Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory na Białorusi. Kalakin kolejnym kandydatem na prezydenta

Lider opozycyjnej Białoruskiej Partii Lewicowej ,,Sprawiedliwy Świat" Siarhiej Kalakin został kandydatem wyborach prezydenckich na Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bladyniec/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Lider opozycyjnej Białoruskiej Partii Lewicowej ,,Sprawiedliwy Świat" Siarhiej Kalakin został w niedzielę kandydatem tej formacji w tegorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi. Białoruska opozycja nie wystawia tym razem wspólnego kandydata.

Decyzja o kandydaturze Kalakina zapadła na zjeździe partii podczas zamkniętego posiedzenia. Kalakin został też na zjeździe po raz kolejny wybrany na przewodniczącego "Sprawiedliwego Świata" - poinformowało Radio Swaboda.

- Teraz musimy dowieść, że idziemy na wybory nie po prostu w imieniu partii, tylko po to, by urzeczywistnić wolę tych, którzy pragną przemian - oznajmił Kalakin.

Jak podkreślono w rezolucji zjazdu, partia zamierza wraz z innymi formacjami lewicowymi popularyzować pozytywną alternatywę politycznego i społeczno-gospodarczego rozwoju Białorusi, a także nadzorować przebieg wyborów.

Białoruskim organizacjom opozycyjnym nie udało się porozumieć w sprawie wspólnego kandydata na wybory prezydenckie, które mają się odbyć na jesieni tego roku. W związku z tym jeden z byłych kandydatów na prezydenta Uładzimir Niaklajeu - cieszący się największym poparciem wśród polityków opozycji - wystąpił ze struktur opozycji, w tym z kampanii "Mów Prawdę!", której przewodniczył, po czym utworzył nowy ruch. Z udziału w wyborach zrezygnował też Ruch "O Wolność", którego przywódca Alaksandr Milinkiewicz był wspólnym kandydatem opozycji w wyborach w 2006 roku.

O planach startu w wyborach wspominało na razie kilku polityków, m.in. urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka oraz szef Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz. Opozycyjna Zjednoczona Partia Obywatelska wysunęła kandydaturę swego przywódcy Anatola Labiedźki. Zamiar starowania ogłosili też działaczka kampanii "Mów Prawdę" Tacciana Karatkiewicz oraz bezrobotny Jury Szulhan.

Czytaj więcej w Money.pl
Łukaszenka dobija targu z Chinami. Blisko 30 umów gospodarczych Na Białoruś z trzydniową wizytą przybył prezydent Xi Jinping.
Łukaszenka odpowiada na "politykę szantażu" Łukaszenka z ubolewaniem oświadczył, że niektóre kraje także dziś pozwalają sobie na mieszanie się w sprawy suwerennych państw, a polityka presji i szantażu gospodarczego dawno stała się codziennością.
Łukaszenka chce chińskich banków w kraju Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ocenił handlowo-gospodarczą współpracę Białorusi z Chinami jako bardzo intensywną.
Zatroszyczy się o ''zgodę i spokój" na Białorusi Mówił o tym podczas wizyty w mińskim soborze katedralnym Ducha Świętego w prawosławne Boże Narodzenie.
Tagi: wybory na białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz