Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Zamieszania ciąg dalszy

0
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza przerywa pracę. Informuje, że nie wznowi działania, dopóki zagrożenie dla bezpieczeństwa nie zostanie usunięte.

Demonstracja w siedzibie PKW
Demonstracja w siedzibie PKW (PAP/Tomasz Gzell)
bESvTZWZ

1/14

fot: PAP/Radek Pietruszka
Grupa osób wtargnęła do budynku PKW. To uczestnicy demonstracji, która spotkała się przed siedzibą Komisji. Na proteście pojawiło się około tysiąca osób. Były to głównie osoby sympatyzujące z Kongresem Nowej Prawicy i Ruchem Narodowym. Domagali się powtórzenia wyborów oraz krytykowali opóźnienia w liczeniu głosów. Państwowa Komisja Wyborcza przerywa pracę. Informuje, że nie wznowi działania, dopóki _ zagrożenie _ dla bezpieczeństwa jej pracy nie zostanie usunięte. Do akcji wkroczyła policja.

* Aktualizacja: 00.30 *

Policja usunęła z siedziby Państwowej Komisji Wyborczej osoby, które wtargnęły i okupowały pomieszczenia PKW. Funkcjonariusze działali na wniosek administratora budynku, czyli Kancelarii Prezydenta. Większość pikietujących posłuchała wezwania funkcjonariuszy do opuszczenia sali konferencyjnej PKW. Osoby, które zostać, usunięto siłą.

bESvTZXb

Wśród nich był między innymi reżyser Grzegorz Braun, związany ze środowiskiem _ Solidarnych 2010 _. Na miejscu było kilkunastu policjantów, pod budynkiem na wynoszone osoby czekały policyjne busy. W sali pozostali dziennikarze, którzy rejestrowali akcję policji.

_ W związku z wtargnięciem dużej grupy osób do pomieszczeń Kancelarii Prezydenta RP - zajmowanych na potrzeby Państwowej Komisji Wyborczej związane z ustaleniem wyników wyborów - stwarzającym zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy PKW, pracowników KBW i dokumentacji wyborczej, Państwowa Komisja Wyborcza postanawia przerwać pracę do czasu usunięcia tego zagrożenia _ - podano w uchwale podpisanej przez przewodniczącego PKW Stefana Jaworskiego.

Według informacji uzyskanych przez PAP przerwanie prac przez PKW nie oznacza, że przerwane zostaną prace terytorialnych komisji wyborczych - prace przy ustalaniu wyników wyborów mają być kontynuowane.

PKW dobrze zrobiła

*- *_ Państwowa Komisja Wyborcza dobrze zrobiła, przerywając pracę, bo nie może pracować w warunkach okupacji jej siedziby _ - uważa prof. Andrzej Zoll._ - Odpowiednie służby powinny teraz usunąć te osoby i umożliwić pracę PKW _ - powiedział Zoll, który kiedyś był przewodniczącym PKW, a także prezesem Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

bESvTZXh

Zdaniem Zolla przerwa w pracy PKW nie będzie miała wpływu na ewentualną ważność wyborów. _ - Stawianie sprawy uczciwości wyborów nie ma dla mnie podstaw. Czym innym jest sprawa awarii, dotyczącej systemu szybkiego przekazania wyników wyborów, a czym innym jest kwestia uczciwego policzenia _ - powiedział Zoll. Jego zdaniem PKW jest w stanie policzyć wyniki uczciwie nawet _ na piechotę _. _ Tylko trzeba jej dać na to czas i spokój _ - powiedział.

_ - To jest wszystko rezultat tych działań, które podejmują przede wszystkim PiS i SLD, by zdestabilizować sytuację w państwie _ - mówi Zoll. _ To jest wyjątkowo niebezpieczne działanie polityków _ - dodaje.

_ Stop manipulacjom wyborczym _

Wcześniej Biuro Prasowe PKW informowało, że delegację protestujących zaproszono na rozmowę. Rozmowa ta jednak - według biura - powinna odbyć się w innym pomieszczeniu niż sala konferencyjna. Protestujący utrzymywali, że mogą rozmawiać tylko w obecności mediów. Wieczorem przed siedzibą PKW zorganizowano protest pod hasłem _ Stop manipulacjom wyborczym _ z udziałem m.in działaczy Ruchu Narodowego, Kongresu Nowej Prawicy i stowarzyszenia Solidarni 2010.

bESvTZXi

Część protestujących weszła do budynku, do sali konferencyjnej PKW. Należąca do grupy protestujących Ewa Stankiewicz oświadczyła, że w związku z nieprawidłowościami i _ gigantycznymi fałszerstwami _ dotyczącymi wyborów protestujący żądają natychmiastowej dymisji wszystkich członków PKW.

Przedstawiciel PKW zaprosił na rozmowę delegację protestu, ci jednak oświadczyli, że będą rozmawiać wyłącznie w obecności mediów. _ - Przyszliśmy tutaj do Państwowej Komisji Wyborczej upomnieć się o to, żeby wszyscy członkowie Państwowej Komisji Wyborczej natychmiast złożyli dymisję i opuścili ten lokal _ - powiedziała Stankiewicz. _ - Jedyne czego się dopominamy, to żeby w Polsce były uczciwe wybory _ - podkreśliła.

_ _ Po pewnym czasie część przebywających w sali konferencyjnej PKW protestujących podeszła do zamkniętych drzwi wejściowych budynku, by je otworzyć i wpuścić do środka innych protestujących. Po zdemontowaniu drzwi do środka weszło kilkanaście kolejnych osób. Następnie przed drzwiami stanęli policjanci, którzy nie wpuszczają nikogo do środka. _ _

bESvTZXj

Protest będzie prowadzony do skutku

_ _ Do protestu przyłączyli się m.in. Robert Winnicki - jeden z liderów Ruchu Narodowego i poseł, polityk KNP Przemysław Wipler, który oświadczył, że protest będzie prowadzony do skutku, czyli do momentu spełnienia żądań protestujących. Wcześniej w czwartek Wipler odebrał protokoły z posiedzeń PKW od początku 2014 roku. Poseł zwrócił się o nie, bo chce się dowiedzieć, jak przygotowywane były tegoroczne wybory. Zapowiedział, że będzie _ analizował w oparciu o te dokumenty, czy nie miało miejsce przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez członków Państwowej Komisji Wyborczej _. Zaznaczył, że informacje na ten temat zamieści w internecie. Oprócz dymisji członków PKW protestujący wysuwali też żądania unieważnienia wyborów samorządowych i zmiany obecnego prawa wyborczego. Według PiS, _ wtargnięcie do instytucji państwa i jej okupacja nie są rozwiązaniem problemu i mogą tylko pogłębić chaos, który jest związany z przedłużającym się procesem podania wyników wyborów samorządowych. _ PiS podkreśliło, że _ w
sytuacji, kiedy w uzasadniony sposób została podważona wiarygodność procesu wyborczego _ obywatele powinni protestować w ramach _ przedsięwzięć, które przewiduje system demokratyczny. _ _ _

Co o tym sądzą prezesi Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego? Czytaj na następnej stronie


bESvTZXk

_ Pozwólcie spokojnie dokończyć pracę _

Prezesi Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrazili zaniepokojenie atmosferą wokół członków PKW. _ Nie ma przesłanek, by twierdzić, że głos choć jednego wyborcy zostanie pominięty - czytamy w podpisanym przez nich dokumencie. _

We wspólnym apelu I Prezes SN Małgorzata Gersdorf, prezes TK Andrzej Rzepliński i prezes NSA Roman Hauser - jako wskazujący kandydatów na członków Państwowej Komisji Wyborczej oraz sędzia Piotr Raczkowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa - organu stojącego na straży niezawisłości sędziowskiej - zwracają się do wszystkich środowisk o odpowiedzialność oraz pozwolenie organom wyborczym, w tym PKW, na spokojne dokończenie pracy. Nie ma groźby dla uczciwości przebiegu tych wyborów, w tym rzetelnego policzenia każdego oddanego głosu.

_ _ _ Zwracamy uwagę, że członkowie PKW to doświadczeni sędziowie najwyższych w Polsce organów wymiaru sprawiedliwości. Ich rola wynikająca z przepisów prawa nie polega na kontrolowaniu prawidłowości działania systemów informatycznych. Zadaniem PKW jest sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego _ - napisali. ##Anarchizowanie państwa Prezesi TK, SN, NSA i KRS podkreślają, że w demokratycznym państwie prawa, którym jest Rzeczpospolita Polska, przewidziane są odpowiednie przepisy i procedury - w tym także wyborcze - które muszą być szanowane przez każdego. _ Tworzenie atmosfery histerii służy anarchizowaniu państwa _ - czytamy w apelu. Po tym, jak okazało się, że zamówiony w zeszłym roku komputerowy system do zliczania głosów nie zadziałał po niedzielnych wyborach do samorządów lokalnych, wśród polityków i w mediach podniosły się głosy kwestionujące działalność PKW, a nawet uczciwość wyborów; padają postulaty ich powtórzenia. W związku z tą sytuacją, w środę prezesów TK, SN i NSA na spotkanie
zaprosił prezydent Bronisław Komorowski. Jeszcze przed tym spotkaniem prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf wyraziła _ pełne zaufanie _ dla skierowanych do PKW sędziów SN. Po spotkaniu z prezesami prezydent uznał, że lansowanie tezy o konieczności powtórzenia wyborów to _ odmęty szaleństwa _. Szaleństwem, w ocenie prezydenta, jest też _ próba odwołania PKW w trakcie trwania wyborów _, w oczekiwaniu na drugą turę. Podkreślił, że nie ma zgody na kwestionowanie uczciwości wyborów samorządowych. ##Prezydent-notariusz Komorowski zaznaczył, że głosy muszą być skutecznie i uczciwie policzone, _ mimo że widać, iż system informatyczny zawiódł _ - dlatego wyniki trzeba policzyć innymi dostępnymi metodami i _ konieczne jest zapewnienie względnego spokoju tym, którzy w wyjątkowo niekomfortowych warunkach muszą te głosy policzyć _. Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/58/m326714.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyniki-wyborow-2014-oficjalne-informacje-z,248,0,1661944.html) Platforma zdobywa drugie województwo. Znamy kolejne oficjalne wyniki wyborów * Po czterech dniach liczenia poznaliśmy podział mandatów w dwóch sejmikach. Kiedy kolejne? Prezydent dodał przy tym, że to prezesi TK, SN i NSA _ mają w ręku decyzje personalne _, jeśli chodzi o skład PKW. _ - Prezydent jest tylko notariuszem, przyjmuje i podpisuje propozycje czy właściwie decyzje wstępne prezesów TK, SN i NSA _ - zwrócił uwagę Komorowski. Prezydent opowiedział się też za wprowadzeniem kadencyjności członków PKW i zwiększeniem uprawnień przewodniczącego Komisji, co będzie wymagać nowelizacji Kodeksu wyborczego. _ Po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów przyjdzie czas na wnikliwą ocenę funkcjonowania całości PKW, w szczególności Krajowego Biura Wyborczego _ - ocenił Komorowski. _ Być może powinno to oznaczać również decyzje personalne, ale przeprowadzane w zgodzie z obowiązującym prawem _ -
oświadczył. ##Skrócenie kadencji samorządów? Także szef koalicyjnego PSL Janusz Piechociński wzywał do _ opanowania i wstrzemięźliwości _ ws. komentowania wyników i procesu liczenia głosów w wyborach samorządowych. Jego zdaniem, nie ma potrzeby powtórki głosowania w całym kraju. Jednak kluby opozycyjne - PiS, SLD i SP chcą skrócenia kadencji samorządów i rozpisania nowych wyborów. Swoje stanowisko prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Sojuszu Leszek Miller i szef klubu Sprawiedliwej Polski Jarosław Gowin uzgodnili w środę na spotkaniu zorganizowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Na rozmowę zostali zaproszeni szefowie wszystkich klubów, z wyjątkiem Twojego Ruchu. Nie wzięli w nim udziału szefowie klubów PO i PSL. W środę wieczorem do dymisji podał się Kazimierz Czaplicki, sekretarz PKW, kierujący także Krajowym Biurem Wyborczym. W upublicznionym oświadczeniu wziął on na siebie odpowiedzialność za niedziałający system komputerowy, zliczający głosy. Przewodniczący PKW Stefan Jaworski przyjął tę dymisję, która
przewiduje, że 69-letni Czaplicki z dniem 1 grudnia zakończy swą pracę w Komisji, w której jest od 1991 r. Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m326672.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyniki-wyborow-samorzadowych-2014-ci,221,0,1660893.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) *
Oni zdobyli najwięcej głosów i już wygrali
Niektórzy z nich sprawują urząd od dwudziestu lat. Największym zaufaniem społecznym cieszą się kandydaci z długim stażem. [ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m326498.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski-zaapelowal-o-udzial-w-ii-turze,121,0,1662329.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kaczyński ma problem. Prosi
wyborców
Szef PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w czwartek o głosowanie w II turze wyborów samorządowych. - _ Trzeba głosować. W ten sposób bronić polskiej demokracji _ - dodał. [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/m253129.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/atak-hakerow-na-pkw-abw-wyslala-do,246,0,1662198.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Atak hakerów na PKW. Dokumenty ABW w prokuraturze _ - W tym postępowaniu PKW będzie miała status instytucji pokrzywdzonej - _ zapowiedział rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej. _ _

bESvTZXC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)