Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojsko Polskie. Jesteśmy przygotowani na cyberatak?

0
Podziel się:

Koncepcja wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego ze szczególnym uwzględnieniem tego sieciowego będzie tematem kolejnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wojsko Polskie. Jesteśmy przygotowani na cyberatak?
(alphaspirit/iStockphoto)

Koncepcja wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego będzie tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Rada pierwszy raz spotka się w nowym składzie po powołaniu rządu premier Ewy Kopacz.

Posiedzenie RBN rozpocznie się pojutrze o 12 w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Przed spotkaniem prezydent wręczy akty powołania w skład Rady szefowej MSW Teresie Piotrowskiej, ministrowi spraw zagranicznych Grzegorzowi Schetynie oraz szefowi Kancelarii Premiera Jackowi Cichockiemu, który koordynuje służby specjalne - informuje prezydencka kancelaria.

Nie będzie potrzeby wręczania nominacji do Rady nowej premier Ewie Kopacz, marszałkowi Sejmu Radosławowi Sikorskiemu oraz liderowi PO Donaldowi Tuskowi, którzy zasiadali już w RBN z racji funkcji, które do tej pory pełnili.

Według Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas posiedzenia członkowie Rady zapoznają się m.in. z założeniami "przygotowywanej Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej oraz Doktryny Cyberbezpieczeństwa RP". We wtorek rząd ma rozpatrzyć przygotowany przez MON przy współpracy z BBN projekt strategii bezpieczeństwa narodowego. Jej założenia, jak zapowiadał prezydent Komorowski, kładą nacisk na zdolność do obrony kraju i sojuszników, a nie do działań ekspedycyjnych.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego (SBN) to najważniejszy dokument dotyczący bezpieczeństwa i obronności państwa. Przyjmuje ją rząd, a zatwierdza prezydent. Strategia jest podstawą do opracowania bardziej szczegółowych dokumentów, jak np. polityczno-strategiczna dyrektywa obronna.

Szef BBN Stanisław Koziej powiedział w poniedziałek PAP, że RBN skupi się głównie na omówieniu kierunków działań, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. "To zadanie, o którym pan prezydent mówi już o paru miesięcy i które znalazło się także w expose pani premier" - podkreślił szef BBN.

Referaty wprowadzające do dyskusji mają wygłosić Koziej oraz wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak. Według szefa BBN podczas debaty mają zostać poruszone trzy elementy. Pierwszym są założenia do polityczno-strategicznej dyrektywy obronnej, która jest dokumentem wykonawczym do strategii bezpieczeństwa narodowego. "Będziemy dyskutowali, w jaki sposób ustalenia strategii bezpieczeństwa narodowego powinny być wdrażane w wymiarze planowania operacyjnego na poziomie narodowym" - zapowiedział Koziej.

Drugi punkt dyskusji to działania mające na celu wzmocnienie systemu obronności kraju, głównie - jak wyjaśnił szef BBN - poprzez włączenie w jeden zintegrowany system różnych elementów poza siłami zbrojnymi. Koziej wymienił tu organizacje pozarządowe, pozostałe służby mundurowe poza wojskiem, doprecyzowanie zadań bezpośrednio związanych ze "wzmocnieniem strategicznej odporności kraju" dotyczących m.in. Wojsk Specjalnych i reformy Narodowych Sił Rezerwowych.

Trzeci punktem będą założenia doktryny cyberbezpieczeństwa państwa, czyli - jak zaznaczył Koziej - najnowsza i najdynamiczniej rozwijająca się dziedzina bezpieczeństwa. Po zakończeniu obrad Rady w Pałacu Prezydenckim odbędzie się briefing. We wtorek, dzień przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się spotkanie u prezydenta z udziałem premier Ewy Kopacz i ministrów: spraw zagranicznych i obrony narodowej.

Kopacz powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej, że wtorkowe rozmowy będą dotyczyć "na pewno sprawy bezpieczeństwa". "Będziemy mówić bardzo dużo o Ukrainie, szczególnie w świetle mojego ostatniego pobytu na szczycie Azja-UE" - zaznaczyła Kopacz. Dodała, że wśród poruszanych tematów znajdzie się też ten dotyczący szczytu klimatycznego 23-24 października.

Premier przyznała, że spotkanie ma charakter rutynowy i jest związane ze środowym posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "Zatem to spotkanie jest konieczne i taką formułę przyjęliśmy" - zaznaczyła szefowa rządu.

We wrześniu odbyło się posiedzenie RBN dotyczące oceny bezpieczeństwa Polski w kontekście szczytu NATO w walijskim Newport. Członkowie Rady wyrazili pełną akceptację dla zwiększenia wydatków obronnych od 2016 r. do 2 procent PKB.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. Po ostatnich zmianach z dnia 6 października w skład Rady wchodzą: premier Ewa Kopacz, marszałek Sejmu Radosław Sikorski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier i szef PSL Janusz Piechociński, wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki, przewodniczący PO Donald Tusk, szef SLD Leszek Miller, szef Twojego Ruchu Janusz Palikot oraz przewodniczący klubu Sprawiedliwej Polski Jarosław Gowin. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zrezygnował z członkostwa w RBN.

Czytaj więcej w Money.pl
Poleciały głowy za honory dla ubeka Koszalińskich oficerów odwołał minister obrony Tomasz Siemoniak.
Komorowski na manewrach wojskowych To największe w tym roku przedsięwzięcie szkoleniowe Wojska Polskiego
Do końca roku wezwą 7 tys. rezerwistów SGWP podkreślił, że karta mobilizacyjna nie jest decyzją administracyjną i nie oznacza wezwania do jednostki, lecz jest przydziałem na konkretne stanowisko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)