Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory prezydenckie 2015
06.01.2015 19:16

Wybory prezydenckie 2015. PSL wystawi swojego kandydata?

- Sądzę, że w styczniu podejmiemy bardzo ważne decyzje co do naszego stanowiska wobec zbliżających się wyborów prezydenckich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Bielecki)
Józef Zych

W styczniu PSL ma zdecydować, czy wystawi kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich i ewentualnie, kto nim będzie - powiedział dziś w Szczecinie poseł tej partii Józef Zych (na zdjęciu) podczas inauguracji obchodów 120-lecia utworzenia PSL.

_ - Sądzę, że w styczniu podejmiemy bardzo ważne decyzje co do naszego stanowiska wobec zbliżających się wyborów prezydenckich _ - powiedział Zych do zgromadzonych w szczecińskiej filharmonii członków Stronnictwa. _ Najpierw rozstrzygniemy problem, czy wystawiamy kandydata i po drugie, kto będzie tym kandydatem _ - dodał.

Zych odniósł się także do zaplanowanych na ten rok wyborów parlamentarnych, mówiąc, że jest optymistą w tej sprawie. - _ Wybory samorządowe wykazały, że polskie społeczeństwo, a szczególnie nasze lokalne społeczeństwo, doceniło naszych działaczy. Ten wynik mobilizuje nas i zobowiązuje do tego, aby właściwie przygotować się do wyborów parlamentarnych _ - powiedział. _ Wiemy doskonale, że nie ma bezpośredniego przełożenia na wyniki wyborów parlamentarnych, ale sądzę, że ta fala wznosząca doprowadzi do tego, że uzyskamy dobry wynik, który będzie miał wpływ na dalszą stabilizację życia politycznego _ - dodał Zych.

Ocenił też, że _ w momentach najbardziej potrzebnych dla naszego narodu PSL zawsze stało w szeregu z najbardziej patriotycznymi ugrupowaniami naszego narodu _. _ I tak jest do dzisiejszego dnia _ - dodał.

Obchody zgromadziły kilkuset członków zachodniopomorskiego Stronnictwa, ale również m.in. lokalnych parlamentarzystów PO, czy polityków SLD. Wśród gości były także władze miasta i województwa. Wcześniej członkowie Stronnictwa uczestniczyli w mszy św. w szczecińskiej katedrze, skąd przemaszerowali w korowodzie ulicami miasta do gmachu filharmonii.

Ruch ludowy w Polsce kształtował się na przełomie XIX i XX w. pod hasłem walki chłopów o społeczne, polityczne i narodowe wyzwolenie. 28 lipca 1895 r. w Rzeszowie 85 delegatów chłopskich utworzyło Stronnictwo Ludowe w Galicji - pierwszą na ziemiach polskich polityczną reprezentację chłopów. W 1903 partia przyjęła nowy, radykalny program i zmieniła nazwę na Polskie Stronnictwo Ludowe. W okresie międzywojennym przywódca PSL Piast Wincenty Witos trzykrotnie był premierem RP.

Po wojnie w 1945 r. PSL, skupione wokół Stanisława Mikołajczyka było opozycją wobec komunistycznych przemian ustrojowych. Po przymusowej emigracji Mikołajczyka w wyniku represji władz komunistycznych Stronnictwo zostało rozbite, a przewagę w ruchu chłopskim uzyskali działacze lojalni wobec komunistów. Doprowadzili oni do połączenia partii chłopskich w Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL). ZSL wraz z PZPR było partią rządzącą przez cały okres istnienia Polski Ludowej. Po 1989 r. ZSL powróciło do nazwy PSL.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL poprze Komorowskiego w wyborach? PSL, stojąc przed strategiczną decyzją na początku 2015 roku, rozważa dwa warianty.
PSL ma duże ambicje. Znaleźli kandydata? Zdaniem Jana Burego partia, która nie wystawi swego kandydata, przez 4 miesiące kampanii wyborczej nie będzie istniała w przestrzeni publicznej.
Sześciu posłów przechodzi do PSL Po transferze klub PSL liczy 36 posłów i znów jest trzecią siłą w Sejmie.
"Nie będzie ludowego Teraz K... My" _ PSL to partia współpracy, a nie wojny _ - mówi Janusz Piechociński. Apeluje do polityków o...
Tagi: wybory prezydenckie 2015, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz