsku zaplanowane zostały na 8 lutego.

Wybory uzupełniające do Senatu. Trzech kandydatów do mandatu po Bieńkowskiej
(Parlament Europejski / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Wybory zarządzono na 8 lutego przyszłego roku. Ich przeprowadzenie jest konieczne po tym, gdy dotychczasowa senator Elżbieta Bieńkowska została komisarzem Unii Europejskiej. O złożony przez nią mandat powalczy trzech kandydatów.

W okręgu wyborczym nr 75 na Śląsku zmierzą się: członek Ruchu Autonomii Śląska Dariusz Dyrda, Michał Gramatyka z Platformy Obywatelskiej i Czesław Ryszka z Prawa i Sprawiedliwości. Okręg nr 75 obejmuje Mysłowice, Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński.

Informację o zakończeniu przez Okręgową Komisję Wyborczą w Katowicach rejestracji kandydatów przekazał dyrektor katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Wojciech Litewka.

Termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych minął 22 grudnia. Takie zawiadomienia złożyły w PKW PiS, Platforma Obywatelska oraz komitet _ Ze Śląska - nie z partii _, który wystawia Dyrdę. Do środowego popołudnia trwała weryfikacja podpisów poparcia tego ostatniego kandydata. Komisja uznała, że wszystko jest w porządku. Oznacza to, że w wyborach zmierzą się trzy osoby.

Do końca nad startem w wyborach zastanawiał się SLD. _ Zdecydowaliśmy się ostatecznie nie wystawiać kandydata z uwagi na krótki okres do końca kadencji. Warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem niż wybory uzupełniające, które są związane z niepotrzebnymi kosztami _ - powiedział PAP sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD Tomasz Niedziela.

Dariusz Dyrda urodził się w 1964 r. w Tychach. Jest śląskim pisarzem i dziennikarzem, absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim. Napisał m.in. podręcznik mowy śląskiej pt. _ Rychtig Gryfno Godka _ a także komedię po śląsku pt. _ Marika _. Jest czołową postacią RAŚ, członkiem rady naczelnej Ruchu. Komitet, który go wystawia nosi nazwę _ Ze Śląska - nie z partii _.

Urodzony w 1971 r. Michał Gramatyka jest od kilku tygodni wojewódzkim radnym PO. Jest doktorem nauk prawnych, specjalizującym się w kryminalistyce. Przez kilkanaście lat był związany z samorządem Tychów, był radnym i wiceprezydentem w tym mieście. Później pracował w firmie energetycznej Enea.

Czesław Ryszka urodził się w 1946 r. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z zawodu - dziennikarzem. W latach 1976-82 redaktor _ Gościa Niedzielnego _, 1983-92 redaktor _ Katolika _ wychodzącego w Katowicach, od 1993 - redaktor tygodnika _ Niedziela _ ukazującego się w Częstochowie. W latach 1997-2001 był posłem AWS z Zagłębia, a w latach 2005-11 senatorem PiS Ziemi Częstochowskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa Komisja Europejska Junckera Juncker od początku podkreślał, że członkowie jego zespołu to politycy, a nie technokraci - jak mogą być postrzegani.
Senat za nowymi typami papierów dłużnych Całość ustawy wraz z poprawkami senatorowie przyjęli jednogłośnie.
Wybory uzupełniające do rad gmin. Gdzie? Wybory uzupełniające do rad odbywają się także m.in. wówczas, gdy radny po wygranych wyborach samorządowych nie złoży ślubowania lub w trakcie kadencji zrzecze się mandatu.
Chcieli, aby senator był wójtem. Sejm zagłosował Przeciwko proponowanemu przez SLD rozwiązaniu opowiadały się kluby PO, PiS i KPSP. Dalszych prac nad projektem, oprócz SLD, chcieli także ludowcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)