Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Białorusi. Kalakin kolejnym kandydatem na prezydenta

0
Podziel się:

Lider opozycyjnej Białoruskiej Partii Lewicowej ,,Sprawiedliwy Świat" Siarhiej Kalakin został kandydatem wyborach prezydenckich na Białorusi.

Wybory na Białorusi. Kalakin kolejnym kandydatem na prezydenta
(Bladyniec/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bEUWjrZx

Lider opozycyjnej Białoruskiej Partii Lewicowej ,,Sprawiedliwy Świat" Siarhiej Kalakin został w niedzielę kandydatem tej formacji w tegorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi. Białoruska opozycja nie wystawia tym razem wspólnego kandydata.

Decyzja o kandydaturze Kalakina zapadła na zjeździe partii podczas zamkniętego posiedzenia. Kalakin został też na zjeździe po raz kolejny wybrany na przewodniczącego "Sprawiedliwego Świata" - poinformowało Radio Swaboda.

- Teraz musimy dowieść, że idziemy na wybory nie po prostu w imieniu partii, tylko po to, by urzeczywistnić wolę tych, którzy pragną przemian - oznajmił Kalakin.

bEUWjrZz

Jak podkreślono w rezolucji zjazdu, partia zamierza wraz z innymi formacjami lewicowymi popularyzować pozytywną alternatywę politycznego i społeczno-gospodarczego rozwoju Białorusi, a także nadzorować przebieg wyborów.

Białoruskim organizacjom opozycyjnym nie udało się porozumieć w sprawie wspólnego kandydata na wybory prezydenckie, które mają się odbyć na jesieni tego roku. W związku z tym jeden z byłych kandydatów na prezydenta Uładzimir Niaklajeu - cieszący się największym poparciem wśród polityków opozycji - wystąpił ze struktur opozycji, w tym z kampanii "Mów Prawdę!", której przewodniczył, po czym utworzył nowy ruch. Z udziału w wyborach zrezygnował też Ruch "O Wolność", którego przywódca Alaksandr Milinkiewicz był wspólnym kandydatem opozycji w wyborach w 2006 roku.

O planach startu w wyborach wspominało na razie kilku polityków, m.in. urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka oraz szef Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz. Opozycyjna Zjednoczona Partia Obywatelska wysunęła kandydaturę swego przywódcy Anatola Labiedźki. Zamiar starowania ogłosili też działaczka kampanii "Mów Prawdę" Tacciana Karatkiewicz oraz bezrobotny Jury Szulhan.

Czytaj więcej w Money.pl
Łukaszenka dobija targu z Chinami. Blisko 30 umów gospodarczych Na Białoruś z trzydniową wizytą przybył prezydent Xi Jinping.
Łukaszenka odpowiada na "politykę szantażu" Łukaszenka z ubolewaniem oświadczył, że niektóre kraje także dziś pozwalają sobie na mieszanie się w sprawy suwerennych państw, a polityka presji i szantażu gospodarczego dawno stała się codziennością.
Łukaszenka chce chińskich banków w kraju Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ocenił handlowo-gospodarczą współpracę Białorusi z Chinami jako bardzo intensywną.
Zatroszyczy się o ''zgodę i spokój" na Białorusi Mówił o tym podczas wizyty w mińskim soborze katedralnym Ducha Świętego w prawosławne Boże Narodzenie.
bEUWjsaa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)