Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Opozycja gotowa do współpracy z Obamą w walce z dżihadystami

0
Podziel się:

Koalicja przypomniała, że od dawna apelowała o takie działania i ponowiła apel o wsparcie jej militarnego skrzydła, Wolnej Armii Syryjskiej.

Barack Obama zapowiedział, że Stany zniszczą Państwo Islamskie</br>
Barack Obama zapowiedział, że Stany zniszczą Państwo Islamskie</br> (PAP/EPA)

Popierana przez Zachód opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa oświadczyła, że jest gotowa do współpracy w walce z Państwem Islamskim (IS). Prezydent USA Barack Obama przedstawił ostatniej nocy strategię walki z dżihadystami w Syrii i Iraku.

Koalicja przypomniała, że _ od dawna apelowała o takie działania _ i ponowiła apel o wsparcie jej militarnego skrzydła, Wolnej Armii Syryjskiej.

_ Apelujemy do Kongresu USA, aby jak najszybciej zatwierdził politykę prezydenta (Obamy) oraz zezwolił na szkolenie i dozbrojenie Wolnej Armii Syryjskiej _ - podkreślił szef koalicji Hadi Bahra w wydanym oświadczeniu.

Syryjska Koalicja Narodowa, zrzeszająca opozycję w walce z reżimem prezydenta Baszara el-Asada i działająca z Turcji, jest wspierana i uznawana przez Zachód i kraje Zatoki Perskiej, ale ma niewielkie poparcie w samej Syrii.

Zamiast niej w kraju targanym od ponad trzech lat wojną domową dominują obecnie radykalne ugrupowania islamskie, w tym IS oraz powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra.

Równie ważne, co walka z islamistami - zaznaczyła koalicja w oświadczeniu - jest uświadomienie sobie, że _ źródłem przemocy, brutalności i panującego w Syrii poczucia bezkarności _ jest rząd Asada. Wezwano Zachód do podjęcia działań także przeciwko władzom w Damaszku.

_ Syryjska Koalicja Narodowa jest gotowa i chętna do współpracy ze społecznością międzynarodową nie tylko w celu pokonania Państwa Islamskiego, ale także uwolnienia narodu syryjskiego od tyranii asadowskiego reżimu _ - głosi oświadczenie.

Walka wyłącznie z IS nie sprawi, że Bliski Wschód stanie się stabilny i wolny od ekstremizmu - podkreślono.

Wczoraj wieczorem prezydent Obama ogłosił strategię walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii, która ma być realizowana poprzez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej; wykluczył jednocześnie wysłanie amerykańskich wojsk lądowych. Obama zapowiedział ponadto _ wsparcie zbrojne _ USA dla umiarkowanej opozycji w Syrii. W tym celu zaapelował do Kongresu o udzielenie niezbędnej zgody na zwiększenie budżetu USA.

IS, uważane za najsilniejszą i najbogatszą organizację dżihadystyczną świata, opanowało w ostatnich miesiącach znaczne obszary w Iraku i w Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama: zniszczymy Państwo Islamskie Prezydent USA zapowiada zmianę strategii w walce z radykalnymi islamistami.
Amerykanie za nalotami na Bliskim Wschodzie _ Znakomita większość Amerykanów zaczęła postrzegać zbrojną organizację Państwo Islamskie jako zagrożenie dla USA _ - podaje Washington Post.
Złapali nastolatkę jadącą na "świętą wojnę" Władze Francji uczyniły z rozbicia zradykalizowanych islamskich komórek jeden ze swych priorytetów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)