Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe. Posłowie zostali prezydentami. Kto na ich miejsce?

0
Podziel się:

Wybrani prezydenci oraz burmistrzowie muszą zrzec się mandatu poselskiego, w innym wypadku nie będą mogli objąć urzędu w samorządzie.

Wybory samorządowe. Posłowie zostali prezydentami. Kto na ich miejsce?
(PAP/Jan Dzban)

Wybrani prezydenci m.in. Słupska, Radomia i Ostrowca Świętokrzyskiego oraz burmistrzowie m.in. Ryk, Orzysza i Iławy muszą zrzec się mandatu poselskiego, w innym wypadku nie będą mogli objąć urzędu w samorządzie.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie można łączyć z mandatem posła i senatora. Spośród parlamentarzystów ubiegających w tegorocznych wyborach samorządowych o funkcje w samorządzie, w tym włodarzy miast, kilkunastu odniosło sukces.

Znany poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń został wybrany na prezydenta Słupska. Biedroń, który nie należy do żadnej partii, w Sejmie zasiadał zaś w klubie TR, uzyskał ponad 57 procent głosów i pokonał w drugiej turze posła PO Zbigniewa Konwińskiego. Kiedy Biedroń złoży mandat poselski do Sejmu może za niego wejść informatyk ze Słupska - Jarosław Gromadzki.

Z Sejmem pożegnać musi się też poseł PO Radosław Witkowski, który wygrał drugą turę wyborów w Radomiu. Zdobywając 52 proc. głosów Witkowski pokonał w II turze ubiegającego się trzeci raz o fotel prezydenta Radomia - Andrzeja Kosztowniaka (PiS), który otrzymał 48 proc. głosów. Mandat poselski po Witkowskim może przejąć 54-letnia urzędniczka z Chynowa k. Grójca Małgorzata Woźniak.

Prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego został poseł PSL, Jarosław Górczyński. Pokonał radnego miejskiego i szefa lokalnych struktur PiS Zbigniewa Dudę - o ponad 3 tys. głosów. Jeżeli Górczyński zdecyduje się pełnić funkcję prezydenta Ostrowca i zrzeknie się mandatu poselskiego, jego miejsce w Sejmie może zająć Kazimierz Kotowski z zarządu województwa świętokrzyskiego ostatniej kadencji.

Również w Tomaszowie Mazowieckim nowy prezydent musi porzucić ławy poselskie. Poseł Marcin Witko (PiS) wygrał II turę wyborów, uzyskując 53,65 proc. głosów. Jego konkurentka Agnieszka Łuczak (KWW Możemy) osiągnęła wynik 46,35 proc. głosów.

Z kolei poseł PO Marek Wojtkowski został nowym prezydentem Włocławka, otrzymując w II turze wyborów 64,6 proc. głosów. Pokonał sprawującego urząd prezydenta miasta przez dwie ostatnie kadencje Andrzeja Pałuckiego (SLD Lewica Razem), na którego głosowało 30,74 proc. wyborców.

Poseł klubu Sprawiedliwa Polska Jarosław Żaczek, startujący z komitetu wyborczego PiS wygrał z kolei wybory na burmistrza Ryk (Lubelskie). Uzyskał 61,96 proc. głosów w II turze i pokonał urzędującego burmistrza tego miasta Jerzego Gąskę, który zdobył - 38,04 proc. Gdy Żaczek złoży mandat poselski, jego miejsce w Sejmie może zająć zastępca burmistrza Kraśnika Jarosław Stawiarski, który uzyskał największą po Żaczku liczbę głosów w wyborach do Sejmu.

Burmistrzem Radzynia Podlaskiego został wybrany poseł PiS Jerzy Rębek. Zdobył w drugiej turze 50,55 proc. głosów, a jego kontrkandydat Lucjan Kotwica z komitetu Radzyńskie Forum Samorządowe - 49,45 proc. Rębek wygrał przewagą 74 głosów. Po złożeniu mandatu poselskiego przez Rębka do Sejmu może wejść przedsiębiorca Marcin Duszek.

Burmistrzem Orzysza został poseł PSL Zbigniew Włodkowski. W Sejmie może go zastąpić Marian Podziewski obecny wojewoda warmińsko-mazurski albo Urszula Pasławska - wiceminister skarbu. To oni zajęli kolejne miejsca na liście PSL w wyborach parlamentarnych z 2011 r.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m327753.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyniki-ii-tury-wyborow-w-miastach,8,0,1668616.html) *Nie brakuje zaskoczeń. Zobacz, kto będzie prezydentem w twoim mieście wojewódzkim * Przedstawiamy sylwetki wygranych i oficjalne wyniki z 11 miast.
W Iławie burmistrzem został także poseł (wybrany z listy PO, teraz poza partią i klubem) Adam Żyliński. Jego miejsce w parlamencie mógłby zająć Krzysztof Harmaciński, ale ten został wybrany na wójta gminy Iława, więc kolejnym, który może przejąć mandat Żylińskiego w Sejmie, jest lekarz Krzysztof Naguszewski.

W Lesznie wybory burmistrza miasta wygrał poseł i były członek PO (wciąż należący do klubu parlamentarnego tej partii) Łukasz Borowiak - został usunięty z partii za start w wyborach na prezydenta miasta z listy komitetu PL18. Borowiak zdobył 63,86 proc. głosów, a jego kontrkandydat, popierany przez lewicę Tomasz Malepszy, który rządził miastem od 2002 r. - 36,14 proc. wyborców.

Burmistrzem Śmigla została dotychczasowa posłanka PO Małgorzata Adamczak, pokonując w drugiej wyborów dotychczasowego burmistrza Wiktora Snelę.

Kolejnymi parlamentarzystami, którzy w wyniku startu w wyborach przeszli do pracy w samorządzie są: Wojciech Saługa - były wiceprezydent Jaworzna i poseł PO, który w poniedziałek został marszałkiem województwa śląskiego, oraz Jarosław Katulski, dotychczas również poseł Platformy, który został radnym sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
To początek końca PO? "Ludzie są zmęczeni" -_ Sam fakt, że w wielu miastach była II tura wyborów samorządowych, a kandydaci PiS uzyskali ponad 30 procent głosów dowodzi, że Platforma politycznie słabnie _- uważa socjolog Maciej Gdula.
Biedroń wygra w Słupsku? Odbiera gratulacje Choć to jeszcze nieoficjalne, dane z 26 na 46 obwodów wskazują na przewagę blisko dwóch tysięcy głosów na korzyść kandydata Twojego Ruchu.
Ewa Kopacz krytykuje opozycję za "złą aurę" Na wieczorze wyborczym w sztabie Hanny Gronkiewicz-Waltz dziękowała za poparcie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)