Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z terroryzmem. Pakistański rząd planuje 500 egzekucji

0
Podziel się:

Rząd przerwał moratorium na karę śmierci w odpowiedzi na atak talibów na szkołę, w którym zginęło ponad 140 osób, w większości dzieci.

Wojna z terroryzmem. Pakistański rząd planuje 500 egzekucji
(AP/Fotolink/East News)

Około 500 skazanych za terroryzm zamierzają powiesić w nadchodzących tygodniach władze Pakistanu. Rząd przerwał moratorium na karę śmierci w ubiegłym tygodniu w odpowiedzi na atak talibów na szkołę, w którym zginęło ponad 140 osób, w większości dzieci.

_ Egzekucje w najbliższych tygodniach zostały zatwierdzone. Na pierwszym etapie powieszonych zostanie ok. 500 (skazanych) _ - oświadczył rzecznik pakistańskiego premiera Nawaza Sharifa. Wykonanie 500 egzekucji zajmie według niego od dwóch do trzech tygodni.

Od piątku wyrok kary śmierci, w Pakistanie dokonywanej przez powieszenie, wykonano na sześciu terrorystach. Zostali skazani za atak na kwaterę główną wojska w 2009 r. lub za próbę zamachu na byłego przywódcę kraju Perveza Musharrafa w 2003 r. - pisze agencja dpa.

W weekend powiązany z Al-Kaidą ruch Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP) zagroził odwetem, jeśli egzekucje będą kontynuowane. Według ministra spraw wewnętrznych Chaudhry'ego Nisara Alego Khana z danych wywiadu wynika, że talibowie planują kolejne akty terroru w Peszawarze.

We wtorek talibskie komando zaatakowało prowadzoną przez pakistańską armię szkołę dla dzieci wojskowych w Peszawarze. W ataku, uznawanym za najkrwawszy w historii kraju, zginęło 141 osób, w tym ponad 130 dzieci. Talibowie oświadczyli, że to zemsta za prowadzoną przeciwko nim ofensywę rządową w Północnym Waziristanie.

Dzień później rząd poinformował o zniesieniu moratorium na karę śmierci, obowiązującego od 2008 r., w przypadkach osób skazanych za terroryzm.

W Pakistanie wyroki śmierci zapadają stosunkowo często. Według Amnesty International w pakistańskich więzieniach przebywa ok. 8 tys. skazanych na śmierć. Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że część z nich odpowiadała przed sądami antyterrorystycznymi, uważanymi za bardziej wydolne, mimo że popełnione przez tych ludzi przestępstwa nie były bezpośrednio powiązane z terroryzmem.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Narodowa tragedia _. Zginęło ponad 140 osób _ To narodowa tragedia rozpętana przez barbarzyńców. To były moje dzieci _ - oświadczył premier Nawaz Sharif.
Zamach talibów na urzędnika sądu Dwóch mężczyzn jadących na motorze zastrzeliło urzędnika, gdy ten wychodził ze swego domu do samochodu.
Urugwaj przyjął 6 niechcianych więźniów Nie zostali oni oskarżeni o przestępstwa. Amerykańskie władze twierdzą, że nie stanowią zagrożenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)